Jak prać ubrania z lumpeksu?
Odkurzanie, wynoszenie śmieci, zmywanie naczyń i pranie – tak prezentuje się lista najpopularniejszych obowiązków domowych. Bohaterem dzisiejszego artykułu będzie właśnie pranie, które jedni z nas nienawidzą, a drudzy kochają. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że to właśnie od odpowiedniego czyszczenia poszczególnych elementów garderoby zależy ich żywotność. Dobór odpowiedniej temperatury czy programu przekłada się nie tylko na jakość naszej odzieży, ale także niższe rachunki za prąd i wodę. W dzisiejszym artykule powiemy jak prać ubrania z lumpeksu oraz przedstawimy harmonogram prań poszczególnych elementów garderoby. Czas na pranie!
Jak często prać poszczególne elementy garderoby?
Sekretem udanego prania jest odpowiednia segregacja odzieży. Pod uwagę powinniśmy wziąć jednak nie tylko jej kolor, ale także rodzaj tkaniny. Aby uniknąć sterty prania do segregacji sugerujemy wykorzystywanie kilku mniejszych pojemników. Odkładanie ubrań do oznaczonych wcześniej boxów to oszczędność nie tylko czasu, ale nerwów w sytuacji, której do białego prania trafi ta… JEDNA CZERWONA SKARPETKA!
Przykładowo pranie możemy segregować według poniższych kategorii:
- bawełniane,
- delikatne (wełna, kaszmir, jedwab)
- jeansy,
- bielizna,
- rzeczy, które pochłaniają dużą ilość wody (np. koce, zasłony, ręczniki).
Dlaczego warto tak robić? Do każdej z tych tkanin stosuje się inny program, a także temperaturę. Wełnianych swetrów nie włożymy do pralki z jeansami, takie połączenie mogłoby być tragiczne w skutkach, zarówno dla spodni, jak i ciepłego okrycia.
Jednak jak często prać ubrania? Częstotliwość zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj wykonywanej czynności w odzieży, sezonu oraz jaki to element garderoby. Bieliznę i podkoszulki należy prać po każdorazowym użyciu. Mają one bezpośredni kontakt ze skórą, czyli po całym dniu noszenia są pełne drobnoustrojów. Natomiast grubsze elementy garderoby, np. bluzy i swetry spokojnie można ubrać trzy, cztery razy pod warunkiem, że nie przebiegliśmy w nich maratonu.
Jak prać ubrania z wełny?
Wełna to niezwykle delikatna tkanina. Wystarczy tylko jeden niewłaściwy ruch podczas prania, by doprowadzić do tragedii i zniszczyć swój ulubiony sweterek. Producenci wełnianych ubrań przeważnie zalecają pranie ręczne bądź w pralce, stosując program przeznaczony do tego rodzaju tkaniny. Najważniejsze jest jednak, by odzież ta nie była poddawana wirowaniu i temperaturze wyższej niż 35°C. Mogłoby to spowodować trwałe uszkodzenia materiału. Dodatkowo dobrze zainwestować w specjalny płyn do prania wełny, który nie tylko usunie zabrudzenia, ale także ochroni delikatne włókna przed sfilcowaniem. Warto również dowiedzieć się, jak często prać ubrania z wełny. Przędza ta charakteryzuje się wysokim współczynnikiem higroskopijności. Oznacza to, że bardzo dobrze pochłania wilgoć, a przy tym nie pozostawia uczucia mokrej skóry. Dodatkowo, dzięki swojej łuskowatej strukturze nie absorbuje zapachów. Ubrania wykonane z wełny nie wymagają częstych wizyt w pralce czy misce z wodą. W celu ich odświeżenia wystarczy regularne wietrzenie.
Jak suszyć i przechowywać ubrania z wełny?
Prawidłowe dbanie o wełnę to nie tylko pranie w odpowiedniej temperaturze i detergentach. To także sposób jej suszenia oraz przechowywania. Po wyjęciu z prania należy ją delikatnie odcisnąć, ale nie wykręcać. Warto zapamiętać, by wełnę suszyć na płasko, rozkładając ręcznik na suszarce do ubrań i na nim położyć sweter. W ten sposób zapobiegniemy jej zniekształceniu oraz rozciągnięciu, a także zagwarantujemy maksymalny przewiew. Gdy ubrania będą już suche, również należy ułożyć je płasko na półce. Wełniane swetry, zwłaszcza te o grubym splocie, nie lubią wisieć na wieszakach. Wysoka gramatura i elastyczne włókna podczas pionowego przechowywania może doprowadzić do rozciągnięcia i zdeformowania materiału.
Odzież z lumpeksu, czyli jak prać ubrania z drugiej ręki
Dlaczego jednak nasza uwaga skupiona jest na wełnie? To właśnie na swetry i płaszcze z tego materiału w lumpeksach polują wszyscy miłośnicy mody. Dzięki second handom jesienne ubrania z wysokiej jakości materiałów mogą znaleźć się w naszej szafie za bezcen!
Mamy także dobre wieści dla wszystkich, którzy wciąż zastanawiają się, czy ubrania z lumpeksu są bezpieczne. Odzież w second handach przed wywieszeniem na wieszaki jest bardzo dokładnie selekcjonowana, czyszczona i dezynfekowana. Oznacza to, że ubrania z lumpeksu, są wolne od niebezpiecznych substancji, które w jakikolwiek sposób mogłyby wpłynąć na zdrowie jej użytkownika. Po zakupie odzieży z drugiej ręki wystarczy tylko wyprać ją zgodnie z instrukcjami widniejącymi na matce. Chcąc, jednak bardziej kompleksowo zadbać o nowo nabytą odzież, warto zaopatrzyć się w niemieckie środki czystości, które również kupimy we wszystkich sklepach sieci TekStylowo. Powszechnie wiadomo, że chemia gospodarcza od naszych zachodnich sąsiadów, cieszy się ogromną popularnością. Dlaczego? Jej skład różni się od środków czystości dostępnych na polskim rynku, co przekłada się na wyższą skuteczność.
A dla fanów zakupów z kanapy polecamy odwiedzenie lumpeksu online TekStylowo.pl, gdzie w każdy piątek czeka na nas świeża dostawa najmodniejszych swetrów z materiałów takich jak wełna, kaszmir czy merino.