Czas na pranie! Czyli, jak często prać poszczególne części garderoby, aby być eko

Czas na pranie! Czyli, jak często prać poszczególne części garderoby, aby być eko

Żywotność poszczególnych części naszej garderoby zależna jest od wielu czynników. Na ich dobrą kondycję wpływ mają sposoby przechowywania, tkaniny, z której są wykonane, systematyczność ich noszenia, a co za tym idzie także częstotliwość prania. Odpowiedni harmonogram wykonywania tej ostatniej czynności może nie tylko przedłużyć egzystencję naszej ulubionej koszulki, ale także przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody, czy prądu. Niech 2022 rok rozpocznie się od pozytywnej zmiany w zakresie wprowadzania ekologicznych rozwiązań, które pozwalą nie tylko nam, ale także przyszłym pokoleniom cieszyć się z dobrodziejstw, oferowanych przez środowisko naturalne. W dzisiejszym wpisie rozkładamy więc na czynniki pierwsze czynność, którą można kochać lub nienawidzić, lecz niezależnie od tego każdy z nas musi ją robić – czas na pranie! 

Gdzie znaleźć informacje na temat sposobu prania ubrań? 

Częstą przyczyną nieodpowiedniego prania ubrań, jest problem z odnalezieniem stosownej w tym temacie informacji.  Warto pamiętać, iż znajdujące się we wszystkich ubraniach metki, zostały tam umieszczone nie tylko w celu podrażnienia naszej skóry, ale również jako ważny aspekt informacyjny. To z ich udziałem jesteśmy w stanie uzyskać kluczowe wskazówki, takie jak maksymalna ilość stopni w praniu, czy odporność materiału na środki chemiczne. Oprócz tej wiedzy warto także pamiętać, iż tkaniny takie jak jedwab, czy satyna wymagają dodatkowej dozy ostrożności i delikatności w procesie prania.

 

Od czego zależy harmonogram prania ubrań?

Częstotliwość prania poszczególnych części naszej garderoby, zależna jest od kilku czynników. Do najważniejszych z nich należy rozgraniczenie jej na poszczególne elementy, na który to temat rozwodzimy się w dalszej części artykułu. Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem jest sezon – zimą, czy jesienią, kiedy nasza aktywność fizyczna jest ograniczona, a na dworze królują minusowe temperatury, możemy bez obaw wykorzystać tę samą sukienkę ponownie. Latem natomiast, kiedy na rozgrzanym asfalcie moglibyśmy przygotować jajecznicę, pranie okaże się absolutną koniecznością. Kolejnym aspektem wpływającym na skrócenie używalności danego ubrania po praniu jest rodzaj wykonywanej przez nas w nim aktywności. Wiadomo, iż strój kolarski po 15 kilometrowej wycieczce górskiej trafi do kosza z praniem szybciej niż dres, w którym pracowaliśmy danego dnia na home office. 

Jak często prać bieliznę?

W kwestii prania elementów bieliźnianych eksperci nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do konieczności wykonywania tej czynności po każdorazowym użyciu. Wyjątek stanowią staniki, halki, czy piżamy nocne, których pranie zalecane jest co 3-4 dni.

Jak często prać koszulki?

Koszulki, topy, bluzki to elementy garderoby, które mają bezpośredni i najbliższy kontakt z naszą skórą. Oznacza to, iż po całym dniu noszenia są nośnikiem wszelkich drobnoustrojów, co przy wysiłku fizycznym, często wiąże się także
z nieprzyjemnym zapachem. Ich wizyta w pralce także jest zalecana po każdym użyciu, choćby w celu lekkiego odświeżenia. Musimy pamiętać, iż ubrania, które nosimy mają sprawiać, że czujemy się komfortowo, co ma także bezpośredni wpływ na utrzymanie odpowiedniego poziomu personalnej higieny osobistej.

Jak często prać jeansy?

Czy wiedzieliście, że prawdziwi kowboje swoje jeansy prali niegdyś jedynie raz do roku? Jeans to materiał na tyle wytrzymały, że do utrzymania jego prawidłowej kondycji oraz świeżości wystarczy jedynie wystawienie go na działanie naturalnych czynników zewnętrznych takich jak wiatr. Obecnie wciąż spotykamy się z praktyką prania jeansów, po każdym założeniu, co odbija się negatywnie nie tylko na kondycji naszych ubrań, ale także na niepotrzebnej eksploatacji środowiska naturalnego. Zalecana częstotliwość prania jeansów to po 4 do 6 założeniach, a przy wykorzystaniu balkonowego wietrzenia może ulec ona wielokrotnemu zwiększeniu. 

Jak często prać pościel i ręczniki?

Pościel i ręczniki to tkaniny, których pranie często ulega naszemu zaniedbaniu. Trzeba jednak o nich pamiętać, ponieważ są to niezbędne elementy użytku codziennego. Znaczy to także, że narażone są one na największą ilość czynników zewnętrznych, czy kontakt z drobnoustrojami. Zbyt rzadka zmiana pościeli bądź ręcznika może doprowadzić do problemów skórnych takich jak wysypka, czy rozmaite podrażnienia. Pościel powinna być zmieniana raz w tygodniu, a ręcznik po maksymalnie 4 użyciach, zakładając, iż po każdorazowej kąpieli otrzymał wystarczająco czasu na wyschnięcie. 

Pamiętajmy, że odpowiednia optymalizacja cyklu prania, przyczyni się nie tylko do usystematyzowania harmonogramu naszych porządków domowych, ale także umożliwi wybór bardziej ekologicznych rozwiązań. Pomyślmy ile wspólnie dobrego dla środowiska możemy zdziałać, ograniczając jedynie pranie naszych jeansów. 

A jak często Wy robicie pranie?

 

 

One Reply to “Czas na pranie! Czyli, jak często prać poszczególne części garderoby, aby być eko”

  1. Bardzo przydatny poradnik, z którym pranie ubrań stanie się dla nich bezpieczniejsze, a dla nas dużo prostsze! 😉 Dobrze przypomnieć sobie podstawy, a przy tym wychwycić dla siebie sporo nowych wskazówek, które na pewno warto wdrożyć w przyszłości. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *