Jak otworzyć sklep z odzieżą używaną?

Jak otworzyć sklep z odzieżą używaną?

Lumpeksy stały się popularnymi sklepami na tyle, że powstaje ich coraz więcej. Czy rzeczywiście jest to dobry pomysł na biznes? Tak, ale wszystko zależy od tego, gdzie otworzysz sklep z odzieżą używaną i z jaką hurtownią podejmiesz współpracę – czyli jakość towaru. Dzisiaj natomiast przedstawiamy Ci kilka wskazówek jak otworzyć sklep z odzieżą używaną i na co musisz zwrócić uwagę na etapie samego pomysłu.

Zanim otworzysz sklep z odzieżą używaną

Myśl o prowadzeniu własnego biznesu dla większości z nas jest bardzo ekscytująca i poświęcamy takiemu przedsięwzięciu maksymalną ilość swojego czasu i energii. Jednak aby wszystko było dopracowane do najmniejszego szczegółu, należy podejść do sprawy na spokojnie i przemyśleć wszystkie za i przeciw. Należy zacząć planowanie już na etapie samego pomysłu. Spisać wszystko w notatniku i rozbudowywać każdy punkt o najważniejsze informacje i rzeczy, które należy zrobić. Poniżej znajdziesz 5 punktów, które jako pierwsze powinny zaistnieć w Twoich notatkach. W ten sposób zaczniesz tworzyć bardzo dobry plan, który pomoże Ci uporać się z kluczowymi aspektami otwierania sklepu z odzieżą używaną.

Dobra lokalizacja

Kto pierwszy punkt, który powinien znaleźć się w Twoim planie. W dużej mierze to właśnie lokalizacja odpowiada za powodzenie biznesu. Zależnie od tego gdzie mieszkasz, zrób rozeznanie w takich aspektach, jak otoczenie lokalu i jego usytuowanie, a także tego, jaka jest lokalna społeczność i jakie natężenie ruchu występuje w tej lokalizacji. Zwróć również uwagę na sąsiedztwo innych sklepów i oczywiście na ewentualną konkurencję w pobliżu.

Pomieszczenie

Czyli wielkość lokalu, a także plan pomieszczeń. Musisz wziąć pod uwagę, że lokal powinien być na tyle duży, aby swobodnie umieścić w nim co najmniej dwie przebieralnia dla klientów, pomieszczenie socjalne, magazyn i toaletę pracowniczą. Oczywiście zaraz po tych elementach należy przemyśleć rozmieszczenie wieszaków, czy stojaków na odzież, manekinów, dekoracji i wszystkich elementów pobocznych, jakie powinny znaleźć się w lumpeksie. Uwzględniając przy tym odpowiednią szerokość przejścia między stojakami.

Odzież używana – ale jaka?

Na początek najlepiej rozeznać się w okolicznych hurtowniach odzieży używanej, lub poszukać takich, w których można składać zamówienia przez Internet. Pozostaje jeszcze kwestia doboru asortymentu. Przy tym punkcie musisz zastanowić się jakie ubrania chcesz mieć w swoim lumpeksie, a także jaka będzie główna grupa docelowa klientów. Natomiast asortyment, w jaki możesz się zaopatrzyć to między innymi sortowana odzież pierwszego gatunku, ubrania cream, odzież outletowa – czyli końcówki kolekcji znanych marek i sklepów premium. Możesz również przemyśleć kwestię zakupu odzieży pochodzącej z niesortu, jednak musisz brać pod uwagę, że prawie zawsze jest ona zdecydowanie słabszej jakości niż ubrania gatunku pierwszego, czy cream. Dobór odzieży to także ustalenie, w jakich kategoriach zamierzasz ją sprzedawać. Czyli czy będzie to odzież damska i męska, damska i dziecięca, czy ubrania dla całej rodziny.

<img data-src="jak-otworzyć-sklep-z-odzieżą-używaną.jpg"alt="Hurtownia odzieży używanej online">

Na sam koniec zostawiamy formalności i dotacje, które u Ciebie powinny pojawić się na etapie samego pomysłu na otwarcie sklepu z odzieżą używaną. Formalności i dotacje to pierwsze dwie rzeczy, które musisz przemyśleć, zanim zaczniesz rozbudowywać powyższe wspomniane już punkty.

Formalności i dotacje

A jeśli chodzi o formalności, to jest to oczywiście założenie działalności gospodarczej i wybranie odpowiedniego numeru PKD. Dla sprzedaży odzieży używany będzie to PKD sprzedaży detalicznej, czyli 47.71.Z i 47.91.Z. ponadto musisz przemyśleć jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejszym rozwiązaniem, a także zgłosić się do ZUS. Jeśli masz obawy lub nie jesteś do końca pewien, jakie dokumenty i gdzie je złożyć, a także którą formę opodatkowania wybrać, to dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z biura rachunkowego, w którym otrzymasz pomoc. Jeśli nie prowadziłeś wcześniej działalności gospodarczej ani też nie jesteś zatrudniony na umowę o pracę, czy zlecenie to w Urzędzie Pracy właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania, możesz zasięgnąć informacji o unijnych dotacjach na otwarcie sklepu. W wielu sytuacjach otrzymane dotacje umożliwiają pokrycie kosztów niemalże w całości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *