Moda łączy pokolenia – pożycz ubrania z szafy mamy

Moda łączy pokolenia – pożycz ubrania z szafy mamy

Dla poszukujących weekendowych wrażeń proponujemy wycieczkę na strych. Usiądźmy tam wspólnie i przyjrzyjmy się bliżej kartonom ze starymi ubraniami. Na pewno znajdziemy w nich marynarki z poduszkami na ramionach, koszule w finezyjne wzory czy spodnie dzwony. W ramach przyspieszonej lekcji historii mama uraczy nas opowieściami ze swojej młodości, które ujrzą światło dzienne wraz z opuszczeniem pudełka przez pierwszą dawno zapomnianą rzecz.  

Nie od dziś wiadomo, że moda zatacza koło. Spójrzmy na stare zdjęcia naszych mam i zwróćmy uwagę na to, jak ubrane były w młodości. Z pewnością uda nam się znaleźć elementy wspólne dla młodzieńczej garderoby naszych rodzicielek oraz mody współczesnej. Jaki więc cel mają zakupy w sieciówce, skoro garderoba mamy to kopalnia prawdziwych modowych skarbów? Dziś opowiemy szerzej o tym,  jak moda łączy pokolenia oraz dlaczego warto “kraść” ubrania z szafy rodziców.

Moda dla mamy i córki

W ostatnich latach coraz częściej zaobserwować możemy mamy i córki w takich samych lub podobnych do siebie stylizacjach. Jest to widok, który od razu wywołuje na naszej twarzy szeroki, szczery uśmiech. Czasy kiedy moda podzielona była na kategorie wiekowe odchodzą bowiem do lamusa. Coraz więcej producentów, w tym także polskich, zaczyna wypuszczać kolekcje w rozmiarach, przeznaczonych zarówno dla matek jak i córek. Tego typu ubrania znajdziemy także robiąc zakupy w second handzie. Zabierzmy mamę do lumpeksu i wspólnie buszujmy między wieszakami. Przecież nic tak nie łączy dwóch pokoleń kobiet jak wspólne zakupy. Przy okazji jest to idealny prezent na Dzień Matki. Szukajmy podobnych ubrań i dodatków. Gwarantujemy, że w momencie, kiedy wyjdziemy na ulicę ubrane tak samo – nikt nie oderwie od nas wzroku! Moda dla mamy i córki nie tylko łączy pokolenia, ale także zacieśnia rodzinne więzi.

Co jest modne? Lato 2022

Każdy z nas posiada tak zwane pudło wspomnień, w którym na stałe zagościł album z rodzinnymi zdjęciami. Weźmy go do ręki i cofnijmy się do młodzieńczych lat mamy. Spójrzmy na to, w co się wtedy ubierała i jakie miała dodatki, a następnie porównajmy ten widok z teraźniejszą modą uliczną. Uderzające podobieństwo, prawda? 

Do mody wróciły spodnie dzwony, marynarki oversize, bluzki z bufiastymi rękawami, a nawet kaszkiety. To wszystko nosiły nasze mamy jeszcze kilka dekad wcześniej. Kiedyś nie przyszłoby nam do głowy żeby inspiracji modowych szukać właśnie w ich szafach. Dziś jednak nieodłącznym elementem każdej stylizacji są torebki na krótkim pasku z kształtu przypominające rogaliki. Nie brakuje ich także w lumpeksach – często znajdziemy je w świetnym stanie oraz niezwykle atrakcyjnej cenie. Moda w 2022 roku czerpie wpływy z czasów młodości naszych mam, a niezrozumiałe przez nas wcześniej trendy powracają do łask. 

Pomysły na prezenty na Dzień Matki

Mama – to ona jest naszą najlepszą przyjaciółką i wsparciem w trudnych chwilach. Do niej przychodzimy, kiedy potrzebujemy rady, chwili wytchnienia od pędzącego w zawrotnym tempie świata. To ona obserwuje jak wyrastamy z pieluch, stawiamy pierwsze kroki w dorosłość i popełniamy błędy. Dzień Matki to wyjątkowa okazja w ciągu roku, dzięki której możemy się jej odwdzięczyć za wszystkie lata troski i opieki. Podarujmy mamie najpiękniejszy prezent, załóżmy jej sukienkę ze studniówki, owijając tym samym bezcenne wspomnienia wielką kokardą. Z pewnością sprawimy, że wrócą do niej najpiękniejsze momenty, a na twarzy pojawią się łzy wzruszenia.

Pamiętajmy także o tym, że nasze mamy zasługują na docenienie nie tylko 26 maja, ale także w każdy inny dzień roku. 

Moda z drugiego obiegu

Sięgając po ubrania z szafy mamy, nie tylko przywołujemy wspomnienia. Dajemy drugie życie rzeczom, które przez lata leżały nieużywane i zapomniane na dnie szafy. Dodatkowo ich skład często jest znacznie lepszy od ubrań z sieciówek. Wybierając modę z drugiego obiegu, nie przyczyniamy się do zwiększania produkcji odpadów oraz jesteśmy o krok bliżej do życia w zgodzie z naturą.
Kupowaniem w lumpeksach, wyrażamy naszą dezaprobatę w kierunku rynku fast fashion. Ubrania te charakteryzują się niskim kosztem produkcji, często przy wykorzystaniu nieuczciwych praktyk. Ekspresowa moda odpowiada za ponad 5% globalnej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Korzystając z istniejących już zasobów, oszczędzamy nie tylko dodatkowe pieniądze, ale także zdrowie planety. 

Zakupy w second handzie


Kupowanie w lumpeksach już od kilku lat, nie stanowi dla Polaków powodu do wstydu. Dziś, cieszymy się, iż możemy korzystać z budżetowej mody, która daje nam możliwość tworzenia oryginalnych, autorskich stylizacji. Second handy stały się miejscem, w których dużo łatwiej znajdziemy wyjątkowe rzeczy oraz te, które królowały parę dekad wcześniej. Co więcej – to w lumpeksach częściej natkniemy się na ubrania z naturalnym składem niż przykładowo w sieciówkach. Second handy takie jak TekStylowo to miejsce pełne inspiracji, które pozwoli nam na dokładne odtworzenie ulubionej stylizacji naszej mamy prosto z szalonych lat 80. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *