Klasyfikacja sortowanej odzieży używanej

Klasyfikacja sortowanej odzieży używanej

W jednym z ostatnich artykułów poruszyliśmy temat odzieży niesortowanej, czyli tak zwanego niesortu, w którą zaopatruje się prawie każdy second-hand. Dzisiaj postanowiliśmy omówić jej przeciwieństwo i przybliżyć naszym czytelnikom temat sortowanej odzieży używanej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne rodzaje odzieży sortowanej i jak wygląda jej klasyfikacja, koniecznie zostań z nami!

Czym jest sortowana odzież używana?

Odzież sortowana, jak sama jej nazwa wskazuje, przed sprzedażą jest przebierana przez dostawcę. Dzięki temu dany dostawca ma szansę na to, by sprawdzić, czy towar spełnia jego wymagania dotyczące jakości. Podczas sortowania odzieży, dostawca odpowiednio ją klasyfikuje.

Poszczególne rodzaje odzieży sortowanej, czyli standardowa klasyfikacja

Każdy początkujący w branży powinien poznać różne rodzaje używanej odzieży sortowanej. Dzięki temu będzie w stanie łatwiej znaleźć towar, który spełnia jego założenia. Pomoże mu to również w ustaleniu adekwatnych cen swojego asortymentu. Jak zatem wygląda standardowa klasyfikacja sortowanej odzieży używanej?

Odzież używana może być posegregowana na kilka sposobów. Najczęściej można spotkać się z sortowaniem ze względu na:

  • płeć (ubrania dziecięce, damskie, męskie);
  • rodzaj asortymentu (spódnice, spodnie, koszule itp.);
  • markę.

Jednakże głównym i najważniejszym sposobem klasyfikacji ubrań jest podział ze względu na jakość odzieży.

Klasyfikacja ze względu na jakość

Podczas sortowania ubrań ze względu na ich jakość, pod uwagę bierze się takie czynniki jak występowanie zabrudzeń lub plam, widoczność śladów użytkowania, czy wpasowanie się w obecne trendy. Istotne jest również to, czy dany towar posiada metki.

W ten sposób możemy wyróżnić:

  • CREAM, czyli najwyższą jakościowo odzież. To właśnie tutaj między innymi umieszcza się ubrania z metkami. W tej kategorii znajdziemy również odzież markową.
  • I gatunek, czyli używaną odzież dobrej jakości. Znajdziemy tutaj rzeczy, które nie posiadają żadnych uszkodzeń, czy plam. Wpasowują się one również w obecne trendy.
  • II gatunek, czyli używaną odzież słabej jakości. Tego typu odzież zazwyczaj wcale nie trafia na nasz rynek.

Jak klasyfikacja wpływa na ceny?

Prawdopodobnie nie zaskoczymy nikogo, mówiąc, że im wyższą jakość ubrań chcemy zakupić, tym więcej pieniędzy musimy przeznaczyć na ten cel. Mimo wszystko należy mieć na uwadze to, że obecnie na rynku znajduje się dużo sklepów typu second-hand. Czasy, w których klienci kupowali ubrania używane tylko ze względu na ich niską cenę, już się skończyły. Wysoka konkurencja sprawiła, że sklepy, w których ofercie nie znajdują się dobre jakościowo ubrania, po prostu nie mają klientów. Właśnie z tego względu warto zaopatrywać swój second-hand w ubrania wysokojakościowe.

Na które ubrania można trafić najczęściej?

W Polsce najczęściej można spotkać się z ubraniami z dwóch pierwszych kategorii, czyli CREAM i I gatunku. Wynika to z tego, że hurtowniom zależy na pozyskiwaniu ubrań dobrej jakości, które zadowolą ich klientów. Warto również pamiętać o tym, że hurtownie mogą stosować swoje własne klasyfikacje. Radzimy, by przed zakupem podpytać o nie konkretnego sprzedawcę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *