Jak wyczyścić i dbać o kurtkę skórzaną?

Jak wyczyścić i dbać o kurtkę skórzaną?

Często kupujesz odzież używaną? Jeśli tak to z pewnością nieraz trafiłaś na świetną kurtkę skórzaną lub na taką, którą wystarczy odświeżyć. A może masz swoją ulubioną kurtkę i chciałabyś się dowiedzieć, jak możesz ją odświeżyć domowymi sposobami?

Jak wyprać skórzaną kurtkę i usunąć z niej plamy?

Większość zakupów odzieży używanej zawsze kończy się na wypraniu jej w domu. To ważne i wcale nie chodzi o to, że odzież używana jest brudna, bo dzisiejsze lumpeksy bardzo dbają o asortyment i jego jakość. Chodzi o to, że odzież używana jest dezynfekowana specjalnymi środkami, które mogą wywołać u alergików i osób wrażliwych alergię. Dlatego powinno się takie ubrania zawsze po zakupie wyprać. Dotyczy to również skórzanych kurtek. Zatem jeśli kupiłaś skórzaną kurtkę, albo po prostu stwierdziłaś, że już czas wyprać swoją kurtkę to możesz zrobić to sama w domu. Zawsze poleca się, aby ubrania skórzane oddawać do pralni, jednak stosując nieinwazyjne metody, można taką kurtkę uprać samemu. Należy jednak pamiętać, że jeśli zabrudzenie jest bardzo mocne i na przykład ma plamy niewiadomego pochodzenia, to rzeczywiście lepiej jest oddać kurtkę do pralni. Pierwsza rzecz, którą powinnaś zrobić to sprawdzenie metki na ubraniu i wskazań producenta do czyszczenia i pielęgnacji kurtki. Ważne, żeby kurtkę czyścić delikatnie i nie szorować drapiącymi gąbkami, czy innymi szczotkami. A przede wszystkim nie wrzucaj kurtki skórzanej do pralki. Kurtkę skórzaną powinnaś wyprać ręcznie przy użyciu specjalnego płynu do skóry. Jeśli nie posiadasz takiego płynu, użyj wody z mydłem, a następnie opłucz kurtkę w ciepłej wodzie. Nie susz kurtki bezpośrednio na słońcu, ani nie przyczepiaj jej klamerkami, bo powstaną zagniecenia. Najlepiej suszyć kurtkę na wieszaku.

Jak usunąć plamy z kurtki skórzanej?

Jeśli wiesz, że plamy nie są na kurtce bardzo długo, ani też nie są to plamy uciążliwe, to możesz spróbować usunąć je sama. Do tego celu wykorzystaj miękką szmatkę, ciepłą wodę z mydłem lub wodę z rozrobionym sokiem z cytryny. Plamy na kurtce pocieraj delikatnie, a gdy zejdą, to przetrzyj kurtkę zwilżoną szmatką i poczekaj, aż wyschnie. Jeśli plamy są na tyle uporczywe, że nie jesteś w stanie sobie z nimi poradzić lub są niewiadomego pochodzenia to najlepiej oddać kurtkę do pralni.

Jak odświeżyć kolor i dbać o kurtkę?

Ulubiona kurtka skórzana straciła kolor? A może w sklepie z odzieżą używaną trafiłaś na extra model, który wymaga jedynie odświeżenia koloru? Można temu zaradzić. Ten sposób na odświeżenie koloru kurtki nie będzie w stu procentach domowy, ponieważ musisz zaopatrzyć się albo w farbę do skóry, renowator, albo utrwalacz kolorów. Każdy z nich kosztuje kilka zł więc nie jest to jakiś bardzo duży wydatek. Natomiast jeśli nie masz czasu się tym zajmować albo zwyczajnie boisz się, że możesz sobie zniszczyć kurtkę, to najlepiej oddać ją do profesjonalnej renowacji.

Kurtka skórzana – jak o nią dbać?

Tak jak balsamujemy nasze ciała i dbamy o to, aby nasza skóra była nawilżona, tak również powinniśmy balsamować kurtki skórzane. Wystarczy specjalny balsam lub impregnat, którym zabezpieczysz kurtkę. Impregnowanie wystarczy robić raz lub dwa razy w roku, ale musisz pamiętać, że kurtka zawsze musi być dobrze wyczyszczona. Najlepiej jeśli oddasz ją do czyszczenia w pralni, gdzie również możesz poprosić o impregnację. Taka impregnacja sprawia, że materiał zachowuje swoją miękkość i właściwości, a kurtka skórzana będzie Ci służyć przez długie lata. Brzydki zapach kurtki po zimie? To normalne skóra chłonie zapachy. Jeśli chcesz się pozbyć nieprzyjemnych zapachów z kurtki, to masz w zasadzie trzy opcje. Pierwsza z nich to umieszczenie w swojej garderobie woreczków zapachowych, które utrzymują delikatny piękny zapach, a także chronią ubrania przed zbieraniem zapachów z zewnątrz. Druga możliwość, to wywietrzenie kurtki skórzanej chłodnym i przewiewnym miejscu, ale nie rób tego na słońcu. Wilgoć i słońce mogą sprawić, że kurtka straci swoją fakturę i kolor. Trzecia opcja, to oddanie kurtki w ręce profesjonalistów do pralni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *