Lumpeks nawet dla zamożnych ludzi? – jak zmienia się nastawienie do rzeczy z drugiej ręki

Lumpeks nawet dla zamożnych ludzi? – jak zmienia się nastawienie do rzeczy z drugiej ręki

Kilkanaście lat temu ubieranie się w second-handach było powodem do wstydu dla przeciętnego człowieka. Lumpeksy były głównie kojarzone ze sklepami dla mniej zamożnych ludzi. Czasy jednak się zmieniły. Zmieniły się same lumpeksy, a także ich postrzeganie przez społeczeństwo. Dzisiaj tylko nieliczni uważają, że to wstyd kupować w lumpeksie i mają uprzedzenia do takich sklepów. Co warto zaznaczyć, świadomość ludzi o zakupach w lumpeksie zmieniła się na tyle, że teraz kupują w nich osoby zamożne, które nie muszą martwić się o status majątkowy. Dlaczego ludzie, których stać na najdroższe marki decydują się na zakupy w lumpeksie?

Second-hand jest dla wszystkich!

Chociaż dawniej do pomyślenia było, aby jakaś znana osoba przyznała się publicznie do zakupów w lumpeksie, to dzisiaj taki fakt nie stanowi czegoś sensacyjnego. Oczywiście oprócz tego, że rzeczywiście zmieniła się jakość lumpeksów, sposób ekspozycji ubrań i wygląd sklepu to wpływ na popularność zakupów odzieży używanej mają również osoby, które potrafią wpływać na opinię publiczną. Znane osobistości, influencerzy na Instagramie, czy Youtube. Mamy świadomość, że część osób zapewne próbuje takich zakupów, bo jest to modne na Instagramie. Jednak ma to również ogromny plus, właśnie takie osoby przekonują się do zakupów w sklepach second-hand i w dużym procencie zaczynają poważnie traktować zakupy z drugiej ręki.

Rosnąca świadomość czy moda?

Nie mniej jednak nie możemy pominąć faktu, że grono osób dzięki działaniom w social mediach, czy reklamach zostało uświadomionych o korzyściach płynących z zakupów rzeczy używanych. To właśnie wzrost świadomości i poznanie tematu konsumpcjonizmu zaowocowało zainteresowaniem bliższego poznania lumpeksów. Ponadto obecnie lumpeksy często nie różnią się już wyglądem i prezentacją towaru od butików z markową odzieżą, a same ciuchy są wysokiej jakości i w świetnym stanie. Czy to wszystko spowodowało, że nawet zamożne osoby postanowiły zmienić swoje nawyki? Uważamy, że tak. W second-handach można spotkać naprawdę sporo osób, które mogłyby pozwolić sobie na zakupy u znanych projektantów ubrań wartych tysiące. Dlaczego jednak wybierają lumpeksy? Po prześledzeniu kilkunastu forów internetowych i wypowiedzi w różnych wywiadach na stronach internetowych wniosek jest taki, że ludzie o pokaźnym statusie majątkowym również lubią oszczędzać, a zakupy w lumpeksie to dla nich jedna z dróg, która na to pozwala. Oczywiście nie jest to jedyny powód, bo najczęstszą odpowiedzią była również unikalność i możliwość zakupu markowych ubrań od cenionych projektantów za niewielkie kwoty.

Tanie nie znaczy gorsze – dobra jakość w niskiej cenie

Właśnie ten aspekt stanowi o popularności lumpeksów i fakcie, że są chętnie odwiedzane nawet przez osoby o pokaźnym statusie majątkowym. Znane marki, świetnej jakości ubrania, a niskie ceny. Kuszące i sprawia, że coraz częściej nawet na czerwonym dywanie gwiazdy prezentują się w kreacjach z second-handu. Oczywiście wyszukanie markowych perełek, czy znalezienie ciuchów premium od projektantów znanych na całym świecie wymaga poświęcenia czasu i chociażby podstawowej znajomości danych kolekcji, emblematów i szczegółów. Jednak jak to przysłowiowo lubimy powtarzać, gra jest warta świeczki. Rada dla Ciebie, jeśli szukasz rzeczy pochodzących od projektantów, to dokładnie sprawdź, jakie kolekcje zostały wypuszczone, jak i gdzie sygnuje on swoją odzież, a nawet, w jakim roku dane ubranie zostało wypuszczone. Niestety repliki również się zdarzają i trzeba mieć to na uwadze.

Jedna z naszych czytelniczek cieszyła się z zakupu bluzy (za 30 zł) z kolaboracji Supreme x Louis Vuitton. Niestety, jak się później okazało, była to replika, bo ani fason, ani kolor bluzy nie został wyprodukowany w czasie takiej kolaboracji.

Jako ciekawostkę wtrącimy, że nowa bluza z kolaboracji Supreme x Louis Vuitton została sprzedana za 5,250 dolarów! Zakładając nawet, że gdyby była używana i przyjmiemy połowę jej wartości, to jej cena wciąż będzie oscylować w granicach 2-3 tysięcy dolarów. Zatem, jeśli lubisz ciuchy od znanych projektantów, ale nie uznajesz noszenia replik, polecamy Ci szukać informacji o kolekcjach i produktach danego projektanta, zanim dokonasz zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *