Cykl sprzedaży w lumpeksie – czym jest?
Krew zaczyna szybciej krążyć w żyłach, a w głowie wiruje tysiąc myśli na minutę. Znasz to uczucie i wiesz, co jest jego przyczyną. Jesteś w samym środku miasta, na jednej z najbardziej zatłoczonych ulic. Przed sobą widzisz długi rząd budynków, a pośrodku ten jeden, odpowiedzialny za przyspieszone bicie serca – Twój ulubiony lumpeks. Na szklanych drzwiach otulonych brązową framugą, widnieje żółta kartka z czarnym napisem NOWY TOWAR… Znajome uczucie, prawda? W związku z tym dzisiaj opowiemy trochę więcej o cyklu sprzedaży w lumpeksie i o tym, który dzień tygodnia jest najlepszy na zakupy w second handzie.
O co chodzi z tym cyklem sprzedaży?
Wchodząc do second handu, na pewno każdy z nas zauważył ogromne cenniki wywieszone na ścianach lub oknach lumpeksów. Przedstawiają one, jakich cen możemy spodziewać się konkretnego dnia. Każdy lumpeks, bez względu na swoją wielkość, ma ustalony indywidualny cennik. W niektórych sklepach odzież sprzedawana jest na wagę, a w innych produkty są wyceniane. Część sklepów z odzieżą używaną stosuje cykl sprzedaży zaplanowany na cały miesiąc, jednak najczęściej spotykany jest ten tygodniowy. System sprzedaży w lumpeksie składa się z konkretnego dnia, w którym „przyjeżdża” nowy towar. Wtedy ceny są najwyższe. Następnie stopniowo maleją, aż do wyprzedaży, która zwykle poprzedza dzień dostawy. Cykl sprzedaży zależny jest tylko i wyłącznie od właściciela. Wybierając się na zakupy do lumpeksu, musimy jednak pamiętać, że w dniu, kiedy ceny są najniższe, towar jest już najbardziej przebrany.
Jak to wygląda w TekStylowo?
We wszystkich lokalach sieci TekStylowo, wliczając sklep internetowy, obowiązuje taki sam cykl sprzedaży. W każdy piątek następuje całkowita wymiana towaru i od tego dnia ceny codziennie topnieją:
– sobota -10%,
– poniedziałek -25%,
– wtorek -40%,
– środa -55%.
Natomiast w czwartki odbywa się wielka wyprzedaż, podczas której odzież kupimy już za 1,80 zł/szt. Z myślą o najbardziej zabieganych pracujemy od poniedziałku do soboty w godzinach 8-20, a także we wszystkie niedziele handlowe.
Wiele lumpeksów, ubrania znanych marek wycenia indywidualnie, a ceny te nie podlegają zniżkom. W TekStylowo znajdziemy odzież od projektantów, takich jak Guess, Versace czy Gucci, które także objęte są obowiązującym cyklem sprzedaży. Gramy fair play, dzięki czemu w naszych sklepach odzież sygnowana logo Calvin Klein czy podwójnym G, podlega tym samym rabatom, co ubrania z popularnych sieciówek. Warto pamiętać także, że Tekstylowo oferuje szeroki wybór odzieży damskiej, męskiej, jak i dziecięcej – oznacza to, iż kupując w jednym miejscu, ubierzemy całą rodzinę, od stóp do głów.
Kiedy kupować w second handzie?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, wszystko zależy od tego, co chcemy kupić. Pierwszy dzień cyklu jest pełen niepowtarzalnej odzieży, a wieszaki wręcz pękają od jej nadmiaru, więc kiedy szukamy markowych perełek, warto udać się na dostawę. Natomiast kiedy chcemy tylko odświeżyć garderobę w najbardziej klasyczne jej elementy, wybierzmy się na wyprzedaż. Idealny dzień na zakupy w lumpeksie nie istnieje, ponieważ wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Zatem przed wyjściem do second handu zastanówmy się, po co idziemy i wybierzmy najbardziej adekwatny dzień na poszukiwanie perełek.
Jak wybrać idealny cykl sprzedaży dla siebie?
Ile osób, tyle preferencji, jednak czy istnieje cykl sprzedaży, który pokochają wszyscy? Naszym zdaniem… nie. Chcąc znaleźć swój ideał, musimy zastanowić się, jak często robimy zakupy w lumpeksie i nad zaletami poszczególnych cykli. Niekwestionowanym plusem tygodniowego systemu wyprzedaży jest fakt, iż nowy towar pojawia się regularnie co siedem dni. W związku z tym szanse na upolowanie czegoś wyjątkowego wzrastają. Natomiast w second handach, które praktykują comiesięczną wymianę towarów, często jest tak, że największe wyprzedaże trwają kilka dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy extra czas na zakupy, który wiąże się jednak z mniejszą ilością ubrań do wyboru.
Co kupować w lumpeksie pierwszego dnia cyklu?
Second handy w swoim asortymencie posiadają szeroką gamę odzieży. Znajdziemy w nich zarówno elementy w stylu vintage, jak i ponadczasowe klasyki, np. małą czarną. Dostępne towary sprzedawane są zgodnie ze ściśle określonym cyklem sprzedaży. Wówczas najdroższy jest dzień dostawy, ale jednocześnie najbardziej atrakcyjny dla prawdziwych łowców okazji. Dlaczego? Wtedy właśnie na kolorowych wieszakach znajdziemy najwięcej modowych perełek, na które warto się pokusić. Chociażby czarne szpilki od Prady czy inne ubrania od projektantów. Gwarantujemy, że markowa odzież używana rozchodzi się w okamgnieniu i to właśnie tego dnia panuje największe zakupowe szaleństwo.
Z zakupem, których ubrań czekać do wyprzedaży?
Na pewno każdy z nas, zna to uczucie, kiedy ulubione jeansy, pomimo próby reanimacji mają już dość. Właśnie wtedy z bólem serca musimy pozwolić im odejść, a na ich miejsce wprowadzić nowe. Ceny w sieciówkach, nie zachęcają jednak do zakupu kolejnej pary spodni. Aby to zrobić, udajmy się do lumpeksu w dniu wyprzedaży. Wtedy na pewno znajdziemy całą masę ciekawych propozycji w niezwykle atrakcyjnych cenach. To właśnie tego dnia najlepiej kupować tak zwaną odzież basicową, czyli np. podkoszulki, spodnie czy bluzy, ponieważ zaoszczędzimy najwięcej.
Odzież na wagę czy wyceniana?
Second handy dzielą się nie tylko na cykle wyprzedaży, ale także na te, w których odzież sprzedawana jest na wagę lub wyceniana indywidualnie. To również ma swoje wady i zalety. Plusem dla indywidualnego systemu wyceniania jest fakt, że wszystkie rzeczy, niezależnie od kategorii są w tej samej cenie. Ciężkie swetry, jeansy czy podkoszulki. W lumpeksach z odzieżą na wagę również obowiązuje jedna cena na cały asortyment, jednak kurtka będzie znacznie droższa niż bawełniany top. Który system cenowy jest najlepszy? W tej kwestii ponownie decyzja uzależniona jest od nas oraz od tego jaki cykl sprzedaży w lumpeksie najbardziej odpowiada naszym potrzebom.