Mapa inspiracji modowych

Mapa inspiracji modowych

Moda to sposób na wyrażenie siebie i swojej indywidualności. Moda to styl życia!  To nie tylko wydawanie pieniędzy na markowe ubrania, ale zabawa fasonem, kolorem czy dodatkami. Dlatego, żeby podczas łączenia ze sobą elementów garderoby, nie zgubić się po drodze, proponujemy Wam stworzenie mapy stylu.

 

Inspiracje

Zacznij od zebrania inspiracji. Pomocne będą tutaj: strony internetowe poświęcone modzie, Pinterest czy konta na Instagramie, tj. tek_stylowo, gdzie znajdziecie informacje o naszych sklepach, ale także inspiracje modowe. Jeśli zbierasz materiały w sposób cyfrowy, utwórz na twoim komputerze lub telefonie folder w którym będziesz je zapisywała. Fanki tradycji, niech przygotują duży zeszyt i klej bądź taśmę, którymi będą wklejały do niego swoje materiały.

Tworzenie mapy stylu pozwala nam na niczym nieograniczoną kreatywność. Musimy jednak pamiętać o tym, by nie dać się pochłonąć chaosowi i nie zapisywać wszystkich stylizacji czy sylwetek, jakie się nam wyświetlają.

Ale to od początku. Jak zacząć?

Znajdź dla siebie trochę wolnego czasu i bierz się do pracy! Przejrzyj archiwalne numery ulubionych magazynów modowych, blogi poświęcone modzie, które Cię inspirują. Ponownie zobacz sesje wizerunkowe marek odzieżowych, których styl i charakter najbardziej do Ciebie przemawia. Odwiedź strony internetowe twoich ulubionych sklepów. Zastanów się, czyj styl ma wpływ na tworzenie Twojej garderoby: może to gwiazda kina, blogerka czy  redaktorka ulubionego magazynu.

Na tym etapie nie analizuj zbyt dużo, po prostu wybieraj rzeczy, które do Ciebie w jakiś sposób przemawiają. Kiedy stwierdzisz, że zebrałaś już odpowiednią ilość materiałów, przechodzimy do olejnego etapu.

 

 

Tablica podstawowa

Pierwsza tablica, oddaje ogólny charakter wybranego przez ciebie stylu. Przypnij tu wszystko, co wydaje Ci się spójne z klimatem, w jakim kreujesz swój styl. Nie muszą to być zdjęcia konkretnych ubrań czy gotowych stylizacji. Możesz umieścić tu kadr z serialu, który Cię inspiruje, a także śmiało dać zdjęcie ulubionych perfum czy torebki. Pamiętaj to Twoja tablica- nikt nie będzie jej oceniał możesz w niej umieścić co tylko zechcesz. Tablica nie musi być jednolita, jednak jeśli przeważają na niej zdjęcia ubrań utrzymane w stonowanych kolorach i jedno przedstawiające neonowy t-shirt, to znaczy, że wpadłaś w pułapkę sezonowego trendu. Przypięłaś to zdjęcie do swojej tablicy, pod wpływem impulsu, oceń czy tak naprawdę czułabyś się w niej dobrze. Ogranicz swoją tablicę do kilkunastu zdjęć zgodnych z twoim stylem, zamiast do kilkudziesięciu przypadkowych obrazków. Pamiętaj, że jest to tablica inspiracyjna i nie wszystkie rzeczy muszą znaleźć odpowiednik w twojej szafie. Jeśli jesteś fanką koronki i znajdziesz zdjęcie spektakularnej, koronkowej sukienki, śmiało przypnij je do swojej tablicy. A do ubrań, które będziesz wybierała przemyć ten trend w postaci detali w wykończeniach. Możesz również poszukać takiej sukienki w jednym z naszych sklepów TekStylowo i później ją przerobić.

Najważniejsze, aby każde ze zdjęć na twojej tablicy odpowiadało twojemu poczuciu estetyki i wyrażało Ciebie.

 

Tablice dodatkowe

Kolejna tablica, która może okazać się bardzo przydatna, to moodboard poświęcony konkretnej stylizacji czy elementowi garderoby. Możesz zamieścić tu zdjęcia stylizacji z wybiegów lub  instagrama. A może zainspirowała się konkretna, ekskluzywna marka jak Channel lub Dior? Gdzie szukać takich marek, jeśli niekoniecznie chcesz wydawać majątek na ubrania i dodatki – w sklepach z odzieżą używaną TekStylowo! Jeśli przypinasz jakieś zdjęcia, zapytaj samej siebie czy założyłabyś taki strój, czy może podoba Ci się tylko na inne osobie, a zupełnie nie pasuje do twojego stylu.

Mapowanie stylu

Pora stworzyć mapę stylu, która pomoże połączyć poprzednie tablice w spójną całość, a potem przygotować konkretny plan zakupów. Taką mapę możesz wykonać w programie graficznym, bądź zwyczajnie naklejać swoje inspiracje na arkusz bristolu. Mapowanie to intuicyjna metoda, która naśladuje sposób, w jaki pracuje ludzki mózg i świetnie pasuje do sztuk wizualnych, którą  bez wątpienia jest moda. Możesz też w swoim telefonie stworzyć folder w którym będziesz zapisywać zdjęcia które przykuły Twoją uwagę.

Twoim punktem wyjścia będzie pole z napisem „MÓJ STYL” od którego będziesz odprowadzała główne odnogi, podstawowe kategorie, które tworzą twoją wizję stylu. Pierwsza z nich to inspiracje, którą kolejno dzielisz na dwie kategorie: inspiracje konceptualne – zdjęcia, cytaty, nazwy ulubionych marek, sesje zdjęciowe czy kadry z filmów, oraz preferencje osobiste.

Drugą kategorię zapisz wielkimi literami i poprowadź od niej aż cztery odnogi. Pierwsza z nich to sylwetki – staraj się określić precyzyjnie konkretne typy ubrań, np. Prosta, jeansowa spódniczka oraz biała bluzka. Nie podaj tu zbyt wielu detali. Staraj się bądź precyzyjna i opisuj cechy, które określają daną sylwetkę. Druga z odnóg to kolory. Zrób swój osobisty wzornik kolorów, które lubisz i chcesz widzieć w swojej szafie. Pamiętaj, że nie masz tu żadnych ograniczeń. Możesz także stworzyć mini-patletki, prezentujące twoje ulubione połączenia kolorystyczne. Trzecią kreskę poprowadź do sekcji materiałów i faktur. Zapisz tutaj nazwy i krótkie charakterystyki materiałów, które lubisz i chcesz mieć w swojej szafie ubrania z nich wykonane. Tworząc opisy, dodawaj informacje do jakiej części garderoby odnosi się dany materiał.

 

 

Ostatnia linia prowadziła będzie do detali, które wyszlifują twój strój do perfekcji. W szczególny sposób wyróżnij charakterystyczny element, bez którego nie wyobrażasz sobie swojego wizerunku.Trzecia główna kategoria dotyczy konkretnych ubrań, podzielonych na dwie grupy: baza – czyli ubrania, które są dla Ciebie jak druga skóra, oraz dodatki – które nadadzą każdej twojej stylizacji charakteru oraz uczynią twój styl jedynym w swoim rodzaju. Czwarta gałąź, która połączy wszystko w całość. W tym miejscu stwórz stylizacje, które będzie dla ciebie swoistym uniformem. Idealny zestaw, w którym czujesz się fantastycznie i który stworzy idee wyjątkowego, kojarzonego z tobą uniformu.

Pamiętaj o jednej ważnej rzeczy- tworzenie mapy inspiracji modowych to proces który może ulegać zmianom. Rzeczy które podobały  nam się kilka lat temu wcale nie muszą zachwycać nas obecnie lub to co dziś wywołuje efekt WOW, nie musi takie być za rok czy dwa.  Moda to sposób na wyrażenie siebie i swojej indywidualności w danym momencie naszego życia.

Mapa gotowa? Gratulacje!

Teraz zapraszamy Cię do naszych sklepów stacjonarnych bądź sklepu internetowego, gdzie będziesz mogła skompletować swoje  wymarzone stylizacje.

 

Ps. Na koniec mała podpowiedź – jeśli swoje inspiracje modowe śledzisz na Instagramie, zapisując określone zdjęcie grupuj je w poszczególnych folderach. Zachowasz porządek i bez problemu znajdziesz inspiracje, którą kiedyś zapisałaś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *