3 zasady, które pomogą Ci utrzymać porządek w szafie

3 zasady, które pomogą Ci utrzymać porządek w szafie

Jeśli jesteś miłośniczką zakupów w second handzie, to zapewne nie raz wpadłaś w lumpeksowy szał zakupów. Nawet jeśli nie był to szał, to z pewnością nagromadziło się sporo ubrań. Zresztą nie tylko tych z lumpeksów. Głęboko wierzymy, że bałagan w szafie jest sprawką nocnych ciuchlików. Na szczęście łatwo się ich pozbyć, bo wystarczy raz uporządkować szafę i ten porządek utrzymać. Dlatego przedstawiamy Ci trzy niezawodne sposoby na to, jak utrzymać porządek w szafie i nie zwariować.

Jak zrobić porządek w szafie? – zrób bałagan

To najszybsza metoda i najlepsza, która zmotywuje Cię do tego, żeby w ogóle zacząć robić porządek. Zdarza się, że na wyprzedażach, czy w lumpeksach (bo tanie) kupujemy więcej ciuchów, niż jest nam to potrzebne i upychamy je w szafie. Zastanów się, ile razy zdarzyło Ci się odkopać ubranie z metką, czy takie którego nigdy nie ubrałaś? Zdarza się to każdej z nas, więc spokojnie nie jesteś jedyna. Właśnie dlatego warto zastosować metodę robienia bałaganu, czyli wyciągnięcia wszystkiego z szafy. To pierwszy krok, który umożliwi Ci efektywne sprzątanie garderoby.

Ciuchy na ziemi i co dalej?

Teraz czeka Cię bardzo ważne zadanie, spróbuj ułożyć ciuchy na stosy: noszę, nigdy nie ubrałam (rok, 3 miesiące), jeśli nie ubrałaś wtedy, to już nie ubierzesz. Przejrzyj dokładnie każdy ciuch i zdecyduj, do jakiej kategorii go zaliczysz. Do tych stosików możesz dołożyć jeszcze do oddania/sprzedania i na upcykling. Staraj się nie wyrzucać ciuchów tylko przerabiać. Jeśli nie masz zdolności krawieckich, czy uważasz to za zbędną rzecz, po prostu je oddaj.

Jak utrzymać porządek w szafie i układać w niej ubrania?

Kiedy już uporasz się ze stosikami, to czas na układanie ciuchów w szafie. Z jakiej metody skorzystasz układając odzież, to już zależy od Ciebie. Sposoby są różne i z reguły dopasowane do naszych przyzwyczajeń, czy trybu życia jaki prowadzimy.

  • Metoda kolorów,
  • Metoda tematów,
  • Metoda sezonowa.

Oczywiście metod jest o wiele więcej, te powyższe jednak są spotykane najczęściej. Każda z nich pozwoli Ci utrzymać porządek. Pamiętaj jednak, że dużo też zależy od Ciebie, w jaki sposób będziesz dokładać kolejne ubrania. Czy będziesz respektować własne zasady porządkowe, czy po prostu wrzucisz ciuch do szafy? W tym drugim wypadku gwarantujemy, że niedługo znowu zabierzesz się za sprzątanie szafy. A prawda jest taka, że jeśli zrobimy coś raz, a porządnie i będziemy się tego konsekwentnie trzymać, to porządki w garderobie czekają nas tylko przy zmianie sezonu.

Metoda kolorów – paleta ubrań

Świetna metoda, która umożliwi Ci już na poziomie szafy dopasować ubrania kolorystycznie, co ułatwi równie tworzenie zestawów ubrań. Jeśli zdarza nam się robić przypadkowe zakupy w second handzie, czy sieciówce, to czasem okazuje się, że znajdzie się w szafie jakaś pstrokata rzecz, która prawie do niczego nam nie pasuje. Dzięki metodzie układania kolorami jesteśmy w stanie zweryfikować takie małe odstępstwa.

Jeśli układanie kolorami sprawia Ci problem, to skorzystaj z najzwyklejsze palety kolorystycznej, którą znajdziesz w Internecie.

Układanie ubrań tematycznie

Ta metoda jest najprostsza, jeśli chodzi o układanie ubrań. Wystarczy, że zastosujesz podstawowy podział ubrań; marynarki, koszule, swetry, spodnie i T-shirty. W ten sposób będziesz wiedziała, że sięgasz po konkretną rzecz. Ważne jest to, żeby trzymać się tego układu i nie wprowadzać chaosu.

Niepotrzebne ubrania – oddaj, sprzedaj lub przerób

Tylko nie wyrzucaj! Dzięki temu przyczyniasz się do walki z masową produkcją ubrań i tonami ciuchów na wysypiskach. Lumpeks idealnie wpisuje się w ideologię zero waste i dbania o planetę i Ty też możesz brać przykład z takich sklepów. W Internecie jest bardzo dużo stron i platform, na których możesz sprzedać swoje ubrania. W ten sposób nic nie tracisz, a bardzo dużo zyskujesz. Dodatkowa gotówka, dbanie o planetę i drugie życie ubrań, czego chcieć więcej? Chyba tylko porządku w szafie, który nigdy nie zamieni się w chaos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *