6 rad na pierwsze zakupy w lumpeksie

6 rad na pierwsze zakupy w lumpeksie

Przeglądając stylizację z lumpeksów nie możesz nadziwić się, że ubrania z tak dobrych materiałów i w tak dobrym stanie można znaleźć w drugim obiegu? Zazwyczaj wiąże się to z ogromem cierpliwości włożonym w poszukiwania, dużym doświadczeniem, lub po prostu szczęściem! I być może postanawiasz, że chętnie spróbujesz swoich pierwszych zakupów w lumpeksie. Czy to z powodu podpatrzenia inspirującej stylizacji u innych, czy z powodów chęci zaoszczędzenia na ubraniach, czy nieprzykładania się do fast fashion i troski o środowisko. Dlatego też dzielimy się 6 radami na pierwsze zakupy w lumpeksie!


1. Zarezerwuj sobie dużo czasu

Lumpeksy różnią się od siebie wieloma czynnikami, jednym z nich jest ich powierzchnia i to ona głównie wpływa na ilość asortymentu. Oczywiście, zdarzają się malutkie sklepy z odzieżą używaną, wypełnione po brzegi ubraniami, ale taki stan może bardziej zniechęcić w przypadku pierwszych zakupów. Zanim jeszcze wybierzesz się do lumpeksu poświęć chwilę na zebranie informacji o:
godzinach otwarcia;
-sposobie płatności;
cenie za kilogram w dany dzień;
-dniu dostawy.

Na pewno cenne okażą się też informacje z różnych lokalnych grup czy forów internetowych, na których bardziej doświadczone osoby wymieniają się wskazówkami i poradami.


Odwiedzając już sam lumpeks, zarezerwuj sobie dużo czasu. Najlepszą metodą robienia zakupów w lumpeksie jest przejrzenie każdego wieszaka. Może Ci się to wydawać wyolbrzymieniem, ale prawdziwe perełki potrafią ukrywać się wśród ciasno ułożonych wieszaków i to jedyny sposób, aby je odkryć. Po znalezieniu interesującej rzeczy, warto ją jeszcze dokładnie obejrzeć. Dziurki, plamki czy zmechacenia mogą odstraszać na pierwszy rzut oka, chociaż i w tym temacie podpowiadamy proste sposoby na odnowienie ubrań z lumpeksu Jednak, jeśli nie jesteś pewna, że to coś, czego chcesz się podjąć, odpuść. Kupienie ubrania, które będzie tylko leżeć w szafie nie ma za wiele sensu. Jesteś już po wstępnej selekcji ubrań, czas na zmierzenie ich! Dopiero widząc ciuch na sobie, będziesz wiedzieć, czy tego właśnie szukasz. To w przymierzalni podejmuje się najważniejsze decyzje. Po wyjściu możesz też kontrolnie zważyć ubrania, nad którymi się zastanawiasz, czy są warte swojej ceny. Jak widzisz, wizyta w lumpeksie zajmuje więcej czasu niż w sieciówkach. Weź to pod uwagę i nie zrażaj się!

2. Spisz listę zakupów
Tworzenie listy może kojarzyć się z zakupami spożywczymi. I super! Tworząc listę zakupową, sięgamy tylko po potrzebne produkty, nie przykładając się do zużywania produktów i niepotrzebnego ich magazynowania. Czemu więc nie przełożyć tego na tworzenie garderoby? Chyba każda z nas zna sytuację, kiedy chcąc ubrać się inaczej niż zawsze nie mamy pomysłu na stylizację, a przecież niejedna odświętna bluzka czy sukienka wisi w szafie. Jeśli postanawiasz odświeżyć garderobę, przejrzyj jej zawartość. Tylko w ten sposób zdasz sobie sprawę, czego naprawdę potrzebujesz. Być może znajdziesz parę nowych spodni, lub po przejrzeniu kurtek jesiennych zauważysz, że brakuje Ci płaszcza. Wskazówki jak wybrać płaszcz na jesień, znajdziesz w naszym poprzednim wpisie. Z listą zakupową, będziesz mogła udać się do konkretnego działu, co znacznie skróci czas wizyty w second handzie.

3. Przygotuj gotówkę
Odwiedzając lumpeks pierwszy raz, zapewne masz jakieś wyobrażenie i oczekiwania, jak może potoczyć się cała wizyta. Możliwe, że zrobiłaś też listę rzeczy, które chcesz, aby zagościły w Twojej garderobie. Znajdujesz piękny kaszmirowy sweter, pasujący do ołówkowej spódnicy za kolano, której szukałaś już parę miesięcy. Wszystko leży świetnie, jak skrojone na Ciebie. Idziesz do kasy uśmiechnięta i zadowolona ze swoich łupów, wyciągasz kartę i okazuje się, że niestety dany second hand nie posiada terminala. Jeśli to spokojniejszy dzień, być może będziesz mogła wyskoczyć do bankomatu i szybko rozwiązać kłopotliwą sytuację. Ale w dniu dostawy, kiedy klientki polują na świetne okazje, możesz nie mieć już tej gwarancji. Dlatego przed wizytą w danym lumpeksie wybadaj czy będziesz mieć możliwość płatności kartą, lub przygotuj gotówkę. 


4. Kieruj się jakością, nie ceną
Robiąc zakupy w popularnych sklepach, mniej więcej, można spodziewać się ceny każdego z produktów. Topy na lato, swetry lub spodnie kosztują zazwyczaj określoną kwotę, lub ich ceny mieszczą się w widełkach cenowych. W lumpeksie, w którym każda z rzeczy jest wyceniona również wiesz, ile zapłacisz, ale kwoty poszczególnych ubrań i tak będą niższe niż te, do których jesteś przyzwyczajona. Odwiedzając sklep z odzieżą używaną, w którym asortyment wyceniany jest zależnie od wagi, niedoświadczona osoba raczej nie oszacuje ceny pojedynczego ubrania. Przez brak cen i ogólnie przyjętą zależność, że w lumpeksach jest tanio, możesz wrócić do domu z torbami pełnymi ubrań, których nigdy nie założysz. Doradzamy tworzenie listy zakupowej, lub po prostu wyobrażenie sobie, z iloma elementami w garderobie zestawisz dany ciuch, czy nie masz już identycznej rzeczy lub czy coś pasuje do Twojego stylu i Ciebie. Twórz garderobę pod względem jakości, nie ilości!

5. Kupuj ubrania dopasowane do Ciebie
Przeglądając wieszaki w lumpeksie możesz natknąć się na prawdziwe skarby. Większość ubrań w polskich second handach pochodzi z europy zachodniej, w której popularne są również marki, uznawane, u nas, za premium. Po pewnym okresie robienia zakupów w second handach, zauważysz, że znalezienie kultowych Levisów 501 to nie aż tak rzadka sprawa. Jednakże wyszukanie ich w odpowiednim rozmiarze, to już nie lada wyzwanie. Mierzenie ubrań w lumpeksie jest najważniejszym etapem. Widząc ubranie na sobie jesteś w stanie określić, czy dany kolor Ci pasuje, czy bufiaste rękawy to coś, czego szukasz, lub czy siedzenie w danych spodniach jest w ogóle możliwe. Nie kupuj ubrań, które są za małe, myśląc, że a nuż, kiedyś będą leżeć idealnie. Zamiast tworzyć dopasowaną pod siebie garderobę, przynosisz do domu niepotrzebne produkty. Oczywiście, możesz przekazać takie ubranie dalej w obieg, jednak na pierwszych zakupach w lumpeksie, będąc podekscytowana niskimi cenami, możesz podjąć wiele decyzji pod wpływem chwili i emocji, które opadną po dotarciu do domu.


6. Znajdź swój ulubiony lumpeks online

Zakupy w stacjonarnym lumpeksie mogą nie przypaść do gustu niektórym osobom. Specyficzny zapach, wymieszane ubrania i nieokreślone ceny to charakterystyczne dla second handów. Jednakże, obecnie, i na to jest alternatywa! Coraz większą popularnością cieszą się lumpeksy internetowe. Sklepy te, sprzedając odzież z drugiego obiegu, przypominają strony internetowe mniejszych marek. Odwiedzając witrynę lumpeksu online możesz spodziewać się zdjęć, konkretnych cen oraz opisu produktu. Jednak niech przejrzysta strona internetowa Cię nie zmyli. Lumpeksy online, tak jak i te stacjonarne, posiadają określony dzień dostawy, który charakteryzuje się wzmożonym ruchem na stronie. Mimo przeglądania ubrań w domowym zaciszu, ktoś może zgarnąć Ci sprzed nosa wymarzone ubranie, dokładnie tak jak w stacjonarnym second handzie. 

Znajdź swój ulubiony sposób na zakupy w lumpeksie
Przytoczone przez nas rady powinny pomóc podczas, nie tylko pierwszej, ale każdej wizycie w lumpeksie. Odwiedzając sklepy z odzieżą używaną częściej, zapewne wyrobisz w sobie pewne nawyki i znajdziesz swój sposób na pomyślne lumpeksowe łupy. 

0 Replies to “6 rad na pierwsze zakupy w lumpeksie”

  1. Często robię zakupy w lumpeksie to świetny sposób na zdobycie dobrych jakościowo i markowych ubrań za grosze. Dla mnie jest to też czas relaksu taka chwila tylko dla mnie poza tym poza tym zakupy w lumpeksie są ekonomiczne i ekologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *