Visual merchandising w sklepie z odzieżą używaną

Visual merchandising w sklepie z odzieżą używaną

Branża odzieży używanej obecnie nie przypomina już tej z czasów swoich początków, gdzie lumpeksy były opatrzone łatką sklepów dla robotników i ludzi ubogich. Dzisiejszym lumpeksom jest bliżej do butików i normalnych sklepów z ubraniami. Rosnąca popularność sprawiła, że nie tylko liczy się jakość towaru, ale również wygląd sklepu. Marketing, reklama i social media to część elementów promowania w branży. Co zrobić, aby wizualnie wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać sympatię klientów?

Ekspozycja odzieży używanej, czyli VM w lumpeksie

Visual merchandising (VM) polega na sprzedaży towarów poprzez ich specjalną ekspozycję. Przez ekspozycję rozumie się dopasowanie witryny sklepowej, manekinów, a także samego rozłożenia ubrań na sklepie i segregacji ich na konkretne sekwencje lub grupy. Dużo osób zapomina, że właściwa ekspozycja towaru ma również znaczenie w przypadku odzieży używanej. Założeniem dobrego Visual merchandisingu jest przyciągnięcie uwagi klienta i zainteresowanie go towarem w taki sposób, aby był dla niego atrakcyjny i skłonił go do dokonania zakupów. Na co należy zwracać uwagę i jak przygotować second-hand w zgodzie z zasadami Visual merchandisingu, aby wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać klientów?

Grupa docelowa – czy to ma sens?

W dzisiejszych czasach, gdzie popularność lumpeksów ma ogromną skalę, uniwersalne podejście do sprzedaży nie jest dobrym pomysłem na funkcjonowanie w tej branży. Przykładem mogą być Vintage Shopy, które wyspecjalizowały się w sprzedaży ubrań typu vintage i nie mają w swojej ofercie innego asortymentu. Natomiast musisz wziąć pod uwagę, że w przypadku lumpeksu stacjonarnego grupa docelowa uzależniona jest od usytuowania sklepu, a także osób, które odwiedzają go lokalnie. Określenie grupy docelowej będzie Ci potrzebne do zaaranżowania witryny sklepowej i dopasowania asortymentu.

Co umieścić w witrynie?

Po wyodrębnieniu grupy docelowej możesz przystąpić do organizowania witryny. Pamiętaj, że witryna jest pierwszą rzeczą, którą widzą Twoi potencjalni klienci. Jest swego rodzaju zaproszeniem i reklamą, którą powinieneś przemyśleć i odpowiednio zaaranżować. Oczywiście zależnie od grupy docelowej. Jeśli skupiasz się na asortymencie dla kobiet, to zaaranżuj witrynę tak, aby przedstawiała kompozycje ubrań na różne okazje lub dopasowane do aktualnej pory roku. Jeśli zależy Ci, aby Twój lumpeks odwiedzali również mężczyźni, podziel witrynę na dwie części i stwórz spójną kompozycję asortymentu damskiego i męskiego. Natomiast, jeśli zależy Ci, aby głównym elementem sprzedaży był asortyment kierowany do dzieci, zaaranżuj bajeczną witrynę pełną dziecięcych kreacji i zabawek.

Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością rzeczy. Powinny być one tak dopasowane, aby tworzyły spójną prezentację, a nie wprowadzały wizualny chaos. Zmiana aranżacji witryny powinna być dostosowana do Twoich możliwości, ale przede wszystkim panujących trendów w modzie, czy w przypadku dzieci nawiązująca np. do rozpoczęcia roku szkolnego, czy ferii. Pomysły można mnożyć. Wystarczy poszukać ciekawych inspiracji. Kwestia techniczna aranżacji witryny to już sprawa indywidualna i kwestia gustu, a także wielkości witryny. Czy zdecydujesz się na manekiny, wieszaki, czy inną formę prezentacji? Ważne, aby była zachęcają i przemyślana. Nie zapomnij również o promocjach, informacja na witrynie lub potykaczy przed sklepem może przyciągnąć dodatkowych klientów, którzy uwielbiają polowania na lumpeksowe wyprzedaże.

Personalizacja i spójność marki sklepu z odzieżą używaną

Personalizacja sklepu to znalezienie elementów, które wyróżnią go na tle konkurencji. Może być to unikalność marek, rodzaju asortymentu, czy niespotykana obsługa klienta. Pamiętaj, że odzież używana to teraz popularny towar, który chętnie kupują nawet gwiazdy. Zdobycie klienta wśród rosnącej konkurencji i zatrzymanie go wymaga pracy, zaangażowania i przede wszystkim tego, aby zawsze być o krok przed konkurencją. Kolejnym elementem zdobywania zaufania klientów, a także budowania świadomości Twojej marki wśród klientów jest spójna komunikacja, kolorystyka, ulotki, reklamy w social mediach, czy logo, a nawet firmowe reklamówki.

Visual merchandising jest sztuką przyciągnięcia uwagi potencjalnego klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *