Niesortowana odzież używana – czym właściwie jest?

Niesortowana odzież używana – czym właściwie jest?

Każda osoba, która prowadzi second-hand, wie, że odzież do jego zaopatrywania można pozyskiwać z różnych źródeł. Produkty znajdujące się w sklepie najczęściej dzieli się na sortowaną i niesortowaną odzież używaną. Dzisiaj zajmiemy się omówieniem tematu odzieży niesortowanej, czyli tak zwanego niesortu.

Czym właściwie jest niesortowana odzież używana?

Niesort prawdopodobnie jest znany wszystkim miłośnikom sklepów typu second-hand. W końcu to właśnie w niego zaopatrywana jest większość Polskich punktów z odzieżą używaną. Tego typu ubrania zazwyczaj są pozyskiwane od darczyńców, którzy z jakiegoś powodu już z nich nie korzystają. Zdarza się również, że niesort odkupuje się od kogoś za niewielkie, wręcz symboliczne kwoty. Wtedy mamy do czynienia z niesortem typu C4C, ale o tym za chwilę.

Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że niesort to nie tylko ubrania. W ten sposób możemy pozyskać również akcesoria, biżuterię, zabawki, czy nawet dodatki do domu.

Dlaczego ktoś miałby pozbywać się swoich ubrań?

Być może teraz myślisz, że niesort to wyłącznie ubrania słabej jakości. Przecież w innym wypadku nikt nie chciałby ich oddać za grosze lub wręcz za darmo. Otóż mylisz się! Ludzie bardzo często pozbywają się ubrań, których już po prostu nie noszą. Może to wynikać z nieodpowiedniego rozmiaru ubrania, zmiany stylu poprzednich posiadaczy lub zmiany trendów. Z pewnością przyczyniła się do tego także moda na sprzątanie w stylu Marie Kondo.

To, że pośród niesortowanej odzieży używanej możemy znaleźć prawdziwe perełki, nie oznacza, że nie ma ona swoich wad. Niesort sprzedawany jest w workach, których nie przegląda się przed zakupem. Oznacza to, że w takim worku mogą znajdować się zarówno nowe ubrania dobrej jakości, jak i zniszczone lub niemodne ciuchy po czyjejś cioci. Właśnie z tego względu second-hand, który sprzedaje niesort jest zazwyczaj tańszy, niż sklepy, które wcześniej sortują swój asortyment. Każdy stały bywalec lumpeksów wie, jak wielką radość sprawia znalezienie super ubrania za grosze.

Rodzaje niesortu

Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu, istnieją różne rodzaje niesortu. Spośród nich można wymienić:

  • zbiórki kontenerowe
  • zbiórki D2D
  • zbiórki C4C
  • zbiórki organizowane w szkołach

Omówmy teraz każdy z nich.

Zbiórki kontenerowe

Odzież używana jest pozyskiwana przez firmy, które mają doświadczenie w jej zbieraniu. Firmy tego typu umieszczają w ustalonych wcześniej miejscach pojemniki, do których zainteresowani mogą oddać swoje ubrania. Zazwyczaj na pojemnikach tego typu znajdują się loga znanych w okolicy organizacji charytatywnych.

Zbiórki D2D (od drzwi do drzwi)

Firmy tym razem nie używają pojemników. W zamian umieszczają w skrzynkach pocztowych domów lub mieszkań ulotki, które informują o zbiórce odzieży. Na ulotkach znajduje się data i godzina odbioru odzieży od zainteresowanych akcją osób.

Zbiórki C4C (skup odzieży)

Używane przedmioty pozyskiwane są w specjalnych punktach skupu odzieży. Zainteresowane osoby, które chcą pozbyć się swoich rzeczy, przychodzą tam i za każdy przyniesiony przedmiot dostają jakąś symboliczną kwotę. W tym wypadku, pracownicy sklepu sprawdzają wcześniej, czy dany przedmiot nie posiada żadnych plam lub uszkodzeń. Wszystko zależy jednak od polityki działania konkretnego punktu.

Zbiórki w szkołach

Szkoła informowana jest o tym, że w danym dniu na terenie placówki zostanie przeprowadzona charytatywna zbiórka odzieży. Organizatorzy ustalają zasady, działania zbiórki. Zazwyczaj można spotkać się, z tym że za każdy kilogram odzieży, firma przeznaczy X złotych dla potrzebujących. W ten sposób dzieci i nauczyciele mogą pozbyć się przedmiotów, których już nie potrzebują i przy okazji wspomóc potrzebujących.

Czy warto kupować niesort?

Wiesz już, czym jest niesortowana odzież używana. Potrafisz także rozróżnić jej poszczególne rodzaje. Jednak, czy zakup niesortu faktycznie się opłaca? Naszym zdaniem tak, ale tylko jeśli trafimy na porządnego dostawcę, który oferuje towar dobrej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *