Jak w zgodzie z ekologią uporządkować szafę na wiosnę?

Jak w zgodzie z ekologią uporządkować szafę na wiosnę?

Wiosna to wyjątkowy okres w ciągu roku, w którym otaczająca nas rzeczywistość, rozkwita zupełnie na nowo. Podczas zwyczajnej drogi do pracy, zauważyć możemy oznaki świata, budzącego się z powrotem do życia. Nieśmiało wychylające się zza chmur słońce, oświetla blade, łaknące jego promieni ludzkie twarze. Z zimowej hibernacji, wybudzają się także wszystkie fashionistki, które zachęcone inspiracjami, nadchodzącymi ze światowych tygodni mody, powoli wyciągają festiwalowe kowbojki z szaf. Do wspomnianej pory roku, przyporządkowane są także odpowiednie jej atrybuty, w których zawierają się wiosenne porządki. Ich terytorium rozpościera się na przestrzeni całego mieszkania – nikt, a w szczególności nasza garderoba nie powinna czuć się bezpieczna. Jak jednak w zgodzie z ekologią uporządkować szafę na wiosnę?

 

Ekoszafa – ubieraj się dobrze! 

Do jednych z najważniejszych aspektów świata mody, należy troska
o ekologię. Ogromne koncerny produkcyjne w przeciągu zaledwie jednego roku, przyczyniają się do przekraczającej o nawet kilkaset procent eksploatacji dostępnych zasobów naturalnych. W ciągu ostatnich kilku lat, udało nam się jednak zaobserwować próby podejmowania zmian w tym zakresie. Przejawiają się one między innymi wprowadzaniem ekologicznych kolekcji w sklepach sieciowych, czy wykorzystywaniem naturalnych barwników, pozyskiwanych z owoców, do barwienia tkanin. Jakie więc w 2022 roku znaczenie ma sentencja – ubieraj się dobrze? Ma przypominać nam o tym, że dobry wygląd nie zależy jedynie od pięknych, wpisujących się w trendy ubrań, ale także świadomych decyzji konsumenckich i znajomości procesów, prowadzących do ich powstania.

 

 

Szafa kapsułowa wiosna 2022

 

Garderoba kapsułowa, stanowi nurt w modzie, powstały na przełomie lat 70 XX wieku, lansowany później przez domy mody takie jak DKNY. Jego idea opiera się na utworzeniu szafy, wypełnionej ponadczasowymi, uniwersalnymi, kolorami i krojami, które pozwolą nam na dowolne łączenie oraz tworzenie w ich zakresie rozmaitych kombinacji. Skomponowanie szafy kapsułowej jest dobrym pomysłem dla wszystkich, którzy borykają się z problemem zbyt wielu przedmiotów na półkach. Odpowiednią bazą będzie przygotowanie maksymalnie czterdziestu sztuk ubrań,
z różnych kategorii na dany sezon w neutralnej gamie kolorystycznej. Do elementów, jakie koniecznie powinny się w niej znaleźć
należy motocyklowa skórzana kurtka, przynajmniej jedna para, porządnych jeansów, biała koszula, a także uniwersalny klasyczny płaszcz. Założenie garderoby kapsułowej opiera się na odpowiednim dopasowaniu tkanin oraz odcieni, które będą wzajemnie się komplementować. 

 

Jakie są trendy na wiosnę 2022?

 

Każdy nadchodzący sezon, charakteryzuje się konkretną gamą, przewidzianych dla niego trendów. Obserwować możemy je,  śledząc na bieżąco wybiegowe kolekcje czołowych marek na świecie, lub zauważając tendencje, którymi kierują się popularne sieciówki. Ważnym elementem troski o ekologię jest zachowanie trzeźwego umysłu w podejściu do sezonowych trendów. Dlaczego? Są one niezwykle ulotne, większość z nich naturalnie obumiera zaledwie po kilku tygodniach, zwiększając szanse konkurencji na dłuższe utrzymanie się w czołówce. Pamiętajmy, że nie jesteśmy zobligowani do zakupu żadnego z nich, tylko po to aby poczuć się “modnym”. Trendy, obserwowane na wybiegach często do nas wracają, dlatego możemy szukać ich także w sklepach z drugiego obiegu, czy samodzielnie przerabiając nasze ubrania. W ten sposób nie wspieramy nadmiernego konsumpcjonizmu, wciąż pozostając na czasie. 

 

Wiosenne porządki w szafie 

Przed przystąpieniem do porządkowania ubrań na półkach, należy dokładnie przestudiować wartości, które nami kierują. Pamiętajmy, że pojedyncze decyzje zakupowe każdego z nas, wpływają na stan środowiska na całym świecie. Jeśli więc chcemy pozbyć się niektórych przedmiotów – przekażmy je na cele charytatywne, bądź do specjalnie oznakowanych kontenerów. Podobnym zabiegiem, wspomagającym pozytywne odruchy w świecie mody jest wybór second handów, z których pomocą wykorzystujemy to co zostało już wyprodukowane, a wciąż nadaje się do użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *