Co to znaczy, że odzież używana jest I gatunku?

Co to znaczy, że odzież używana jest I gatunku?

Odzież używana musi być odpowiednio sklasyfikowana, aby można ją było sprzedawać. Hurtownia odzieży używanej zawsze powinna umieszczać informację o gatunku odzież, jaki sprzedaje. Od gatunku zależy również cena i jakość ubrań. Dlatego warto znać podstawowe pojęcia i określenia funkcjonujące w branży hartowniczej. Dzisiaj omówimy, czym jest odzież używana I gatunku, a także podstawową klasyfikację ubrań.

Gatunek I, cream i sort – jak klasyfikuje się odzież używaną?

Pierwsze pojęcia, z jakimi możesz się spotkać to sort i niesort. Jak sama nazwa wskazuje, odzież niesortowana (niesort) zazwyczaj jest odzieżą pomieszaną z gatunku I i II. Trzeba samemu zadbać o oddzielenie ubrań na takie, które nadają się do ponownej odsprzedaży i na te, które mogą zostać wykorzystane jako czyściwo. Odzież sortowana natomiast to towar, który zostaje po przebraniu nie sortu i jest podzielony na gatunki odzieży. Wyróżniamy podziały jakościowe (CREAM, Pierwszy Gatunek, Drugi Gatunek), podziały ze względu na płeć (damskie, męskie, dziecięce) oraz podziały asortymentowe (spodnie jeans, spodenki, bluzy, kurtki, płaszcze itp.). Podczas zakupów musisz pamiętać, że oprócz standardowych oznaczeń hurtownie odzieży używanej mogą stosować również swoje indywidualne oznaczenia asortymentu. W Polsce natomiast króluje Cream i odzież gatunku I. Najczęściej sprzedawane są w mixie. Czyli odzież damska i męska, odzież dziecięca lub mix damski, męski i dziecięcy – taki, jaki możesz kupić w naszej hurtowni TekStylowo.pl

Wyróżniamy kilka podstawowych klas sortowanej odzieży używanej:

  • CREAM – najwyższa jakość (ciuchy nowe z metkami i rzeczy markowe),
  • I Gatunek – bardzo dobrej i dobrej jakości odzież bez plam, dziur (mogą być również ubrania z metką),
  • II Gatunek – odzież słabej jakości.

W hurtowniach z odzieżą używaną w Polsce najczęściej sprzedaje się cream i odzież I gatunku. Jeśli zamierzasz dopiero otworzyć swój lumpeks, to bądź świadomy, że jakość odzieży ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia sklepu. Właśnie dlatego powinieneś ogromną uwagę przyłożyć do wyboru hurtowni i jakości asortymentu jaki zamierzasz sprzedawać.

Odzież używana I gatunek – co to znaczy?

Odzież używana pierwszy gatunek, jak już wspominaliśmy to ubrania pozbawione wad w postaci plam, czy dziur. Ich jakość jest bardzo dobra i umożliwia bezpośrednią sprzedaż odzieży w lumpeksie. Warto zaznaczyć, że odzież sortowana jest ręcznie, dzięki czemu hurtownia ma realny wpływ na kontrolę asortymentu, jaki trafia do sprzedaży. Natomiast nie wyklucza to tego, że w zamówionej paczce ubrań może pojawić się minimalny odrzut. Nie możemy zapominać, że sortowaniem ubrań zajmują się ludzie, a nie roboty.

Odzież używana I gatunek – ceny

Czy zawsze niska cena to dobry wybór, czy może im wyższa cena, tym wyższa jakość ubrań? Ceny w hurtowniach odzieży używanej są różne. Jednak nie zawsze należy się nimi kierować. Atrakcyjna cena towaru w ilości hurtowej nie musi oznaczać jego marnej jakości. Na to ma wpływ bardzo dużo czynników, między innymi skąd hurtownia bierze towar, jaki ma transport, czy jest to duża hurtownia, czy małe przedsiębiorstwo. Oczywiście, jeśli dopiero zaczynasz i nie masz rozeznania, polecamy Ci kupować ze sprawdzonych źródeł i powszechnie znanych hurtowni. Ponadto, w niektórych hurtowniach cena zależna jest również od ilości zamówień hurtowych – im zamawiasz więcej, tym możesz liczyć na atrakcyjne ceny.

Nie można jednak jednoznacznie określić dokładnej ceny, jaką zapłacisz za dany towar ubrań z I gatunku. Nie mniej jednak widełki rozkładają się podobnie dla wielu hurtowni i są następujące: od 10 do nawet 40 zł za kilogram. Przy czym odzież typu cream zawsze jest droższa, a jej widełki wahają się średnio od 20 do 50, a nawet 70 zł za kilogram. Jest to więc tylko niewiele mniej, niż wynosi koszt odzieży cream.

Dlaczego warto kupować odzież używaną z I gatunku?

Ubrania są selekcjonowane ręcznie, dobrej i bardzo dobrej jakości. Ponadto zdarzają się również nowe z metką (zależnie od hurtowni). Zakupów sortowanej odzieży gatunku I, to świetny start na otworzenie własnego lumpeksu. Szczególnie jeśli kupisz mix ubrań. Praktycznie masz gotowy towar do wystawienia na sklep. Kolejny argument, to fakt, że aby utrzymać się w tej branży, trzeba dostarczać ludziom ubrania dobrej jakości, które nie mają nic wspólnego z odzieżą używaną sprzedawaną w minionych epokach lumpeksów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *