Jak odnowić buty z lumpeksu?

Jak odnowić buty z lumpeksu?

Nie od dziś wiadomo, że zakupy w lumpeksie to świetna okazja do znalezienia wyjątkowych ubrań za przysłowiowe grosze. Poza odzieżą znajdziemy tam także szeroką gamę obuwia, nierzadko z poprzednich dekad, które z pewnością zasługuje na miano vintage. Czasami buty z lumpeksu wymagają odrobiny troski, gdyż na pierwszy rzut oka ich stan może nie być zadowalający. Czy to jednak powód, by przejść obok nich obojętnie? Naszym zdaniem – nie. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule powiemy, jak odnowić buty z lumpeksu i czy w ogóle warto je kupować.

<img data-src="jak-odnowić-buty.jpg"alt="Buty z lumpeksu na wystawie">

Czy warto kupować buty z lumpeksu?

Wiele osób uważa, że buty z lumpeksu to ostatnia rzecz, jaką mogliby kupić w tego typu sklepach. Niechęć ta spowodowana jest przekonaniem, że używane obuwie jest siedliskiem bakterii i chorób, ponieważ nie wiadomo, kto wcześniej je nosił. Jednak warto pamiętać, że kupując nowe buty w popularnych sieciówkach, tak samo nie mamy pewności, kto przymierzał je przed nami. Co więcej, nie zawsze są one mierzone w jednorazowych skarpetkach. Czy w tej sytuacji również rezygnujemy z zakupu kolejnej pary butów? Oczywiście, że nie. Dodatkowo należy pamiętać, że cały asortyment w lumpeksach przed pojawieniem się w sprzedaży jest dokładnie zdezynfekowany. Zatem, czy warto kupować buty z drugiej ręki? Naszym zdaniem – TAK. Chociażby dlatego, że w second handach możemy znaleźć prawdziwe vintage perełki lub używane markowe buty damskie, męskie czy dziecięce, które wystarczy tylko odnowić.

<img data-src=“jak-odnowić-buty.jpg”alt=“lumpeks online">

Jak zdezynfekować buty z lumpeksu?

Jeżeli zastanawiacie się, jak zdezynfekować buty z lumpeksu, to przygotowaliśmy kilka rad. W tym celu przyda nam się bawełniana ściereczka i spirytus. Następnie wystarczy zwilżyć szmatkę alkoholem, przetrzeć buty w środku i odczekać chwilę aż zapach odparuje. Zamiennikiem dla spirytusu może być także olejek z drzewa herbacianego, który ma silne właściwości dezynfekcyjne. Innym rozwiązaniem będzie też wymrożenie np. poprzez szczelne owinięcie butów foliową reklamówką i włożenie ich do zamrażalnika na całą noc. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na dezynfekcję butów z lumpeksu jest kupienie gotowego preparatu dezynfekcyjnego lub ozonowanie. Jednak w tym wypadku, warto dowiedzieć się, czy zabieg ten nie zniszczy obuwia. 

Jak odnowić buty z lumpeksu?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj obuwia chcemy poddać renowacji. Nie mniej jednak przed przystąpieniem do odświeżenia zawsze należy wyjąć sznurówki i dokładnie wyczyścić obuwie z kurzu i pyłu. Na tym etapie niezbędna będzie gąbka lub szczoteczka z miękkim włosiem oraz detergent, które pozwolą nam usunąć zanieczyszczenia. Pamiętajmy jednak, że niezależnie czy odnawiamy buty skórzane, czy materiałowe, nie należy ich obficie moczyć. Na cały proces renowacji wystarczy dosłownie filiżanka wody do zwilżenia szczoteczki.

<img data-src=“jak-odnowić-buty.jpg”alt=“Zestaw do czyszczenia skórzanych butów">

Jak odnowić skórzane buty z lumpeksu?

By nie uszkodzić delikatnej powierzchni skóry, niezbędne będzie usunięcie pierwszych zabrudzeń szczoteczką z miękkim włosiem i mydełkiem glicerynowym, którymi wyczyścimy powierzchnię butów. Na czas renowacji warto wypełnić obuwie, by uniknąć odkształceń i zagnieceń. Gdy nasze buty z lumpeksu będą już pozbawione wszelkich zabrudzeń, należy je bardzo dokładnie osuszyć. Następnie nałożyć pastę odtłuszczającą, aby pozbyć się trudniejszych zanieczyszczeń, które nie zeszły w trakcie pierwszego mycia. Jeżeli skórzane obuwie posiada pęknięcia lub zarysowania, polecamy nanieść pastę odbudowującą. Dzięki niej powierzchnia butów ponownie będzie gładka. Należy jednak pamiętać, że pasta ta musi się odpowiednio utwardzić, zanim przejdziemy do kolejnego kroku, czyli odświeżenia koloru. Do pastowania będziemy potrzebować klasycznej pasty do butów w odpowiedniej barwie i suchej szczoteczki z miękkim włosiem. Chcąc utrwalić kolor, można posmarować buty specjalnym kremem, który niweluje przebarwienia i nierówności. Na koniec ponownie wkładamy czyste sznurówki i voilà. Skórzane buty z lumpeksu będą jak nowe. 

<img data-src=“jak-odnowić-buty.jpg”alt=“Skórzane buty damskie">

Second handy to miejsca, gdzie możemy znaleźć prawdziwe perełki obuwnicze, które posłużą nam przez wiele lat. Co więcej, kupimy je znacznie taniej niż w popularnych sieciówkach. W lumpeksach TekStylowo znajdziemy zarówno ubrania, jak i używane markowe buty damskie, męskie i dziecięce. Do najpopularniejszych firm obuwniczych pojawiających się w tym sklepie zaliczymy Adidas, Nike, Guess czy Wojas. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *