Drobne przeróbki ubrań z second hand, które zrobisz sama!

Drobne przeróbki ubrań z second hand, które zrobisz sama!

Lubisz robić zakupy w second-hand? Czy zdarza ci się kupić coś, co może nie do końca do Ciebie pasuje? Kupujesz ubrania, które są tanie, bo akurat jest wyprzedaż. A potem zastanawiasz się co z nimi zrobić? Jeśli nie możesz powstrzymać się przed zakupem niektórych ubrań, albo zwyczajnie potrzebujesz coś skrócić lub przerobić, to dzisiaj przedstawiamy Ci kilka pomysłów. Jak możesz przerobić ubrania kupione w second-hand, nawet jeśli szycie nie jest Twoją mocną stroną.

Second-hand i przeróbki ubrań

Zanim zabierzesz się za przerabianie ubrań, to mamy dla Ciebie dobrą radę. Zastanów się najpierw, czy aby na pewno chcesz przerobić daną rzecz i czy rzeczywiście po takiej przeróbce będziesz w tym ubraniu chodzić. Oczywiście możesz również spróbować stworzyć nowe rzeczy, jednak takie zabiegi wymagają już trochę większych umiejętności szycia niż zwykłe poprawki. Znalazłaś wymarzoną sukienkę za grosze, ale jest za długa? Czy może idealnie leżące jeansy, w których wyglądasz po prostu rewelacyjnie, ale niestety są za długie? Wszystkie drobne poprawki możesz zrobić sama, a przy okazji możesz stworzyć coś kreatywnego. Jeszcze jedna rada; jeśli wiesz, że jakaś rzecz wymaga dużych poprawek lub udania się do krawcowej, to najpierw sprawdź, czy będzie to opłacalne. Może się okazać, że na przykład kupisz kurtkę za 10 zł a naprawa, czy wszycie nowego zamka to koszt około 40 zł, co razem daje 50 zł. Do przeróbek będziesz potrzebować ostrych nożyczek, igły, nici lub maszyny do szycia, jeśli potrafisz na niej szyć. Przyda Ci się jeszcze niebrudząca materiału kreda do ubrań, szpilki i centymetr krawiecki.

Jak w łatwy sposób możesz przerobić ubrania kupione w second-hand?

Przed Tobą kilka podstawowych i łatwych w wykonaniu przeróbek ubrań.

Skracanie spodni

Zawsze łatwiej skrócić spodnie niż je wydłużyć. Co oczywiście nie jest niemożliwe, ale trudniejsze do wykonania niż zwykłe skracanie. Żeby skrócić spodnie, możesz po prostu odmierzyć pożądaną długość, zaznaczyć miejsce cięcia na nogawce, uciąć prosto i zakończyć szwem, aby spodnie się nie pruły. Jest to jedna z łatwiejszych metod na skracanie spodni, ponieważ ogranicza się w zasadzie do odcięcia zbędnej ilości materiału i obszycia. Natomiast drugim popularnym sposobem na skracanie spodni jest ich skrócenie z zachowaniem oryginalnego szwu. Jak to zrobić? Zmierz dokładnie nogawkę, a następnie spodnie podwiń na pożądaną długość. Jeśli nogawki są równe, to zaznacz sobie kredą linie w miejscu, w którym nogawka będzie krótsza o szerokość oryginalnego szwu. Kolejny krok to złożenie nogawki w taki sposób, aby oryginalny szef stykał się z zaznaczoną wcześniej przez Ciebie linią. Jeśli jest równo, to złap materiał szpilkami i przeszyj w miejscu zaznaczonej linii. Oczywiście łatwiej jest to wykonać przy użyciu maszyny do szycia, jednak ręcznie również uda Ci się w ten sposób skrócić nogawkę. Odetnij nadmiar materiału i wykończ na maszynie zygzakiem lub owerlokiem. A ręcznie podwójnym ściegiem prostym. Następnie zaprasuj nogawkę i ciesz się skróconymi spodniami.

Za długie ramiączka w sukience lub bluzce? To nie problem!

Na tę przeróbkę również jest kilka sposobów, a najłatwiejszy z nich to po prostu nadprucie szwu, który trzyma ramiączko. Następnie skrócenie ramiączka do pożądanej długości i ponowne wszycie z zabezpieczeniem oryginalne szwu. Pamiętaj jednak, aby przy skracaniu zostawić trochę zapasu na wszycie ramiączka.

Wymiana guzików, naszywki i aplikacje

Najbardziej podstawowa i prosta czynność, którą w zasadzie każdy jest w stanie wykonać. Wymiana lub doszycie guzików. Jeśli guziki pełnią funkcję czysto ozdobną i nie służą do zapinania ubrania, to wystarczy odpruć i przyszyć nowe guziki. Natomiast jeśli chcesz wymienić guziki, które zapinasz w bluzce czy swetrze, to najpierw sprawdź wielkość oczek. Po sprawdzeniu, czy nowe guziki przechodzą przez oczka, wystarczy je przyszyć. Jeśli mają 4 otworki, to przyszywamy guzik na krzyż. Natomiast w przypadku guzików z jednym lub dwoma oczkami przeszywamy przez dziurki kilka razy. Kolejny sposób na przerobienie odzieży kupionej w second-hand to naszycie lub zaprasowanie ozdobnych aplikacji. Wystarczy dopasować do miejsca na ubraniu, w którym chcesz, aby znalazła się aplikacja, krawędzie zaznaczyć kredą i przystąpić do szycia lub prasowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *