Męski styl vintage, czyli gdzie kupować ubrania z poprzednich dekad?

Męski styl vintage, czyli gdzie kupować ubrania z poprzednich dekad?

Męski styl vintage czerpie garściami z całego XX wieku, zarówno z jego szalonych lat 20., jak i 90 gdzie moda była jedynie pojęciem względnym. Obecnie łączy w sobie przeszłość ze współczesnością. Ten mix oparty na zaledwie kilku solidnych elementach garderoby stanowi filar niezwykle modnego w 2022 roku męskiego ubioru. W dzisiejszym artykule powiemy, co to jest styl vintage oraz gdzie szukać ubrań z poprzednich dekad. Gotowi na powrót do przeszłości?

<img data-src="męski-styl-vintage.jpg"alt="Mężczyzna w granatowym kaszkiecie i marynarce oparty i murek">

Styl vintage, co to jest?

Moda męska, ale i nie tylko zmienia się w zatrważającym tempie. Jeszcze kilka lat temu super modne były kraciaste koszule z łatami na łokciach czy ubrania w neonowych barwach. Natomiast w tym sezonie do męskich megatrendów zaliczymy odzież w stylu power shoulders, czyli szerokie ramiona, np. powiększone specjalnymi poduszkami wszytymi wewnątrz kurtek, marynarek czy  koszul. Czerpią one inspiracje z lat 80. i 90. XX wieku. Ubrań prosto z tych czasów warto poszukać w pobliskich lumpeksach, takich jak TekStylowo, w których króluje moda vintage. Męska odzież używana to często nawet połowa powierzchni każdego second handu, co dla panów oznacza nic innego niż zwiększone szanse na upolowanie wymarzonej skórzanej kurtki czy stylowego kaszkietu.  Czym jednak jest ów męski styl vintage? To elementy garderoby, ale także dodatki i akcesoria z poprzednich dekad. Charakteryzują się elegancją, nietuzinkowością oraz wysoką jakością wykonania. W połączeniu ze współczesnymi elementami tworzą one niepowtarzalny look, który przyciągnie niejedno zazdrosne spojrzenie. Styl vintage jest ponadczasowy i zawsze wpisuje się w obowiązujące trendy modowe.  

<img data-src="męski-styl-vintage.jpg"alt="Mężczyzna w marynarce w kratę i w kapeluszu">

Moda na starocie, czyli męski styl vintage

Męski styl vintage to nic innego jak ubrania, które nosili nasi dziadkowie i ojcowie w latach swojej młodości. Ważne jest jednak, by były one w dobrym stanie, bez widocznych uszkodzeń, których nie da się już naprawić. Na poszukiwania odzieży z poprzednich dekad, polecamy udać się do szafy dziadka. W niej z pewnością nie zabraknie eleganckich kamizelek, skórzanych kurtek czy szelek z jego młodości. Obecnie odzież męska z lat 80. i 90. przeżywa swój renesans. Jest inspiracją nie tylko dla projektantów, ale także wszystkich miłośników staroci. Moda vintage pozwala na tworzenie różnorodnych stylizacji, zarówno tych eleganckich, jak i bardziej casualowych. Retro outfit można łatwo stworzyć, ubierając szaloną koszulę w kolorowe paski oraz motocyklową kurtkę. Męski styl vintage to także okazja, by zabawić się modą, na przykład łącząc sweter w wielobarwne printy z szerokimi spodniami i sneakersami. Inspiracji łatwo szukać także w bogatej popkulturze lat 90, na przykład w kultowym sitcomie Przyjaciele. Dla wielu to właśnie ten serial okazał się czynnikiem, decydującym o tym, że męska odzież używana  stanie się ich obiektem westchnień. W końcu kto dziś nie marzy o sweterku w romby à la Chandler Bing?

<img data-src="męski-styl-vintage.jpg"alt="Mężczyzna w kolorowej koszuli vintage z aparatem w ręce">

Ubrania vintage, które muszą znaleźć się w Twojej szafie. 

Moda w 2022 roku jest połączeniem stylów z różnych dekad. Obecnie ogromną popularnością cieszą się stylizacje wzorowane na te z lat 90., jak i dwutysięcznych. Prawdziwy vintage to jednak nie stylizowane na stare, a  oryginalne ubrania z poprzednich dekad.W szafie każdego modnego, retro Pana z pewnością powinny znaleźć się zasuwane swetry w kolorowe printy, skórzana kurtka à la pilotka, koszulki z dużymi nadrukami, a także sztruksowe koszule w asymetryczne wzory. Te elementy garderoby pomogą w stworzeniu stylizacji, które świetnie skomponują się ze współczesnymi ubraniami.  Tworząc męskie stylizacje vintage, należy jednak uważać, by nie przesadzić. Bycie retro, nie oznacza, że cały outfit powinien przypominać ten żywcem wyjęty z filmu Śniadanie u Tiffaniego. Celując w tego typu stroje, wystarczy ze sobą zestawić dwa elementy garderoby z poprzednich dekad. Może to być na przykład tweedowa marynarka i kaszkiet lub koszulka z dużym nadrukiem, ze sztruksową kurtką, które były niezwykle modne w latach 90. XX wieku. Moda vintage, nie stroni także od awangardowych i szokujących propozycji. Jej zadaniem jest przede wszystkim wyrażanie swojej osobowości, a także indywidualizmu. 

<img data-src="męski-styl-vintage.jpg"alt="Mężczyzna w vintagowym sweterku">

Męska odzież używana – gdzie kupować?

Gdy szafa dziadka zawiedzie, a ubrania po tacie zdecydowanie nie będą pasować, polecamy udać się na łowy do… lumpeksów. W sklepach z odzieżą używaną znajdziemy prawdziwe perełki, nawet te sprzed pięćdziesięciu lat. Każdy stylowy mężczyzna z pewnością doceni różnorodność asortymentu dostępnego w second handach, jak i jego atrakcyjne ceny. Jednym z lumpeksów, który zasługuje na miano prawdziwego vintage shopu jest TekStylowo. W tym lumpeksie podczas poszukiwań ubrań z poprzednich dekad możemy natrafić na wiele modowych perełek. Na przykład kaszkiety prosto z lat 70. czy tweedowe  marynarki. W TekStylowo moda męska nabiera całkowicie nowego znaczenia. Gwarantujemy że miłośnicy  stylu vintage, nie wyjdą stąd z pustymi rękami. 

Gdzie szukać ubrań z poprzednich dekad? Oczywiście w TekStylowo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *