Jak przechowywać ubrania sezonowe? Najlepsze sposoby
Gdy na horyzoncie pojawia się wyczekana wiosna, czas na reorganizację szafy. Lekkie sukienki, t-shirty i spódnice trafiają na wierzch.
A co zrobić z zimową odzieżą? Przez kilka miesięcy puchowe kurtki, grube swetry i buty z kożuszkiem nie będą Ci potrzebne. Zamiast zostawiać je na swoim miejscu, tworząc niepotrzebny bałagan lub wciskać je w kąt szafy, żeby zrobić miejsce na letnie rzeczy, dowiedz się, jak przechowywać ubrania sezonowe w najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób. Dzięki tym radom, bez uszczerbku przetrwają w szafie do kolejnej zimy.
Od czego zacząć?
Po co zajmować miejsce rzeczami, których i tak nie będziesz nosić? Nim przejdziesz do zabezpieczania swoich ubrań i butów, przejrzyj je i posegreguj na te, które chcesz zachować na kolejny sezon i te, które trafią do kontenerów na odzież lub do sprzedania. Dzięki selekcji zyskasz więcej przestrzeni w garderobie, a może i pieniędzy na zakupy, jeśli Twoje rzeczy dostaną drugie życie. Krok drugi to wielkie pranie. Nie układaj na półkach ubrań brudnych, zaniedbanych czy zmechaconych. Swetry, na których pojawiły się nieestetyczne kulki, możesz ogolić, a trudne w pielęgnacji kurtki oddać do pralni. Upewnij się, że wszystko jest czyste, kieszenie opróżnione, a zamki i guziki zapięte. To samo dotyczy obuwia – sprawdź czy nie wymaga wymiany fleków lub naprawy, a następnie dokładnie je wyczyść. Podziękujesz sobie, gdy spadnie pierwszy śnieg i w pośpiechu będziesz szukać zimowych rzeczy.
Jak przechowywać ubrania sezonowe?
Możliwości jest kilka, w zależności od tego, ile masz miejsca i o jakie ubrania chodzi. Kurtki czy płaszcze możesz włożyć do pokrowców i umieścić na wieszakach. Zwróć uwagę, czy są one wykonane z oddychającej tkaniny. W tych z polietylenu czy plastiku może dojść do powstania pleśni i przebarwień. Jak przechowywać ubrania, jeśli nie masz możliwości ich powiesić? W pudłach lub kartonach. Jeżeli będziesz przechowywać je na górnych półkach szafy, pod łóżkiem czy w garderobie, to w zupełności wystarczą pojemniki kartonowe
i materiałowe torby. Jeśli chcesz schować ubrania do piwnicy lub na strych, koniecznie zabezpiecz je przed wilgocią. Staraj się wybrać suchy i ciemny kąt, żeby nic się nie zniszczyło. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce, to zaopatrz się w worki próżniowe. Po odessaniu z nich powietrza, opakowania, np. z kurtkami, skurczą się do niewielkich rozmiarów.
Co na mole ubraniowe?
Nie tylko wilgoć może mieć zły wpływ na Twoje ubrania. Mole niepostrzeżenie potrafią zasiać spustoszenie w szafie. Na szczęście
są proste sposoby, które skutecznie zniechęcą je do zagrzania miejsca w Twoich swetrach. Niestety najbardziej atrakcyjne są dla nich materiały naturalne, jak bawełna, len, wełna czy kaszmir. Zatem, co na mole ubraniowe? Naturalne silne zapachy eukaliptusa, goździków, cytryny, liści laurowych czy najpopularniejszej lawendy. Możesz nasączyć waciki olejkami eterycznymi lub włożyć
do szafy bawełniany woreczek wypełniony suszoną lawendą czy ziołami. W sklepach znajdziesz też gotowe zawieszki odstraszające mole.
Jak przechowywać buty?
Wiesz już, jak przechowywać ubrania sezonowe, ale pozostaje pytanie – jak przechowywać buty? Najlepiej sprawdzą się oczywiście prawidła, które pozwolą zachować prawidłowy kształt obuwia. Te z naturalnego drewna będą dodatkowo chronić obuwie przed wilgocią. Domowy sposób, którym osiągniesz podobny efekt, zakłada wykorzystanie gazet i butelek. Pogniecionymi kartkami wypełnij buty, by zachowały pierwotną formę, zaś w wyższe cholewki włóż plastikowe opakowania po wodzie. Jeśli obuwie chowasz do pudeł, dobierz odpowiednio ich wielkość. Zgniatanie kilku par w jednym, nie jest dobrym pomysłem. Długim kozakom daj się rozprostować, najlepiej w firmowym kartonie.
Jak przechowywać dodatki?
A co z czapkami, rękawiczkami i torebkami? Pozostawione w szafie też będą zawadzały. Posegreguj akcesoria, żeby zimowe szale nie mieszały się z jedwabnymi apaszkami. Wykorzystaj w tym celu kosze, szuflady i pojemniki z przegródkami. Torebki wypełnij gazetami, by utrzymały swój kształt i zapakuj w torby przeciwkurzowe. Możesz włożyć do środka również saszetkę zapachową lub woreczek
z herbatą. Kartony czy torby (także z ubraniami) opisz, dzięki temu ułatwisz sobie rozpakowywanie albo szukanie konkretnego przedmiotu. Nasz tip – jeśli nie masz miejsca, by ukryć sezonowe rzeczy, wyeksponuj je. Kup dekoracyjny pojemnik, który będzie stanowił ozdobę wnętrza. Druga rada sprawdzi się tylko, jeśli nie planujesz wyjazdów. Sezonowe rzeczy możesz schować do walizek, dzięki czemu wykorzystasz pustą przestrzeń.