Ile par spodni masz w swojej szafie?

Ile par spodni masz w swojej szafie?

Mówi się, że spodni nigdy za wiele, ale czy na pewno? Z pewnością wszyscy w życiu doświadczyliśmy sytuacji, kiedy po otwarciu szafy, oczom ukazała nam się wieża, przypominająca tę w Pizie – podobnie krzywa, bo przeciążona ilością, tworzących ją par. Czy wszystkie jednak są przez nas używane? A może w ich gronie znajdują się weterani, którzy pomimo mnogości wyboru spektakularnie często lądowali na linii frontu? Możemy być jednak spokojni, TekStylowo to miejsce, w którym nie oceniamy, a radzimy jak podejmować świadome i ekologiczne wybory, wpływające nie tylko na ład i spokój naszych szaf, ale zdrowie planety. Dzisiaj dowiemy się więc jak wiele dla środowiska znaczą właśnie nasze spodnie.

Ile wody jest potrzebne do produkcji jeansów?

Jeansy to typ spodni, który zdecydowanie przeważa w naszej garderobie. Co roku produkuje się ich około sześciu miliardów par, a najczęstszym materiałem, z którego są wytwarzane to bawełna. Zwyczajowo uważamy, iż jest jedną z najlepiej oddychających tkanin. Wśród wielu jej zalet możemy odnaleźć jednak kilka znaczących wad. Należy do nich fakt, iż jest rośliną niezwykle wymagającą już na etapie uprawy, potrzebującą dużej ilości wody – właśnie z tego powodu często nazywana jest jej największym wysysaczem.
Produkcja spodni rozpoczyna się na polach bawełny, które stanowią około 2,5%  światowych ziem uprawnych. Jednak to właśnie na nią przypada aż 25% globalnego zużycia chemikaliów owadobójczych oraz 10% nawozów sztucznych. Szacuje się, że wyhodowanie bawełny na jedną parę jeansów pochłania aż 11 000 litrów wody. Jest to tyle ile człowiek wypija przez około 10 lat. W trakcie uprawy bawełny wiele pestycydów dostaje się do gleby, które prowadzą do jej wyjałowienia. Kolejnym etapem produkcji tego rodzaju odzieży jest proces barwienia. W celu uzyskania odpowiedniego koloru, jedną parę spodni farbuje się nawet 15 razy. Proces ten jest zabójczy dla wód, znajdujących się w pobliżu przedsiębiorstw tekstylnych, ponieważ zużyte dobra trafiają do ścieków kanalizacyjnych, które swoje ujścia posiadają bezpośrednio w okolicach pobliskich akwenów wodnych. Rzadko kiedy zastanawiamy się ile materiału na spodnie tak naprawdę jest nam potrzebne oraz w jaki sposób ich produkcja dotyka środowisko naturalne. Dopiero po rozłożeniu tego procesu na czynniki pierwsze, stajemy się świadomi szkodliwego wpływu przemysłu odzieżowego. 

Czy kupujemy za dużo?

Obecne czasy pozwalają nam na wiele więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu w przypadku naszych dziadków i rodziców. Podejmujemy próby podniesienia życiowych standardów, poprzez lepsze wykształcenie, intensywną pracę, czy chociażby chęć do samorozwoju. Jest to jednoznaczne z tym, że zaczynamy kupować więcej, a rzeczy, które już nam się nie podobają lub wyszły z mody, odstawiamy na bok, pomimo iż wciąż nadają się do noszenia/użytkowania. W momencie, kiedy w spodniach zepsujemy zamek, nie oddajemy ich do krawcowej, aby go wymienić. Decyzja o zakupie nowej pary uwarunkowana jest korzystną sytuacją finansową, w której się znajdujemy. Warto pamiętać jednak o cienkiej granicy, pomiędzy tym co tak naprawdę jest nam potrzebne, a tym co motywuje prymitywna chęć posiadania, na której opiera się zjawisko konsumpcjonizmu. Prężny rozwój przemysłu odzieżowego oraz lata zaniedbań w zakresie wprowadzenia ekologicznych rozwiązań produkcyjnych obecnie odbija się na coraz gorszym stanie środowiska naturalnego. 

Gdzie i kiedy kupować spodnie?

 

Chcąc nie chcąc, spodnie kiedyś będzie trzeba kupić. Pomimo usilnych prób odnowienia starych jeansów nadchodzi moment, kiedy musimy się z nimi pożegnać, a ich miejsce zastąpić inną parą. Jednak, gdzie najlepiej je kupić, nie przykładając ręki do rozpędzonego niczym inflacja w Polsce konsumpcjonizmu? Idealnym miejscem na znalezienie ekologicznych ubrań będą second handy. Na lumpeksowych wieszakach znajdziemy szeroką gamę, różnorakich jeansów, we wszystkich możliwych fasonach. Wśród nich warto zwrócić uwagę na TekStylowo, który w swoim szerokim asortymencie oferuje wiele rodzajów markowych jeansów i nie tylko. W szerokiej ofercie sklepu odnajdziemy zarówno spodnie dla wysokich, ubrania dla mężczyzn, a nawet odzież dziecięcą. Z second handu, każdy wyjdzie zadowolony.


Na co zwracać uwagę przy zakupie spodni?

W rytm jednego z większych radiowych hitów zespołu Łobuzy Dla Ciebie kupie se spodnie, zastanówmy się, czym charakteryzują się nasze wymarzone jeansy. W trakcie ich wybierania możemy trafić na wiele typów i fasonów. Boyfriend, dzwony czy mom jeans, to tylko kilka z dostępnych na rynku rodzajów. Jednak, które okażą się idealne i sprawią, że będziemy prezentować się w nich jeszcze atrakcyjniej? Otóż wiele zależy od typu naszej sylwetki i wzrostu. 

 

DZWONY

Te spodnie perfekcyjnie prezentują się u wysokich dziewczyn. Rozszerzana nogawka optycznie wysmukli nogi i podkreśli wszystkie atuty. Sprawdzą się zarówno do butów sportowych, jak i obcasów.

BOYFRIEND

To rodzaj jeansów, charakteryzujący się luźnymi nogawkami, które są jednak przylegające w pasie. Kobiety o wąskiej talii z nieco szerszymi biodrami będą fantastycznie wyglądać w tego typu spodniach. Dopełniając stylizację klasycznymi szpilkami na pewno zwrócą na siebie uwagę przechodniów. 

 

MOM JEANS

To chyba jeden z najbardziej uniwersalnych fasonów. Spodnie te charakteryzują się wysokim stanem i szerokimi nogawkami. Sprawdzą się zarówno w eleganckich zestawieniach z parą ulubionych szpilek, jak i idealnie dopełnią sportowego, streetwearowego looku. Mom jeans to idealnie spodnie dla niskich dziewczyn, umożliwiające im optyczne wydłużenie sylwetki. 

Gdzie kupić spodnie przez internet?

Zakupy stacjonarne nie są dla wszystkich. W momencie, kiedy nie chcemy wychodzić z domu, ale potrzebujemy odświeżyć garderobę, możemy udać się na wirtualny spacer do lumpeksu online.  Jednym z nich jest TekStylowo, oferujące niezwykle szeroki wybór spodni. Co więcej, dzięki podziałowi na kategorie możemy przefiltrować wszystkie dostępne artykuły i wybrać te, które w danym momencie najbardziej nas interesują. Najlepszym dniem na poszukiwanie jeansowych perełek jest czwartek. Wówczas w TekStylowo.pl następuje wielka wyprzedaż asortymentu, gdzie spodnie możemy kupić już od 1,80 zł/sztukę. Dodatkowo znajdziemy tam wiele markowych jeansów, sygnowanych logo Levi’s, Wrangler czy Lee, które posłużą nam przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *