10 wskazówek na noworoczne porządki w szafach

10 wskazówek na noworoczne porządki w szafach

Początek każdego nowego roku to także okres, w którym zmotywowani świeżymi jeszcze pomysłami na jego spędzenie, ustanawiamy sobie kluczowe cele. Częstym elementem, należącym do postanowień noworocznych wielu z nas są generalne porządki w szafie. Wszyscy dobrze znamy już powiedzenie nowy rok, nowa ja, które jest wystarczającym pretekstem do pozbycia się z szafy studniówkowej sukienki, czy swetra pamiętającego jesień 2006 roku. Pełni sił i energii do działania, zakasamy więc rękawy, przygotowujemy pudełka, worki, a także chusteczki, pomagające nam zmierzyć się z wspomnieniami, ukrytymi w parze jeansów, noszonej przez nas od czasów szkoły podstawowej
i zabieramy się do pracy. Aby ułatwić nam wszystkim jednak realizację pierwszego postanowienia, przygotowaliśmy listę 10 wskazówek na noworoczne porządki w szafach! 

 

1. Jak utrzymać porządek w szafie? 

 

Regularna organizacja garderoby jest kluczem do utrzymania w niej nienagannego porządku. Często przytłoczeni marazmem codzienności i ogromem obowiązków, jakie spoczywają na naszych barkach, odpuszczamy czynności takie jak składanie, czy prasowanie prania. Stałe utrzymywanie porządku w szafie jest jednak ogromnym ułatwieniem,
w momencie jej sezonowego przeglądu, czy realizacji postanowień noworocznych. Najłatwiejszym sposobem na dobrą organizację cyklu prania, jest ustalenie konkretnych dni w ciągu tygodnia, na poszczególne jego elementy. Przykładowo pranie możemy robić w piątek, prasować je w sobotę, a w szafie układać każdej niedzieli, dzięki czemu czynności te nie będą kojarzyły nam się z ciężką i długą pracą. 

 

2. Spotkanie z przyjaciółkami 

Kto powiedział, że noworoczne porządki w szafie to zadanie dla jednej osoby? My wręcz uwielbiamy generalne przeglądy garderoby, przeprowadzać w gronie najbliższych przyjaciółek, sióstr, czy kuzynek. Dlaczego ich towarzystwo może być niezwykle przydatne? To osoby postronne, mogące z ogromną dozą szczerości wypowiedzieć  się na temat ubrań, stanowiących dla nas dylemat lub przyszłe właścicielki sukienek, butów, czy koszulek, którym my powiedziałyśmy już adios!

 

3. Nie chomikuj! 

 

 Jednym z najczęściej popełnianych przez nas błędów jest przeciąganie pozbycia się z garderoby niektórych elementów. Często dzieje się to ze względu na sentyment, jaki związany jest z danym przedmiotem, nierzadko jednak chodzi także o zwykłą chęć posiadania i tak zwanego chomikowania, o którym to zjawisku rozmawialiśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.  Wszyscy jesteśmy ludźmi, posiadającymi swoje słabości. Jeśli do jednej z nich należy problem z oddaniem, bądź sprzedażą niemodnego sweterka, który nie był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem już od kilku lat – musimy podjąć drastyczne kroki. Niech 2022 rok będzie przełomem w historii znoszonych sukienek i bluzek, który pozwoli im na pokojowe odejście. A może wykorzystamy je w inny sposób zgodnie z ideałami recyklingu? 

 

4. Pod kolor 

 

Częstym problemem, pojawiającym się przy sprzątaniu w szafie, jest ułożenie ubrań w taki sposób, aby po zakończeniu czynności porządkowych, dumnie prezentowały się one w wypolerowanym meblu. Jednym z naszych ulubionych sposobów na organizację szafy, jest układanie tekstyliów kolorystycznie. Obraz równo złożonych, tęczowych rzędów to nie tylko satysfakcjonujące doznanie dla oczu, ale także ogromne ułatwienie w procesie wybierania stylizacji na co dzień. 

 

 

5. Sposoby na przechowywanie ubrań

 

Swetry, koszulki, spodnie, jeansy – wszystkie innego kroju, wielkości oraz formatu po złożeniu to częsty koszmar w kwestii ustalenia odpowiedniego sposobu ich przechowywania. Niezwykle pomocne w rozwiązaniu tego problemu okazują się jednak organizery do szafy, takie jak  dodatkowe materiałowe półki, które idealnie pomieszczą wszystkie nasze akcesoria. Dobrą inwestycją okażą się także specjalne boxy, wydzielające dodatkową przestrzeń na elementy bieliźniane, akcesoria, czy buty, które są na tyle kompaktowe, że idealnie zmieszczą się na przykład w wolnej  przestrzeni pod wieszakami. 

 

6. Chwila relaksu 

Żyjąc w obecnym świecie, zostaliśmy zmuszeni do dostosowania się do zawrotnego tempa, w jakim on pędzi. Wpadliśmy w rutynę, której prędkość, często uniemożliwia nam zatrzymanie się i spędzenie czasu sam na sam. Noworoczne porządki w szafie, to nie tylko świetna okazja do organizacji naszej garderoby, ale także moment dla wszystkich do spędzenia chwili przy manualnej, niewymagającej męczących procesów myślowych czynności. Potraktujmy to postanowienie jako rytuał, niech
w tle gra nasza ulubiona muzyka, a samo sprzątanie będzie jedynie dodatkiem do chwili relaksu, na jaką czas udało nam się wygospodarować.

 

 

7. Od czego zacząć porządki w szafie? 

 

Wraz z duchem stwierdzenia po każdej burzy przychodzi słońce, aby był porządek, najpierw nastać musi chwila bałaganu. Uwierzcie nam, że wyciąganie ubrań z szafy po kolei, nie sprawi tyle radości i satysfakcji co wyrzucenie całej jej zawartości na podłogę lub dywan.
Dzięki opróżnieniu mebla, będziemy mieli możliwość na nowo rozplanować położenie poszczególnych części garderoby, a także ocenę rzeczywistej ilości posiadanych tekstyliów. Pozwoli nam to także na przejrzenie wszystkich ubrań oraz zdecydowanie, co powinno z nami zostać, a co odejść w zapomnienie. Pamiętajmy, że jeśli dane ubranie nie było przez nas noszone przez co najmniej pół roku, to znak, iż jego żywotność w naszej szafie, powinna dobiec końca. 

 

8. Co zrobić z ubraniami, których już nie nosisz?

 

Najważniejszym elementem recyklingu jest zaprzestanie wyrzucania ubrań do koszy na śmieci. Dzięki obecnym możliwościom, istnieje naprawdę wiele sposobów na ponowne wykorzystanie niechcianych już przez nas elementów garderoby. Niektóre z nich możemy sprzedać, oddać do specjalnych kontenerów, co przyczyni się do pomocy potrzebującym lub samodzielnie przerobić w myśl idei upcyclingu. 

 

9. Gotowe do wyjścia! 

 
Świetnym pomysłem dla wszystkich posiadaczy przestrzeni na ubrania wiszące w swoich szafach,  jest stworzenie kilku gotowych zestawów, które wyprasowane zawsze będą na nas tam czekać. Sami przekonacie się, że takie rozwiązanie niejednokrotnie pozwoli na zaoszczędzenie ogromnych pokładów stresu, związanego z nieplanowanym wyjściem, awaryjnym spotkaniem lub po prostu dniem, w którym najzwyczajniej w świecie nie wiemy w co się ubrać! 

10. Segregacja sezonowa

 

Kolejnym pomysłem, umożliwiającym zachowanie idealnego porządku 
w naszych szafach jest sezonowa wymiana garderoby. Oczywistym faktem jest to, iż zimą nie nosimy letnich sukienek, dlatego miejsce ich przechowywanie od października powinno znajdować się w odległym zakątku szafy. Dzięki tej metodzie, możliwe jest zaoszczędzenie czasu podczas wybierania strojów, a także świadomość posiadania w szafie ubrań na różne okazje, czy sezony. 

 

A jak Wy planujecie noworoczne porządki w szafach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *