Wełniane ubrania – jak o nie dbać?
Wełniane ubrania są nie tylko modne i eleganckie, ale przede wszystkim praktyczne w okresie jesienno-zimowym. To właśnie odzież
z tej tkaniny uważana jest za jedną z najcieplejszych. Chcąc jednak, aby służyła przez długie lata, należy wiedzieć, jak odpowiednio o nią dbać. W dzisiejszym artykule zdradzimy nasze tipy na pielęgnację wełnianych ubrań, a także gdzie ich szukać.
Dlaczego warto kupować wełniane ubrania?
Odzież wykonana z wełny to numer jeden, gdy na dworze temperatury spadają poniżej zera dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym. Dodatkowo jest tkaniną o wysokim poziomie higroskopijności, przez co doskonale separuje wilgoć od skóry, a to przekłada się na jej bakteriostatyczność. Warto też zapamiętać, że im splot jest bardziej mięsisty i luźny, tym lepszą izolację cieplną zapewnia. Co więcej, wełniane ubrania są niezwykle trwałe i potrafią być naprawdę miękkie, jeśli zadba się o ich prawidłową pielęgnację. Zatem, jeśli nie chcesz zmarznąć tej zimy, koniecznie poszukaj ubrań wykonanych właśnie z tego materiału. Przędza ta jest idealna na płaszcze zimowe, swetry, marynarki, a także dodatki, takie jak czapki, rękawiczki czy szaliki.
Jak prać wełniane swetry?
Niech pierwszy rzuci włóczką, ten kto nie słyszał historii o wełnianym swetrze (dla osoby dorosłej), który po praniu nadawał się tylko na dwuletnie dziecko. Takie sytuacje niestety zdarzają się bardzo często. Jeden niewłaściwy ruch, jakim jest zbyt wysoka temperatura i na zawsze trzeba rozstać się z tym elementem garderoby. Zatem, jak prać wełniane swetry, aby się nie skurczyły i służyły latami? Nie bez powodu producenci zwykle zalecają pranie ręczne lub w pralce stosując program przeznaczony do tego rodzaju tkanin. Przędza ta jest niezwykle delikatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie należy poddawać jej wirowaniu czy tarciu. Dodatkowo temperatura wody nie powinna być wyższa niż 35°C, ponieważ mogłoby to spowodować trwałe uszkodzenia materiału. Warto też wyposażyć się w specjalny płyn do prania wełny, który nie tylko usunie zabrudzenia, ale również ochroni ją przed sfilcowaniem i nada jej miękkości, przez co będzie przyjemna w dotyku. Kupując wełniane ubrania, musisz wiedzieć, że nie wymagają one częstych wizyt w pralce czy misce z wodą. Dzięki łuskowatej strukturze włókien nie absorbuje zapachów, zatem odzież tą wystarczy regularnie wietrzyć.
Jak prać wełniane marynarki?
Najłatwiejszym sposobem na wyczyszczenie wełnianej marynarki jest oddanie jej do pralni. Bywają jednak takie sytuacje, że nie zawsze jest to możliwe, natomiast samo szczotkowanie może być niewystarczające. Jednak nie ma co panikować, wszystkie niezbędne informacje jak prać wełniane marynarki znajdziesz na metce. Podobnie jak w przypadku swetrów, spokojnie możesz wyczyścić je
w domu. Jedyne czego będziesz potrzebować to specjalny płyn do prania wełny i miskę. Następnie namocz marynarkę w naczyniu z letnią wodą oraz detergentem i bardzo delikatnie ugniataj. Na koniec odsącz wodę, ale pamiętaj, by nie wykręcać marynarki. W tym celu możesz wykorzystać ręcznik, który wchłonie wilgoć.
Jak suszyć wełniane ubrania?
Właściwa pielęgnacja ubrań z tego materiału to nie tylko pranie. Ważną rolę odgrywa też sposób jej suszenia. Przede wszystkim po zakończonym procesie czyszczenia należy ją bardzo delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody, ale nie wykręcać. To mogłoby trwale zdeformować wełniane ubrania. Następnie należy suszyć je na płasko – na suszarce do ubrań rozłóż ręcznik, a na nim odzież. W ten sposób zapobiegniesz nie tylko niechcianym odkształceniom, ale także rozciągnięciu się materiału. Gdy już zaś ubranie wyschnie, zadbaj też o prawidłowe przechowywanie. Wełniane swetry – zwłaszcza te o grubym splocie – przechowuj na płasko. Marynarki
i płaszcze zaś powiesz na wieszaku o szerokich ramionach, taki jak na garnitur, aby uniknąć odkształceń.
Wełniane ubrania z lumpeksu
Odzież wykonana z wełny charakteryzuje się nie tylko wysokim wskaźnikiem higroskopijności i świetną izolacją termiczną. Dla tych ubrań tożsama jest również zawrotna cena, zwłaszcza w przypadku kaszmiru. Jednak oprócz sposobów na ich pielęgnację, wiemy też gdzie kupować wełniane rzeczy za przysłowiowe grosze. W okresie jesienno-zimowym warto rozejrzeć się za nimi w lumpeksach. Często dostępne są tam ubrania z wełny owczej, kaszmiru, alpaki czy angory. Dodatkowo w wybranych second handach TekStylowo znajdziesz specjalne regały z chemią gospodarczą. Na nich zaś niemieckie środki czystości, także do prania, które pomogą Ci kompleksowo zadbać o Twoją nową, używaną odzież.