Odzież używana sort, czy nie sort?

Odzież używana sort, czy nie sort?

Jesteś przed otwarciem lumpeksu i zastanawiasz się jaki towar wybrać? Kupić sort, czy odzież niesortowaną, a może zaopatrzyć się w oba typy? W hurtowniach jest jeszcze cream i outlet. Jakie rozwiązanie jest dobre na start i co przyniesie Ci więcej korzyści?

Odzież używana to tania i ekologiczna alternatywa zakupów

Główną cechą second-handów jest to, że daje się nowe życie ubraniom z drugiej ręki, oszczędza się pieniądze i można w nich znaleźć unikatowe ubrania i tzw. perełki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak żeby znalazł, to trzeba mieć odpowiedni towar. Na samym początku nie znasz jeszcze swoich klientów, ani ich gustu i preferencji zakupowych. Co zrobić, żeby klienci docenili Twój lumpeks, chętnie przychodzili i polecali go dalej?

Odzież używana ze sprawdzonej hurtowni, która jest wysokiej jakości, będzie zawsze atrakcyjnym punktem Twojego lumpeksu, który zagwarantuje, że klient doceni Twoje starania. Second-handy z dobrym towarem bronią się same i nie muszą martwić się o działania konkurencji. Jednak pamiętaj, że nie tylko towar ma wpływ na to, jak będą Cię postrzegać klienci. Na to składa się również wygląd sklepu i obsługa, która powinna być nastawiona pro klient. W branży odzieży używanej najbardziej popularna jest odzież cream, outlet i pierwszy gatunek. Zatem czy zakup niesortu to dobry pomysł?

Kupić sort, czy nie sort?

Odzież sortowana zazwyczaj dzielona jest na kategorię damską, męską i dziecięcą, a u niektórych dostawców dodatkowo na młodzieżową. Może być sprzedawana również w miksach. Jej charakterystyczną cechą jest to, że towar najczęściej jest typu cream, czyli bardzo wysokiej jakości i często nowy z metkami, albo pierwszego gatunku, czyli bardzo dobra jakość odzieży używanej. Takie ubrania zawierają najczęściej asortyment modny i z kilku sezonów. Odzież sortowana to również wygoda dla Ciebie, jako właściciela lumpeksu, ponieważ można ubrania wieszakować po zakupie. Wystarczy je wycenić. Jeśli masz gotowy produkt, który zajmuje niewielką ilość czasu na przygotowanie go, to czy warto kupić niesort?

Z jednej strony odzież niesortowana to nie lada gratka dla prawdziwych szperaczy i łowców lumpeksowych skarbów. Z drugiej strony postawienie na środku kosza i wrzucenie do niego odzieży jest mało atrakcyjnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o Visual merchandising. Szczególnie że odzież niesortowana jest różnej jakości. Przeważnie gorszej niż sort, dlatego też jest tańsza. Niektórzy z branży twierdzą, że to dobry sposób na dodatkowy zysk, bo ludzie sami wybierają sobie to, co ich zainteresuje z kosza. Jednak czy to na pewno dobre rozwiązanie? Obecnie lumpeksy przypominają butiki z dobrą odzieżą, a kosze z ubraniami przypominają pierwsze lata second-handów, kiedy były uważane za sklepy dla mało zamożnych ludzi.

Wszystko zależy jednak od klientów. Jeśli widzisz, że jest popyt na tańszą odzież, którą klienci sami będą sobie przebierać, to nie wahaj się z inwestycją w odzież niesortowaną. Dobrym pomysł jest wydzielenie specjalnego miejsca w sklepie, w którym będą ubrania niesortowane. Pamiętaj, że to klient ma być szczęśliwy. Jeśli chce szperać i wyszukać coś ekstra za 2,3, czy 4 zł – daj mu to! Po prostu spraw, aby wizualnie ekspozycja odzieży z niesortu również była przemyślana i atrakcyjna.

Niesort sortowany?

Jest jeszcze jeden sposób na niesort, który wymaga włożenia pracy i poświęcenia czasu. Z racji tego, że odzież tego typu jest tańsza, możesz kupić jej większą ilość i samemu wyselekcjonować ubrania, które pojawią się na sklepie. Oczywiście zajmuje to zdecydowanie więcej czasu niż samo wieszakowanie odzieży sortowanej, jednak nie jest to zły pomysł.

Prawda jest taka, że rodzaj asortymentu, który będziesz mieć w lumpeksie zależny jest od kilku czynników:

  • wielkości sklepu,
  • usytuowania sklepu,
  • lokalnych klientów,
  • preferencji klientów,
  • grupy docelowej klientów.

Lista mogłaby być całkiem spora. Dlatego na sam start polecamy zamówić oba rodzaje odzieży i sprawdzić, czego oczekują klienci i jaki towar będzie przynosił Ci zyski.

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w wysokiej jakości odzież używaną w atrakcyjnych cenach, to sprawdź nasze boxy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *