Czy lumpeks i vintage shop to to samo?

Czy lumpeks i vintage shop to to samo?

Często możesz spotkać się z określeniem vintage shop i lumpeks, jako zamiennym. Jednak, czy jest to poprawne określenie? Czy lumpeks jest tym samym, co vintage shop? Dzisiaj przyjrzymy się bliżej ubraniom z lumpeksów i sprawdzimy, czy każdy lumpeks może nosić miano vintage shopu.

Co znajdziesz w second handzie?

Zarówno stacjonarnie, jak i w lumpeksie online możesz znaleźć prawdziwe perełki i ubrania świetnej jakości. Ponadto w lumpeksach często są działy z obuwiem, tekstyliami domowymi, czy akcesoriami. Chociaż odzież w lumpeksach jest selekcjonowana, to znajdziesz w nich dosłownie wszystko, w tym również ubrania vintage. Prawdziwy miszmasz kolekcji odzieży, a nawet końcówki kolekcji ze sklepów z obecnego sezonu. Czy zatem powinniśmy nazywać lumpeksy sklepami vintage?

Sklep vintage – wszystko to, co zapomniane

Sklepy vintage, chociaż nazywane również lumpeksami w naszym odczuciu nimi nie są. To odrębna kategoria sklepów z odzieżą używaną. Pomimo że w second handzie znajdziesz ciuchy z tej kategorii, to typowe sklepy z ubraniami vintage nie mogą być lumpeksem. Dlaczego? Vintage to styl, wyselekcjonowane ubrania i niesamowite kolekcje sięgające nawet lat 60 tych. Większość sklepów online, jakie przejrzeliśmy na potrzeby tego artykułu, oferuje ubrania tylko i wyłącznie selekcjonowane i wybierane również pod względem danego okresu w modzie. Ponadto są również takie, które specjalizują się tylko w sprzedaży ubrań vintage znanych marek modowych np. Coco Chanel, Prada, czy Stefanel.

To co cechuje sklepy z ubraniami vintage to historia zawarta w tych ubraniach. Oczywiście te z lumpeksu online, czy stacjonarnego również mają swoją historię. Jednak sami przyznacie, że różnią się od siebie. Z tego właśnie też powodu uważamy, że nazywanie lumpeksu sklepem vintage nie jest do końca prawdą.

 

Jak kupować w lumpeksie online, żeby znaleźć perełki?

Jeśli nie do końca przemawia do Ciebie moda vintage, to zakupy w tradycyjnym lumpeksie online będą idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. W nich również znajdziesz świetne ubrania i wysokiej jakości materiały, a także niepowtarzalne dodatki. Najpopularniejsze sposoby na zakupy w second hand online są dwa.

Pierwszy z nich to typowe dla lumpeksowych zakupów buszowanie i przeszukiwanie z tą różnicą, że zamiast tradycyjnych wieszaków będziesz buszować po internetowych półkach z ciuchami. Tutaj, powinnaś zarezerwować sobie czas na wyszukiwanie, aby znaleźć coś rewelacyjnego. Nie skupiaj się tylko na jednym lumpeksie, a przejrzyj oferty kilku. Dzięki temu możesz porównać ubrania, a także ceny.

Drugi sposób, to przygotowania, wishlisty i lookbooki. Ten sposób to swego rodzaju przyjemność, szczególnie dla osób, które uwielbiają bawić się modą i szukać swojego stylu. Przygotowanie tablicy inspiracji, lookbooku, czy zrobienie wishlisty zabiera nieco więcej czasu niż zwykłe przeszukiwanie second handu online, jednak jest opłacalne. Dzięki temu wiesz, czego konkretnie potrzebujesz i będziesz szukać konkretnej rzeczy. Nie musisz zatem przeglądać wszystkich produktów. Wystarczy, że wpiszesz np. spodnie cygaretki, czy kaszmirowy sweter lumpeks online i otrzymasz propozycje z różnych lumpeksów. Taką samą metodę możesz zastosować już na stronie konkretnego lumpeksu, jeśli ma możliwość wyszukiwania ubrań.

Zgadzasz się z naszym podejściem, czy uważasz, że Vintage shop i lumpeks jest tym samym, a używanie ich nazw zamiennie jest naturalne?

One Reply to “Czy lumpeks i vintage shop to to samo?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *