Jak czytać symbole na metkach ubrań kupionych w Second Hand?

Jak czytać symbole na metkach ubrań kupionych w Second Hand?

W jakiej temperaturze wyprać ulubioną sukienkę? Jak właściwie wysuszyć ten sweter?  Te i wiele innych pytań często przewijają się przez naszą głowę podczas szykowania prania. Nie możemy wszystkich ubrań traktować tak samo. Jedne z nich nie lubią wysokiej temperatury, inne prania w automacie. Skąd zaczerpnąć informacje, żeby zrobić to właściwie? Odpowiedzi na nurtujące nas pytania, znajdziemy na metkach, które producenci umieszczają na wewnętrznej części ubrań. Jest to szczególnie ważne gdy kupujemy odzież w Second Hand.

Na metki na ubraniach zerkamy najczęściej, aby sprawdzić skład danej rzeczy. Dzięki temu wiemy, czy nasze ubranie wykonane jest ze sztucznego tworzywa czy z organicznej bawełny. Jednak oprócz tego, na metce znajdziemy wiele przydatnych informacji na temat właściwej pielęgnacji tych rzeczy. Nierzadko zdarza się, że wełniany sweter po wypraniu w pralce kurczy się o dwa rozmiary, a delikatna koronkowa sukienka rozpuszcza się podczas zetknięcia z żelazkiem. Dlatego też, tak ważne jest zwracanie uwagi na oznaczenia na metkach odzieżowych. Dzięki temu nasze ubrania kupione w second hand na dłużej zachowają swój kształt, kolor i rozmiar.

Kupując ubrania w  sklepach z odzieżą używaną TekStylowo, czasami nie jesteśmy w stanie rozczytać metek, które producenci umieścili na ubraniach. Mogą być one starte lub zabarwione. I choć ubrania są w idealny stanie, metki nie zawsze przetrwają próbę czasu. Co robimy wtedy, kiedy nie wiemy jak zadbać o nasze nowo zakupione rzeczy? Nie musimy już takich informacji szukać na przypadkowych stronach w internecie. Przygotowaliśmy dla Was małą i praktyczną ściągę, jak rozszyfrować piktogramy na metce.

Oprócz składu, metki na ubraniach zawierają informacje o ich odpowiedniej konserwacji. Przedstawione za pomocą piktogramów symbole, informują nas o tym, czy daną rzecz należy prać w pralce czy ręcznie. Przedstawiają optymalną temperaturę, do jakiej można nastawić pranie. Z metek możemy odczytać również, czy dane ubrania można potraktować wybielaczem oraz jak je wysuszyć. Znajdziemy tam także informację, czy możemy użyć żelazka.

Symbole prania

Pierwszym oznaczeniem drukowanym na metce jest symbol prania. Dzięki niemu dowiadujemy się, czy możemy wyprać swoje ubranie w pralce, a jeśli tak, to w jakiej temperaturze. Piktogram przedstawia miskę z wodą, a liczba kropek, które się w niej znajdują, wyraża maksymalną temperaturę prania w stopniach Celsjusza. Przekraczając podaną temperaturę, ryzykujemy zniszczenie tkaniny. Jeśli na metce znajdujemy piktogram dłoni zanurzającej się w misce, ubrania należy prać ręcznie lub w pralce z programem do prania ręcznego. Kiedy symbol prania jest przekreślony, oznacza to, że ta konkretna rzecz, powinna zostać oddana do profesjonalnego czyszczenia chemicznego. Niektóre oznaczenie posiadają dodatkowe warianty. Znaczek miski podkreślonej grubą linią, bądź linią przerywaną informuje nas o wybraniu programu do prania rzeczy delikatnych. W przypadku takiego programu, warto załadować bęben pralki tylko do połowy, aby zachować właściwości tego rodzaju tkanin.

Symbole czyszczenia i chlorowania

Drugim symbolem nadrukowanym na metce jest oznaczenie wybielania, charakteryzujące się znakiem trójkąta. Jeśli znajdziemy taki znak na ubraniu, możemy poddawać odzież wybielaniu dowolnym środkiem. Przekreślony trójkąt zabrania wybielania ubrań, na których się znajduje, zaś trójkąt, który wewnątrz ma dwie linie oznacza, że można zastosować wybielanie przy użyciu środka bezchlorowego. Pranie chemiczne symbolizowane jest przez okrąg. Litera „P” w środku nakazuje czyszczenie chemiczne, a litera „F” delikatne pranie chemiczne we węglowodorach, w temperaturze 150-210 stopni Celsjusza. Niekiedy, można również spotkać się z literą „W”, która symbolizuje czyszczenie wodne.

Symbole suszenia

Na większości metek trzecim symbolem jest kwadrat. Dzięki niemu wiemy, jak wysuszyć nasze świeżo wyprane ubrania. Może pojawić się w nim kreska pozioma lub pionowa – co wskazuje kierunek układania ubrań do suszenia. Niektóre tkaniny można suszyć w elektrycznych suszarkach bębnowych. Inne ubrania jednak szybko niszczą się pod wpływem ciepła. Delikatne ubrania i bieliznę najlepiej pozostawić do wyschnięcia na świeżym powietrzu. Kiedy na ubraniach znajdziemy wariant przekreślonego kółka w kwadracie, pod żadnym pozorem nie możemy wrzucać ich do suszarki.

Symbole prasowania

Symbol prasowania można rozpoznać w bardzo intuicyjny sposób, bo zawsze przedstawiony jest on za pomocą żelazka. Informuje on nie tylko, o tym, czy daną rzecz można prasować, ale również jaka temperatura pozwoli optymalnie wygładzić tkaninę. Ilość kropek na piktogramie oznacza maksymalną temperaturę jaką można ustawić podczas prasowania danej rzeczy.

Te małe piktogramy na metkach naszych ubrań, pomagają zorientować się w najważniejszych zasadach prania, suszenia i prasowania. Dzięki nim, wiemy jak dbać o różnego rodzaju odzież i jak unikać typowych błędów popełnianych w pielęgnacji tkanin. Przestrzegając zaleceń na metkach sprawisz, że twoje ubrania przez długi czas będą wyglądały, jak nowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *