Second Hand September

Second Hand September

Second Hand September to akcja zapoczątkowana w 2019 roku przez międzynarodową organizację humanitarną Oxfam. Celem tego 30-dniowy wyzwania jest zachęcenie ludzi do zmiany swoich przyzwyczajeń zakupowych w stronę kupowania odzieży w second handach. Z roku na rok, akcja obchodzona jest z większym rozmachem i angażuje się w nią coraz więcej osób, dla których ważne są proekologiczne zachowania.

Akcja zapoczątkowana przez Oxfam zwraca uwagę na problemy związane z przemysłem modowym. Wyprodukowanie nowej odzieży zużywa wiele zasobów naturalnych, a korzystanie z ubrań, które już są dostępne to doskonały sposób np. na redukcję gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery przez firmy produkujące poszczególne elementy składowe do nowej odzieży.

Jak włączyć się do akcji Second Hand September?


Reguły są bardzo proste! Akcja polega na 30-dniowym wyzwaniu, podczas którego osoby biorące udział unikają kupowania nowej odzieży w sklepach typu sieciówki czy butiki. Potrzebne ubrania można nabycie ich z drugiej ręki lub poprzez przerabianie tych, które są już częścią garderoby.

 

Second-Hand-September

Kupowanie w second-handach


Zakupy w lumpeksach to pierwsza możliwość wzięcia udziału w akcji. Wiesz, że
koszt produkcji jednego podkoszulka bawełnianego równa się zużyciu około 2700 litrów wody? Tyle wypija jedna osoba w przeciągu 3 lat! Wybieranie second-handów i kupowanie ubrań z drugiej ręki przyczynia się zatem znacząco do dbania o środowisko naturalne. Ograniczamy w ten sposób potrzebę produkcji nowych ubrań, gdyż wykorzystujemy ponownie już te istniejące, a dodatkowo zyskujemy nową odzież w niższych cenach. Przez zmianę przyzwyczajeń podziękuje Ci nie tylko planeta, ale i Twój portfel!

Second-Hand-September

Przegląd szafy przed zakupami


W naszych szafach często znajdują się ubrania, o których zapomnieliśmy lub których nie używamy już od dłuższego czasu. Przegląd garderoby i odnalezienie zapomnianych perełek to dobry sposób na danie odzieży drugiego życia. Może akurat dana bluzka idealnie uzupełni nową stylizację, nadając jej charakteru? Moda bardzo często powraca i rzeczy, które jeszcze kilka lat temu uważane były za “przestarzałe”, dzisiaj wracają do łask. Przykłady tego typu
outfitów znaleźć możemy w mediach społecznościowych lub po prostu… na ulicy. A możliwości jest naprawdę wiele!

Elementy garderoby, których nie planujesz już założyć, możesz też zawsze oddać. Pamiętaj tylko, żeby nie wyrzucać ich na śmietnik, gdyż wtedy stają się uciążliwym odpadem. Odzież oddana do odpowiedniego punktu może często wspomóc akcje wspomagające osoby potrzebujące, a ubrania dostaną szansę na drugie życie. Warto sprawdzić, czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania nie znajdują się kontenery PCK lub Eco Textil. W ten sposób odzyskasz miejsce w szafie, a inni będą mogli cieszyć się nowymi ubraniami!


Przerabianie i naprawianie odzieży


Odpowiednio skomponowana garderoba może służyć przez lata, jeśli tylko odpowiednio o zadbasz. Jeśli jesteś już po przejrzeniu swojej szafy i wiesz, co chcesz przekazać innym ,a co zostawić, czas na naprawę zniszczonych ubrań. W ten sposób przedłużysz życie ulubionej bluzki czy spódnicy, którą kiedyś tak często nosiłaś! 

Innym dobrym pomysłem na wprowadzenie lekkich zmian do garderoby jest przerabianie odzieży. Stawiając na kreatywność możesz nadać jej tym nowego wymiaru. Skracanie spodni, zmiana guzików przy koszuli, dodanie naszywek – sposobów jest naprawdę wiele. Dostosuj ubrania do swojego obecnego stylu lub panujących trendów, w końcu to Ty najlepiej znasz swój gust i upodobania. Te wszystkie działania sprawią, że odzież może nabrać oryginalnego i niepowtarzalnego charakteru. Wiele inspiracji znajdziesz w mediach społecznościowych, gdzie inni chwalą się swoimi projektami.

 

Second-Hand-September

Edukacja na temat drugiego obiegu ubrań


Ty również możesz przyczynić się do nagłaśniania i promowania proekologicznych akcji i zachęcania do zmiany nawyków zakupowych. To również dzięki nagłaśnianiu tematu przez influencerów, projektantów czy stylistów, którzy chwalą się swoimi zdobyczami, nastąpiło zwiększenie popularności zakupów w second handach. Znalezione przez nich ubrania to prawdziwe perełki modowe! Więcej o tym przeczytasz w
artykule na naszym blogu. Dzięki pokazywaniu łupów z lumpeksów przekazywane są treści edukacyjne związane z wpływem przemysłu odzieżowego na środowisko. Także i Ty możesz mieć wpływ na swoje otoczenie, ucząc innych pozytywnych ekologicznych zachowań.

Dołącz do akcji Second Hand September


Nie da się ukryć – bycie eko jest dziś modne i zyskuje na popularności. Nie jest to jednak zwykły trend, lecz ruch zapoczątkowany w celu ochrony planety. A może wydłużenie tego 30-dniowego wyzwania jakim jest Second Hand September to dobry pomysł? Wiele znaczących zmian zaczyna się od drobnych akcji i modyfikacji nawyków. Takie miesięczne wyzwanie to dobry sposób na odkrycie wielu nowych możliwości.

Organizatorzy projektu zachęcają, aby stylizacje stworzone z ubrań wyszukanych w second handach lub swojej szafie można wrzucać na media społecznościowe oznaczając je hasztagiem #SecondHandSeptember. W tym roku szczególnie promowane są indywidualne historie osób biorących udział w akcji. Śledź je tworząc konto na instagramie!

Trzymamy za Ciebie kciuki i zapraszamy do najbliższego sklepu TekStylowo w Twojej okolicy. Może właśnie tam znajdziesz swoje wymarzone perełki modowe? Pełną listę sklepów znajdziecie tutaj.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *