Jak zakupy w lumpeksie wpływają na ekologię?

Jak zakupy w lumpeksie wpływają na ekologię?

Ekologia w obecnym świecie stanowi jedną z kluczowych kwestii, do której podejścia, jako społeczeństwo, wciąż jeszcze musimy się nauczyć. Wychowywani w braku powszechnej informacji o skutkach, jakie ludzkie działania, mogą mieć na środowisko naturalne, często zapominamy o tym, że każda podejmowana przez nas decyzja, wpływa na stan planety.
Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy zaobserwować proces przemiany i próby wprowadzania eko zmian do każdego aspektu życia. Wymiana plastikowych słomek na ekologiczne papierowe, czy te z makaronu, rezygnacja z jednorazowych woreczków na owoce i warzywa, lub wprowadzenie wysokiej opłaty za jednorazowe reklamówki w sklepach. Jakie jednak działania możemy podjąć w zakresie zrównoważonej mody oraz jak same zakupy w lumpeksie wpływają na ekologię? 

 

Nadprodukcja ubrań

Jednym z największych problemów, pojawiających się w zakresie środowiska modowego jest kwestia nadprodukcji ubrań. Tysiące ton nieużywanej odzieży oraz obuwia co roku trafia na światowe wysypiska śmieci, gdzie zalega oraz czeka na utylizację przez kolejne lata. Co jeszcze bardziej zaskakuje, a wręcz przeraża to fakt, iż w takie miejsca często trafiają ubrania z metkami, niesprzedane końcówki kolekcji, czy zeszłosezonowy asortyment, którego nie udało się pozbyć w trakcie wyprzedaży. Składowana na wysypiskach odzież, ze względu na zawarte w niej substancje chemiczne nie ulega biodegradacji, przez co kumuluje się na ogromnych wysypiskach tekstyliów, takich jak to  na pustyni Atakana. 

Czy przestać kupować?

Rozwiązaniem problemu nie jest całkowite porzucenie zakupów, ale podejmowanie świadomych wyborów konsumenckich. Sporządzanie listy potrzebnych nam przedmiotów, sezonowe uzupełnianie garderoby, rozsądne podejmowanie decyzji zakupowych. Warto jest także inwestować w dobrej jakości, czasem droższe przedmioty, które posłużą nam przez kolejne lata, a nie rozpadną kilka miesięcy po zakupie. W kwestii wyborów modowych najlepszym i najbardziej proekologicznym rozwiązaniem jest korzystanie
z rozległej oferty second-handów. 

 

Jak zakupy w lumpeksie wpływają na ekologię?

Zakupy w second-handach mają wiele ważnych plusów i są obecnie jednym z najlepszych dla środowiska naturalnego rozwiązań. Po pierwsze, kupując w lumpeksach, wykorzystujemy wyprodukowane już dobra, tym samym zmniejszając popyt na produkcję kolejnych ubrań. Ponowne wykorzystywanie i nadawanie im drugiego życia, powoduje zmniejszenie ilości artykułów, które trafiają na wysypiska, czy ulegają spalaniu. Warto zaznaczyć, że tylko około 5% tekstyliów może ulec biodegradacji, ze względu na niską zawartość środków chemicznych i włókien syntetycznych.

Co zrobić z ubraniami z lumpeksu?

Warto zaznaczyć, że ubrania kupione w second-handzie często mogą być wykorzystywane, nie tylko zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Zakupioną za kilka złotych apaszkę, łatwo przerobimy na wakacyjny top, opaskę do włosów, czy modny charms do ulubionej torebki. Długie jeansy, za pomocą zwykłych nożyczek, mogą stać się naszą nową, ulubioną parą szortów. Dla tych, którzy lubią bardziej zagłębić się w świat robótek ręcznych, lumpeksy przygotowały prawdziwy park rozrywki. Możliwości przerobienia istniejących już części garderoby jest multum. Szaleństwo oraz nasza kreatywność mogą przejawiać się w dekoracyjnych frędzlach, wyszywanych aplikacjach, czy innych przeróbkach.
Dzięki odnawianiu swoich ubrań, jesteśmy w stanie nie tylko wyrazić swoje własne “ja”, ale także uniknąć sytuacji, w której na imprezie pojawimy się w tej samej sukience, co trzy inne osoby. 

Realna zmiana 

Według raportów z ostatnich lat już ponad milion Polaków otwarcie przyznaje, że regularnie kupuje w sklepach z drugiego obiegu, czy lumpeksach. Mowa zarówno o tych stacjonarnych, jak i butikach online. Liczby te ciągle ulegają zwiększeniu, ze względu na rosnącą świadomość społeczeństwa, dotyczącą dbania o środowisko, a także ekologicznego trybu życia. Przykładowo, zakup pojedynczej pary używanych jeansów
w lokalnym lumpeksie pozwala oszczędzić 11 tysięcy litrów wody, przy produkcji, a także zredukować ilość wytwarzanego śladu węglowego, związanego z procesem transportu. 

 

Zakupy w lumpeksie, czy w sieciówce?

Wiele popularnych sklepów swoją produkcję opiera na tanich, syntetycznych materiałach oraz niskobudżetowej sile roboczej. Decydując się na zakupy, w którymś ze sklepów tego rodzaju, warto sprawdzić, czy reprezentowane przez daną markę wartości, nie kłócą się z naszymi ideałami. Natomiast kupując w second-handach, samym zamysłem wspieramy upcycling oraz ponowne wykorzystanie, istniejących już dóbr. Jednocześnie, nie przykładamy ręki do napędzania wielkiej machiny, jaką jest konsumpcjonizm, a staramy się korzystać z dostępnych na rynku tekstyliów. Wybór sklepów, oferujących ubrania z drugiego obiegu to świadoma decyzja, wpływająca na stan środowiska naturalnego. Wielka zmiana, rozpoczyna się od najmniejszych kroków, dlatego kiedy następnym razem zadamy sobie pytanie, czy nasza pojedyncza decyzja ma znaczenie, pomyślmy o tym, iż ocean złożony jest z wielu poszczególnych, ale niezwykle istotnych kropli wody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *