Jak wybrać płaszcz na jesień?
Już za kilka dni w kalendarzu zagości jesień, a wraz z nią zmieni się nasza garderoba. Wybór płaszcza jesiennego to nie lada wyzwanie. W końcu musi on pasować do wielu okazji i stylizacji, ale głównie chronić nas przed zimnem. W trakcie jesieni temperatury zmieniają się nie tylko zależenie od miesiąca, ale często w trakcie dnia. A szykując się na dany dzień, chcemy mieć pewność, że dany strój świetnie sprawdzi niezależnie od warunków. Jak więc wybrać płaszcz na jesień? Czym się kierować i na co zwrócić uwagę?
Jak idealnie dopasować płaszcz damski?
Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu, w sklepach i magazynach pojawia się fala promowanych fasonów i trendów na najbliższy czas. Jednak chcąc uzupełnić szafę o okrycie wierzchni, warto postawić na coś ponadczasowego, pasującego zarówno do stylizacji na co dzień, jak i wieczorowej. Więcej wskazówek o rozsądnym podejściu do tworzenia garderoby przybliżyliśmy we wpisie Slow Fashion, czyli jak zadbać o garderobę i ocalić świat. Przy wyborze idealnego jesiennego płaszcza warto kierować się paroma kryteriami, jednak należy pamiętać, że płaszcz powinien być przede wszystkim wygodny!
Długość płaszcza
Kryterium, które może w szybki sposób zawęzić wybór płaszcza jest jego długość. Dopasowany płaszcz, nie utrudniający swobodnego przemieszczania się, powinien kończyć się przed kolanami. Co jakiś czas, do łask wracają płaszcze do ziemi, których ogromną zaletą jest większa ochrona przed chłodem i wiatrem. Decydując się na taką długość, warto przemyśleć czy czujemy się w nim swobodnie i czy pasuje do naszego stylu.
Zapięcie płaszcza
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zapięcia płaszcza jesiennego, który możemy dostosować pod swoje preferencje. Płaszcz jednorzędowy świetnie sprawdzi się dla kobiet, które nie preferują za dużej ilości ozdób na okryciu wierzchni, natomiast płaszcze dwurzędowe kojarzą się z większą elegancją. Dwurzędowe płaszcze sprawdzą się również dla kobiet o figurze gruszki, które poszukują płaszcza dobranego bardziej pod sylwetkę. Dla osób stawiających na casualowy styl, dostępne są również płaszcze z zamkiem błyskawicznym. A jeśli preferujesz stylizacje z rozpiętym płaszczem, postaw na model szlafrokowy, czyli wiązany paskiem w talii.
Długość rękawa
Przyjmuje się, że rękaw w płaszczu, niezależnie od pory roku, powinien kończyć się tuż za kością nadgarstka, a przy unoszeniu rąk przed siebie, odsłonięta powinna być dłoń wraz z nadgarstkiem. Osoby o niestandardowym wzroście często spotykają się z niedopasowanymi rękawami. Nie musi być to jednak element, od którego uzależnimy decyzję o wyborze płaszcza, wystarczy poddać rękaw skróceniu lub wydłużeniu u krawcowej! Poszukując płaszcza w lumpeksach możemy natomiast trafić na płaszcz po przeróbce krawieckiej, w którym rękawy będą odpowiednie!
Kolor jesiennego płaszcza
Jesień kojarzy nam się z ciepłą paletą barw! Pomarańczowy, musztardowy czy bordowy to kolory, które niewątpliwie królują w krajobrazie podczas pierwszych jesiennych dni. Późniejsze jesienne miesiące nie są niestety już tak wielobarwne, ale warto bawić się modą przez cały rok! Być może na co dzień ubierasz się dość wielobarwnie i nie wyobrażasz sobie wprowadzenia zgaszonych kolorów do garderoby, a być może poszukujesz płaszcza, który wyróżni się na tle garderoby i będzie jej najmocniejszym elementem. Czerwony płaszcz też może być ponadczasowy!
Wełniany płaszcz, czyli jak nie zmarznąć jesienią
Najlepsze płaszcze na chłodniejsze miesiące to te wykonane z wełny. Oczywiście jeśli możemy sobie pozwolić budżetowo na płaszcz 100% wełniany, lub znajdziemy taki w drugim obiegu, warto się na niego zdecydować. Szczególnie jeśli jakość wełny jest wysoka, jest to wełna szlachetna lub jej mieszanki, czyli z dodatkiem kaszmiru lub alpaki. Najczęstszym dobrym dodatkiem jest także poliamid. Decydując się na płaszcz, który ma mniej niż 60% wełny, możemy być pewne, że podczas chłodniejszych poranków, takie okrycie wierzchnie może nas niedostatecznie ogrzać. Z drugiej strony, nie każda osoba potrzebuje ciepłego płaszcza, bardzo wiele zależy od trybu życia czy sposobu przemieszczania się.
Będąc już przy składzie materiału nie sposób nie wspomnieć o podszewce. To od materiału wewnętrznej części płaszcza zależy wygoda w użytkowaniu. Poliestrowe podszewki sprawiają klejenie się rajstop czy brak przewiewności, co może być niekomfortowe w codziennym użytkowaniu. Idealnym materiałem w przypadku podszewki jest wiskoza, popularniejsza w ofercie marek premium. Jako że płaszcz to element garderoby na lata, warto zdecydować się na wszycie lepszej jakościowo podszewki u krawcowej.
Pielęgnacja jesiennego płaszcza
Jako że większość jesiennych płaszczy zawiera w sobie wełnę i je właśnie rekomendujemy, warto wiedzieć jak zadbać o dane okrycie wierzchnie. Głównym wyznacznikiem w tym temacie będzie metka produktu. Na metce znajdziemy sprecyzowaną informację na temat możliwości prania i suszenia ubrania. Odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że płaszcz będzie służyć na wiele sezonów!
Płaszcze, z racji swojego składu i grubości, zazwyczaj nie nadają się do prania w domowej pralce. Decydując się na taki krok możemy wpłynąć na zmechacenie się materiału oraz bardzo duże wygniecenie płaszcza, z którym nie poradzi sobie domowe żelazko. Jako że standardem w pielęgnacji jest przekazywanie okryć wierzchni do profesjonalnych pralni chemicznych, które nie są najtańszą i najbardziej ekologiczną opcją, warto poznać domowe wskazówki pielęgnacyjne.
Delikatne oczyszczenie
Jeśli potrzebujesz trochę odświeżyć zewnętrzną warstwę płaszczyka możesz skorzystać z rollera lub delikatnie zwilżonej szmatki. Unikaj intensywnego tarcia w różne strony, aby nie zniszczyć materiału. Jeśli materiał jest gruby, możesz też użyć odkurzacza, pamiętaj tylko o ustawieniu delikatnego trybu.
Suszenie
Nagłe zmiany temperatury nie są korzystne dla wełny, dlatego zarówno po przetarciu wilgotną szmatką, jak i podczas deszczowej pogody, konieczne jest zadbanie o całkowite wysuszenie płaszcza. Powieś go w pionowej pozycji w ciepłym miejscu, a czas powinien zrobić swoje.
Przydatne wskazówki pielęgnacyjne
Jeśli chcesz, aby odzież służyła na lata, podstawą jest odpowiednia pielęgnacja i przechowywanie. Staraj się wieszać płaszcze na grubszych, drewnianych wieszakach. Ten sposób zapewni odpowiednią podporę dla ciężkich okryć wierzchni, ale też zabezpieczy je przed odkształceniem. Podczas sezonu wiosennego i letniego, kiedy płaszcz nie jest używany na co dzień, warto także przechowywać go w pozycji pionowej. Korzystaj też z ładnej pogody! Wietrzenie to dobry pomysł na odświeżenie płaszcza domowym sposobem.
Kieruj się jakością a nie trendem
Komponując garderobę warto decydować się materiały dobrej jakości i fasony, które posłużą na lata. Kupowanie nowego okrycia wierzchni co sezon sprawia, że podążamy za trendami, a niekoniecznie odkrywamy własny styl. Dobrze skomponowana garderoba zapewnia prostsze tworzenie stylizacji, co nie tylko oszczędza czas, ale i pobudza kreatywność! Jeśli jesteś jeszcze przed zakupem jesiennego płaszcza w 2021 roku, może warto połączyć to z dołączeniem do wydarzenia Second Hand September, polegającego na wybieraniu odzieży z drugiego obiegu! Przejrzyj second handy online, odwiedź okoliczne lumpeksy i a nuż znajdziesz płaszcz skrojony idealnie dla Ciebie!