Lumpeksiara – mania kupowania w second hand, czy idealny sposób na oszczędzanie?

Lumpeksiara – mania kupowania w second hand, czy idealny sposób na oszczędzanie?

Zakupy w lumpeksie to idealny sposób na oszczędzanie, czy może już mania zakupowa. Taka sama, która dopada nas podczas wyprzedaży w sieciówkach? Nie ma nic złego w buszowaniu po second handach, czy robieniu zakupów online. Oczywiście, jeśli robimy je z głową.

Oszczędzanie na zakupach w lumpeksie?

Obecne lumpeksy, w niczym nie przyminuaja tych znanych znam z lat -90-tych, gdzie odzież przeznaczona jest dla ubogich ludzi. Świat się zmienia, nastawienie ludzi i lumpeksy również. Dzisiaj możemy kupić markowe, wysokiej jakości rzeczy za małe pieniądze. Zapach jest o wiele przyjemniejszy i ciuchy są rozwieszone ładnie na wieszakach, starannie wyselekcjonowana odzież indywidualnie wyceniona przypomina bardziej  dzisiejsze TK-Max-y

Prawdopodobnie wraz ze zmianą nastawienia ludzi do lumpeksów zmieniła się chęć oszczędzania. Nawet, jeśli stać nas na spodnie za 300, czy 500 zł chcemy świadomie oszczędzać. Obecnie w second handach online kupują nawet gwiazdy, co oczywiście nie jest bezpośrednim wyznacznikiem bytu lumpeksu, bo każdy robi zakupy tam, gdzie chce. Jednak dzięki takim zabiegom, coraz więcej ludzi ma świadomość, że second handy, czy lumpeksy online to świetna alternatywa na oszczędzanie. Ponadto bardzo bliska filozofii zero waste. Pamiętaj, że kupując w lumpeksie nie tylko reperujemy swój budżet, ale też wspieramy ekologię i ograniczamy konsumpcjonizm na rynku odzieżowym.

Cała filozofia zakupów w lumpeksach polega na kupowaniu dobrych rzeczy, za małe pieniądze. Jeśli kupujemy w lumpeksach stacjonarnych, to musimy nastawić się na poszukiwania perełek i rzeczy, które będą nam potrzebne. Kupując w lumpeksie online warto stosować podobną zasadę, czyli najpierw zobaczyć, jaki asortyment oferuje second hand, następnie wybrać 2 różne sklepy. Porównać sobie ciuchy i wybrać te z nich, które naprawdę są nam potrzebne.

Sprawdzone triki na kupowanie w lumpeksach i oszczędzanie

Żeby nie wpaść w manie zakupową, warto samemu sobie wyznaczać pewne granice na zakupach (o czym napisaliśmy niżej). Ponadto dobrze jest stosować kilka trików, które takie zakupy ułatwią, dzięki czemu zapomnisz o kupowaniu ciuchów z przypadku, bo są tanie.

  1. Kupuj rzeczy, w których na pewno będziesz chodzić.
  2. Nie idź na kompromis – jeśli coś jest za małe, to nie bierz pod pretekstem “schudnę do tego”.
  3. Szukaj perełek, które posłużą Ci kilka sezonów.
  4. Korzystaj z promocji, ale ustal sobie budżet z góry.
  5. Nie bierz rzeczy, która jest tylko ładna i nic poza tym.
  6. Ciuchy powinny pasować do Twojej osoby.
  7. Pamiętaj liczy się jakość, a nie ilość.

Czy to już jest mania?

Jeśli jesteś w lumpeksie co drugi dzień albo codziennie przeglądasz lumpeksy internetowe, to być może powinna Ci się zapali czerwona lampka .Jak jest tanie to trzeba kupić. Wpadamy w ten sposób w spiralę niepotrzebnych zakupów. Żeby się przed tym uchronić, trzeba kupować z rozwagą i nie brać tylko dlatego, że jest tanie. Co z tego, że tanie, ale czy naprawdę jest Ci potrzebne?

Szał zakupów w lumpeksie może mieć takie same skutki jak zakupy na wyprzedażach. Czyli kupujemy, bo tanie i nie zwracamy uwagi na przydatność danej rzeczy. Następnie otwierasz szafę i ze zdziwieniem zastanawiasz się skąd wzięła się góra ubrań? Niestety, ale kompulsywne zakupy mogą przerodzić się w zakupoholizm. Co może prowadzić do uzależnienie i w efekcie powodem do leczenia . Absolutnie Cię nie straszymy, bo nie każde kompulsywne zakupy są wskazaniem do stwierdzenia zakupoholizmu. Zwróć jednak uwagę na częstotliwość robionych zakupów, a także jakość i przydatność ubrań, które nabywasz.

Zakupy w second hand są świetną opcją na oszczędzanie pieniędzy i ubieranie się w niepowtarzalne rzeczy. Ważne jest, żeby takie zakupy robić z głową i nie popadać w zakupowe obsesje. Najlepszym sposobem na kupowanie z głową jest robienie ówcześnie listy zakupów, wydzielenie sobie konkretnego budżetu na produkty i robienie zakupów w dobrym humorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *