Co zrobić z ubraniami z second-handu po zakupie?

Co zrobić z ubraniami z second-handu po zakupie?

Kupowanie ubrań z drugiej ręki wiąże się czasem z pewnymi aktywnościami, które należy podjąć po powrocie z second handu. Znajdując wymarzony sweter czy płaszcz, często decydujemy się na jego zakup, widząc nawet małe niedoskonałości, które z łatwością można usunąć powrocie do domu. Jak więc prać ubrania, jakie akcesoria mogą okazać się przydatne i kiedy warto przekazać ubrania specjalistom? We wpisie podpowiadamy, co zrobić z ubraniami z second handu po zakupie!

Pranie ubrań z second handu 

Pierwszym i najważniejszym punktem pielęgnacji ubrań zakupionych w second handzie jest ich wypranie. Warto też w tym miejscu obalić mit, że ubrania z lumpeksów swój specyficzny zapach zawdzięczają środkom odkarzajacomym. Niestety, to co czujesz w lumpeksach to głównie mieszanka potu, dymu papierosowego i perfum. Ubrania z drugiego obiegu wcześniej, albo były już przez kogoś noszone, albo spędziły pewien czas w czyjejś szafie. Droga asortymentu do second handu nie jest krótka – kontenery, sortownie, transport – każde z tych miejsc wpływa na zapach ubrania. Dlatego też porządne wypranie ubrań jest tak ważnym krokiem! W tym przypadku warto postawić na niezawodny ocet. Nie dość, że posiada antybakteryjne właściwości, to także dobrze wpływa na maskowanie innych zapachów. Ocet jest także neutralny dla materiałów, także nie wpłynie na ich strukturę. Zapach octu może nie być dla Ciebie przyjemny, ale nie martw się – po odpowiednim wysuszeniu, nie pozostanie na ubraniach. Jeśli wolisz postawić na chemiczne środki, postaraj się pominąć płyn do płukania, który zamyka strukturę materiału, przez co wszelkie niepożądane substancje, znajdują się w nim jeszcze dłużej, niż sobie tego życzymy.

 

Co-zrobic-z-ubraniami-z-second-hand-po-zakupie

Odpowiednie suszenie ubrań, również wpływa na ich stan. Jeśli możesz korzystaj z suszenia na dworze lub w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach! Wiatr potrafi zdziałać więcej niż zakładamy. 

Specjalistyczne środki do pielęgnacji 

Podczas zakupów w lumpeksie, wiele osób, stara się znaleźć ubrania z dobrych materiałów. Jednym z nich jest wełna. I nieważne, czy wełniany sweter kosztował nas dwanaście czy dwieście złotych, warto traktować go z odpowiednią troską. W pielęgnacji go świetnie sprawdzi się płyn do delikatnych tkanin, takich jak wełna. Płyny takie przyczyniają się do wydłużania życia ubrania, a przecież, jak już znalazłaś wymarzony kardigan, nie chcesz się z nim szybko rozstawać. Jeśli nie jesteś przekonana do inwestowania w specjalistyczne środki, możesz też użyć, do prania ręcznego, szamponu do włosów. Sprawdź tylko dokładnie skład, unikaj wszelkich SLS-ów i mocnych detergentów. 

 

Co-zrobic-z-ubraniami-z-second-hand-po-zakupie

Mydełko odplamiające do ubrań

Robiąc zakupy w second handach, zapewne nie raz, natknęłaś się na poplamione ubrania, lub… sama je ubrudziłaś. Ślady po podkładzie to częsty widok, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i lumpeksach. Jednak czasami możesz natknąć się i na tłuste plamki po jedzeniu, ślady wylanego tuszu z długopisu, czy smary. Oczywiście niezastąpione w pozbyciu się tych niedoskonałości okażą się wszelkie internetowe porady, ale warto zainwestować też w mydełko odplamiające do ubrań, które poradzi sobie z większością plam! Możesz je też wykorzystać do już posiadanych ubrań, które zalegają w szafie, bo nie mogłaś sobie poradzić z dopraniem plam. Weź jednak pod uwagę, że jeśli plama wsiąknęła w strukturę ubrania, przywrócenie pierwotnych kolorów, może być niemożliwe. Jeśli, nie jesteś pewna, czy dasz radę coś odplamić domowym sposobem, zastanów się, czy nowo kupiony łup nie trafi od razu na półkę nienoszonych ciuchów. 

<img data-src="pielęgnacja-ubrań-z-lumpeksu.jpg"alt="Lumpeks online">

Zaprzyjaźnij się z igłą i nitką 

Zarówno podczas zakupów, jak i po dotarciu do domu, warto dokładnie obejrzeć odzież. Małe dziurki, które może niekoniecznie nadają się do cerowania artystycznego u krawcowej, zapewne poskromisz sama! Zaopatrz się w zestaw igieł, nitkę. Jasno szara lub beżowa nitka świetnie wtapia się na większości ubrań, jeśli nie chcesz inwestować w pełną paletę barw, postaw właśnie na takie delikatne i uniwersalne. Przyszywanie guzików, czy naprawa malutkich dziurek nie jest tak trudna, ale wiadomo, że do wszystkiego należy wprawy. Jeśli ostatni raz trzymałaś igłę na zajęciach technicznych w podstawówce, może warto poprosić bardziej doświadczoną bliską osobę o naukę, lub obejrzeć filmiki instruktażowe w internecie. 

Buty z lumpeksu? Dlaczego nie!

Kupowanie butów z second handu to sprawa, której jest się zwolenniczką, lub przeciwniczką. Będąc w tej drugiej grupie, być może nie znalazłaś jeszcze butów, które skradły Twoje serce, lub może nie posiadasz informacji o możliwościach ich pielęgnacji po zakupie. Dlatego też chętnie przybliżymy Ci niezawodny sposób na odświeżanie obuwia, zarówno tego w Twojej garderobie, jak i tego świeżo zdobytego z drugiego obiegu. Ozonowanie butów to zabieg, podczas którego nie wykorzystuje się ciepła, wody czy szkodliwych oraz zdrowia. Podczas ozonowania dochodzi do wykorzystania cyrkulacji powietrza wewnątrz urządzenia, które w żaden sposób nie uszkadza przedmiotów, a odkażane są nawet trudno dostępne zakamarki. Pamiętaj jednak, aby przed oddaniem butów do punktu specjalizującego się w ozonowaniu, wyczyścić je z widocznych zabrudzeń i wysuszyć. 

 

Co-zrobic-z-ubraniami-z-second-hand-po-zakupie

Zmechacone ubrania 

Zmechacone ubrania to standardowy widok podczas zakupów w lumpeksie. Jednak przywrócenie takiej odzieży do dobrego stanu to często chwila poświęconego czasu! Niewątpliwym dodatkiem w odmechaceniu będzie golarka do ubrań. Maszynka może być elektryczna, jednorazowa lub ręczna. Jeśli z zakupów w second handzie często wracasz z wełnianymi swetrami, być może najbardziej przydatny okaże się grzebyk do czesania wełny. Zainwestowanie w urządzenie, dzięki któremu pozbędziesz się niechcianych kulek na ubraniach, to często niewielki wydatek w porównaniu do tego, jaki efekt możesz dzięki niemu osiągnąć! Poza tym, to także dość relaksujące zajęcie, także czego chcieć więcej?!

 

Co-zrobic-z-ubraniami-z-second-hand-po-zakupie

Pielęgnacja ubrań na co dzień 

Motywów, przez które decydujemy się na zakupy może być bardzo wiele. Dla jednych ważne jest dbanie o środowisko, dla innych ceny, albo chęć posiadania znoszonych ubrań. Jednak mimo wszystko, dobrze byłoby pamiętać, o tym, że przemysł odzieżowy to obecnie duże zagrożenie dla środowiska. Polska jest największym rynkiem zbytu odzieży używanej z Wielkiej Brytanii, co powoduje generowanie olbrzymich ilości odpadów tekstylnych. Jako że troska o planetę to nasza wspólna misja, starajmy się nie przykładać cegiełki do tych mniej pożądanych zachowań. Możemy to zrobić, przykładowo, dbając o zakupione i już posiadane ubrania. Czas to cenna sprawa, jeśli poświęciłeś go za lumpeksowe łupy, niech te ubrania, służą Ci jak najdłużej! 

 

Staraj się więc prać ubrania zgodnie z zaleceniami, suszyć je w odpowiednich pozycjach i przechowywać zgodnie w suchych warunkach. Pranie butów w pralce może okazać się szybkim sposobem na odświeżenie ich, ale ozonowanie pozwala zachować ich kształt na dłużej. A to tylko wybrane przez nas przykłady, ty na pewno sama dojdziesz do tego, co u Ciebie sprawdza się najlepiej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *