Czy opłaca się robić zakupy w Black Friday?

Czy opłaca się robić zakupy w Black Friday?

Już za moment naszym oczom ponownie ukażą się charakterystyczne czarne billboardy z olbrzymim napisem Black Friday. Komunikaty o nadchodzących wielkich wyprzedażach zaleją nas z każdej strony i nie sposób będzie je przeoczyć. Czas przygotować się na wzmożoną w okresie jesienno-świątecznym falę wszelkiego rodzaju reklam – zarówno tych w Internecie, jak i wszechobecnych promocji radiowych, telewizyjnych, a nawet ulicznych. W dzisiejszym artykule dokładnie przybliżymy ideę czarnego piątku, powiemy kiedy jest Black Friday 2022 oraz czy faktycznie opłaca nam się wtedy robić zakupy.

<img data-src="Black-Friday-2022.jpg"alt"Czerwone balony z symbolem procent wokół napisu Black Friday sale">

Black Friday – historia prawdziwa

Jaka jest geneza nazwy Black Friday? Pierwszy raz to określenie, zagościło w amerykańskich słownikach już na początku lat 50. XX wieku. Odnosiło się do problemów komunikacyjnych związanych z wzmożonym zainteresowaniem wyprzedażami. Następnie magazyn The New York Times użył tego sformułowania w 1975 roku, twierdząc że to najbardziej ruchliwy dzień w sklepach, jak i na drogach. Z kolei w latach 80. mówiono o czarnym piątku w odniesieniu do sposobu zapisywania zysków i strat w księgach rachunkowych handlarzy. Wszelkiego rodzaju dochody oznaczano czarnym atramentem, natomiast straty czerwonym – co ciekawe, to właśnie w Black Friday kolorowy tusz odchodził w niepamięć.

Black Friday, jest rozpoczęciem przedświątecznych wyprzedaży i zawsze ma miejsce w ostatni piątek listopada, czyli dzień po najważniejszym amerykańskim święcie – Dniu Dziękczynienia. Właśnie w tym okresie większość Amerykanów wykorzystuje dni urlopowe w celu zapewnienia sobie tak zwanego “długiego weekendu”. Wolny czas najchętniej spędzamy, robiąc zakupy, co szybko zostało zauważone przez handlowców i marketerów.  . Aby zwiększyć swój dochód jeszcze przed końcem roku, zaczęli proponować ogromne zniżki na produkty i usługi, które zgodnie z założeniem zadziałały jako skuteczny “wabik” na klientów. Wiele sklepów, w tym dniu decyduje się także na wydłużenie godzin otwarcia. . Według badań z 2011 roku, przeprowadzonych przez magazyn Forbes czarno-piątkowe zakupy robiło wtedy około 100 milionów Amerykanów.

<img data-src="Black-Friday-2022.jpg"alt"Tłum ludzi wbiegających do sklepu w Black Friday">

Do Polski czarny piątek oficjalnie zawitał stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2011 roku. Oczywiście niektóre przedsiębiorstwa wprowadziły to święto nieco wcześniej. Wraz z upływem lat dzień ten stał się jednym z ważniejszych dla miłośników wyprzedaży, także w naszym kraju. Kiedy jest Black Friday 2022? Spieszymy z odpowiedzią, iż na promocyjne zakupy szykować możemy się już 25 listopada 2022 roku

<img data-src="Black-Friday-2022.jpg"alt"Kolorowe torby z zakupami z wyprzedaży">

Jak kupować w Black Friday 2022

Czarny piątek to dzień, na który z niecierpliwością czekają zakupomaniacy i łowcy okazji. Ogromne rabaty kuszą swoją atrakcyjnością oraz są świetną okazją, by kupić świąteczne upominki dla najbliższych. Tego dnia sprzedawcy obiecują zniżki nawet do 75%. Należy pamiętać aby w szale promocji nie stracić głowy –    jak robić mądrze zakupy w Black Friday 2022? Przede wszystkim, przed udaniem się na największe wyprzedaże warto śledzić, jak wyglądają ceny produktów, które nas interesują. Niestety często jest tak, że sklepy na tydzień przed Black Friday podnoszą je, a obiecywany rabat, w rzeczywistości nie jest tak atrakcyjny. W skrajnych wypadkach zdarza się, iż promocja, na dany produkt jest równomierna kwocie, o którą cena została podniesiona. W sklepach online sytuacja ma się podobnie, jednak tutaj sam proces weryfikacji jest znacznie prostszy. Wiele zewnętrznych stron internetowych oferuje sprawdzenie historii cen, dzięki czemu, możemy upewnić się czy promocja jest prawdziwa.

<img data-src="Black-Friday-2022.jpg"alt"Kobieta z laptopem na koloanach i kartą kredytową w ręce robiąca zakupy">

Wybierając się na zakupy w Black Friday 2022, należy dobrze przemyśleć co chcemy kupić. Przeważnie największe promocje obowiązują na sprzęt RTV i AGD, jednak jak już wspomnieliśmy, przed nabyciem, np. nowej pralki, warto sprawdzić historię jej ceny na przestrzeni ostatnich miesięcy. Ogromne rabaty potrafią być niezwykle kuszące, ale jednocześnie zdradzieckie, bo nierzadko skłaniają nas do niepotrzebnych wydatków. By nie dać się ponieść czarno-piątkowemu szaleństwu, określmy kwotę, jaką chcemy tego dnia przeznaczyć na zakupy. Dodatkowo, porównajmy ceny pożądanego przedmiotu w różnych sklepach, zarówno tych stacjonarnych, jak i online – różnice mogą być ogromne. 

<img data-src="Black-Friday-2022.jpg"alt"Zadowolona kobieta robiąca selfie z zakupami">

Black Friday w lumpeksie

Second handy to sklepy, gdzie czarny piątek trwa cały rok, a nie tylko od święta. Robiąc zakupy w lumpeksie, nie musimy czekać do listopada, na największe wyprzedaże. Na przykład w sieci sklepów z odzieżą używaną TekStylowo , każdy czwartek to okazja do upolowania prawdziwych perełek już od 1,80 zł/szt. Znajdziemy tam, między innymi ubrania na jesień, takie jak ciepłe kurtki, skórzane obuwie czy kaszmirowe swetry, a to wszystko w pełnej rozmiarówce. Gwarantujemy, iż z tego sklepu nikt nie wyjdzie z pustymi rękoma. 

A według Ciebie opłaca się robić zakupy w Black Friday?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *