Slow Fashion, czyli jak zadbać o garderobę i ocalić świat.

Slow Fashion, czyli jak zadbać o garderobę i ocalić świat.

Slow fashion wbrew pozorom to nie minimalizm zakupów czy ograniczenie ilości posiadanych ubrań do minimum. Slow fashion to świadomość siebie i swoich potrzeb w stosunku do życia i mody, oraz na tym co, gdzie i jak często kupujemy. Poznając podstawowe zasady Slow Fashion, mamy większą szansę, że stanie się ona stylem naszego życia, a nie tylko chwilową fascynacją, która przeminie przy najbliższej wyprzedaży

Moda w rytmie Slow, nazywana „modą zrównoważoną” lub „odpowiedzialną”, definiowana jest różnorako, jednak zawsze sprowadza się do jednego – świadomego wyboru. Idea Slow fashion opiera się na zwalczaniu konsumpcjonizmu i rezygnacji ze spontanicznego kupowania rzeczy całkowicie zbędnych. Łączy się również z kwestiami sprawiedliwości społecznej oraz ekologii – wybieranie marek, które zapewniają pracownikom odpowiednie warunki pracy oraz godziwą płacę w swoich fabrykach, a także nie niszczą środowiska naturalnego. Filozofię slow fashion warto wprowadzić w życie z innego, bardzo prostego powodu – znacznie ułatwi nam życie. Ponieważ opiera się na wyborze ubrań idealnie do nas dopasowanych i ogranicza ich ilość, przez co nie będziemy miały problemu „Co dziś na siebie założyć?”

Jak wprowadzić do swojego życia slow fashion?

 

ZNAJDŹ SWÓJ STYL

 To Kluczowa kwestia, bez której trudno będzie przejść dalej. Na początek wskazane jest, aby zdefiniować swój styl, czy zapytać siebie jakie ubrania lubimy i nosimy najczęściej, w jakich ubraniach czujemy się swobodnie i stylowo. To trudne, bo nasze upodobania przecież się zmieniają. Jednak, dzięki temu z modowych nowości wybierzemy te, które będą współgrały z większością ubrań z naszej garderoby, a przede wszystkim podkreślą naszą urodę. Kiedy nie mamy określonego stylu, często pod wpływem chwili kupujemy nie pasujące do siebie ubrania. Zastanów się zanim coś kupisz 😊 Możesz stworzyć własną mapę inspiracji modowych, która będzie wskazówką co nam się podoba a co niekoniecznie. Jak taką mapę stworzyć podpowiemy innym razem.

ZAKUPY W SKLEPACH Z ODZIEŻĄ UŻYWANĄ

Second handy takie jak TekStylowo to świetne miejsce na złowienie modowych perełek i zabawę modę. To w taki sklepach możesz kupić niepowtarzalną sukienkę vintage, która będzie podstawą do twoich przyszłych stylizacji. W sklepach, pod szyldem TekStylowo znajdziesz także obecne trendy, gdyż z modą jesteśmy zawsze na bieżąco. Robiąc zakupy w second handach nie musisz zamykać się w granicach sezonu, bo tutaj swetry, płaszcze jesienne i zimowe można znaleźć cały rok. W lumpeksach znajdziemy nie tylko ubrania, ale także akcesoria, buty, dodatki do domu czy zabawki dla dzieci, które doskonale uzupełnią stylizację.

 MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Istnieje coś takiego jak podstawa szafy, czyli ponadczasowe i klasyczne ubrania, które pasują do siebie i stanowią bazę do tworzenia dalszych stylizacji. Mowa tu o garderobie kapsułowej ale tym tematem zajmiemy się dokładniej następnym razem. Właśnie na takiej minimalistycznej, ale dobrej jakościowo bazie powinna się opierać garderoba w stylu slow fashion.  Jak do tego podejść? Podpowiadamy pierwsze kroki: Uporządkuj swoją szafę. Podziel ją na trzy części. Ubrania, które nosisz regularnie – to fundament Twojego stylu, baza, na której będziesz budowała swoją nową garderobę. Kolejna grupa to ubrania, których przez ostatni rok nie założyłaś ani razu. Pozbądź się ich bez sentymentów. Jeśli nie założyłaś tych rzeczy przez ostatni rok, prawdopodobieństwo, że jeszcze je kiedyś założysz jest niewielkie. Możesz oddać je do specjalnego pojemnika, dzięki temu dasz im szansę na drugie życie. Na koniec ubrania, których nie nosisz, ale bardzo Ci się podobają, więc istnieje szansa, że po małych przeróbkach je założysz to także wyróżnik slow fashion, Jeśli teraz nie masz na nie jeszcze pomysły (choć Internet jest ich pełen) ubrania spakuj do pudełka albo schowaj na najwyższą półkę w szafie. Jeśli nie sięgniesz po nie w przeciągu 3-4 miesięcy, z nimi także ostatecznie się pożegnaj.

 

MYŚL O GARDEROBIE CAŁOŚCIOWO

Zanim wyruszysz na sezonowe wyprzedaże, zastanów się, jakich ubrań potrzebujesz. Planuj swoją garderobę, lista potrzebnych rzeczy nie jest zarezerwowana tylko do marketu spożywczego. Będąc na zakupach, przeanalizuj, czy rzecz, którą chcesz kupić są na twojej liście i pasuje przynajmniej do dwóch innych rzeczy, które już masz. Nie traktuj maratonu po sklepach jak lekarstwa na złe samopoczucie czy sposób na spędzenie wolnego czasu, ale jak uzupełnienie braków. Nie oznacza to jednak, że spontanicznie nie możesz udać się do galerii handlowej, butiku czy sklepu z odzieżą używaną – ważne, aby każdy z zakupów był przemyślany. Będąc np. w sklepach z odzieżą używaną na przykład TekStylowo przejrzyj dokładnie wszystkie wieszaki, aby znaleźć odpowiednie rzeczy.

STAWIAJ NA JAKOŚĆ, NIE ILOŚĆ

Zachęcona wyprzedażami, pod wpływem chwili, sięgasz po jakąś sukienkę czy bluzkę. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że nowy element garderoby nie spełnia Twoich oczekiwań – rzadko go zakładasz, a kiedy już to robisz, nie pasuje on do Twojego stylu. Co gorsza, jest wykonany ze słabej jakości materiałów. Jak temu zapobiegać? Wybierając ubrania stawiaj na jakość! To fundamentalna zasada slow fashion. Ubrania i dodatki lepszej jakości wolniej się zużywają – dzięki czemu posłużą nam dłużej. Lepiej kupić jeden kaszmirowy sweter niż trzy akrylowe. Dużo mówi się też o bawełnie, której produkcja pochłania ogromne ilości wody – dlaczego tak jest możecie przeczytać w tekście dotyczącym właśnie bawełny. Ubrania czy buty gorszej jakości po kilku miesiącach noszenia nie będą się już dobrze prezentowały – mechacą się, rozciągają, pękają czy zniekształcają. Wtedy też, lądują na dnie szafy – bo już nie mamy ochoty ich nosić, jednak nie są na tyle zniszczone, żeby je wyrzucić. W ten sposób nasza garderoba się powiększa, a my nadal nie mamy co na siebie włożyć kompletując codzienny strój. Kupując ubrania stawiaj na wybór naturalnych tkanin, jak bawełna, len czy wełna, a w przypadków butów i dodatków – na skórę naturalną. Takie produkty są nie tylko trwalsze od sztucznych odpowiedników, ale także bardziej przyjazne dla naszej skóry. Wiadomo również, że odzież wysokiej jakości jest droższa – to oczywiste, ze względu na wykorzystywanie naturalnych tkanin oraz koszt produkcji. Tu ponownie z pomocą przychodzą second handy. W sieci sklepów Tekstylowo, można znaleźć świetne jakościowo jeansy, kaszmirowy sweter, czy skórzaną ramoneskę nie nadwyrężając naszego portfela. Moda w obecnym wydaniu to szybka moda, popularne sieciówki zaopatrują swoje sklepy w nowe kolekcje nawet 8 razy w ciągu roku zachęcają nas do coraz to nowszych zakupów, a sama jakość ubrań pozostawia wiele do życzenia.

DBAJ O UBRANIA I DODATKI 

Slow fashion to również odpowiednia dbałość o ubrania. Stawiając na odzież i dodatki lepszej jakości, mamy większą pewność, że posłużą nam one dłużej. Pierzmy ubrania zgodnie z informacjami podanymi na metce. Delikatne tkaniny, takie jak jedwab czy wełna wymagają prania ręcznego – nie ryzykuj prania w pralce. To jak dbamy o nasze ubrania, określi też to jak długo, będziemy z nich korzystać.

Kierowanie się zasadami mody odpowiedzialnej to zmiana podejścia do kupowania, która zachodzi nie tylko w naszej garderobie, ale przede wszystkim w głowie. Nie ważne, czy zdecydowaliśmy się na to ze względu na chęć ograniczenia posiadanych rzeczy, czy potrzeby ochrony środowiska – najważniejszy jest efekt. Najbardziej widocznym z nich będzie uporządkowana i przestrzenna szafa, która ułatwi Ci kompletowanie codziennych outfitów. Możesz wybrać kilka rzeczy „na ślepo”, a każda z nich i tak będzie do siebie pasowała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *