Jak Donatella Versace zmieniła dziedzictwo w modowe imperium? 

Jak Donatella Versace zmieniła dziedzictwo w modowe imperium? 

Owiane tajemnicą historie światowych domów mody nie zawsze ukazują się w świetle dnia. Choć większość skandali rozgrywa się poza blaskiem reflektorów, a to co widzimy w przestrzeni publicznej stanowi jedynie ich niewielki ułamek, to często wciąż ciężko nam uwierzyć w trud imperialnego życia. W naszym wyobrażeniu filozofia marek high-end opiera się na przepychu, bogactwie, czyli nierzadko złudnym obrazie kreowanego przez nie wizerunku. Jako konsumenci jednak łakniemy tej wizji, pragniemy posiadać przedmioty sygnowane logiem danej marki, by choć w niewielkim odsetku stać się częścią tej ekskluzywnej społeczności. Przypomnijmy sobie więc pierwszą markową torebkę, na którą skrupulatnie odkładany budżet, chowany był w górnej szufladzie komody na bieliznę. Emocje, które nam towarzyszyły w momencie osiągnięcia docelowej kwoty. Wiatr we włosach w drodze do sklepu, aż finalnie moment, kiedy owa zdobycz nareszcie trafiła do domu… to znaczy na najbardziej widoczną półkę w garderobie. Versace to jedna z tych marek, w której zakupy znaczą coś więcej niż transakcja. A więc jak Donatella Versace rodzinne dziedzictwo zamieniła w modowe imperium?

 

Historia domu mody Versace

Założona w 1978 roku przez Gianniego Versace marka swoje korzenie ma w pracowni krawieckiej matki założyciela. To tam mężczyzna stawiał swoje pierwsze kroki oraz tworzył pierwotne projekty. Od początku istnienia firmy był to biznes rodzinny,  bowiem Gianni zaangażował w jej prowadzenia swoje rodzeństwo – Donatellę oraz Santo. Ta pierwsza już od samych podwalin powstania Versace stanowiła jeden z głównych filarów brandu. Donatella stała się największą inspiracją brata oraz jedną z jego pierwszych modelek. W trosce o jej wizerunek Gianni sugerował metamorfozy fryzur oraz z jej pomocą kreował obraz kobiety w jego oczach idealnej. Jak sam mawiał kobieta Versace jest sexy i taka właśnie powinna być. Odzwierciedlenie tych słów mogliśmy odnaleźć w jego projektach, które krojami, czy materiałami komplementowały damskie piękno. 

 

Gianni Versace projekty 

Projektant lubował się w przepychu i luksusie. Jego kreacje były więc odzwierciedleniem myśli oraz nieprzeciętnego gustu. Złoto, wzory, łańcuchy,
a wszystko to w niesamowicie seksownym wydaniu. Z czasem kultowym elementem dla marki stał się także wizerunek meduzy, który stanowi inspirację rzymskimi podwalinami, na jakich w młodości Gianni bawił się z rodzeństwem. Luksusowa moda opanowała niemalże cały świat, aż do dnia, w którym główny projektant marki został śmiertelną ofiarą napadu. Po tych tragicznych wydarzeniach dalsze losy Versace stanęły pod znakiem zapytania. Donatella po utracie najdroższego brata,  wątpiąc w swoje możliwości, kwestionowała każdą następną kolekcję, aż do momentu uzyskania pomocy. Dziś Versace na swoim koncie ma liczne sukcesy, a marka wciąż zaliczana jest do jednych z najbardziej luksusowych na całym świecie. 

Versace ubrania damskie i męskie 

Versace to nie tylko główny brand, ale także jego liczne odnogi, takie jak Versus Versace, Versace Jeans, czy akcesoria do domów, a nawet sieć hoteli inspirowana luksusowymi wnętrzami domu Gianniego w Miami Beach. Marka oferuje ubrania nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn i dzieci, pozwalając cieszyć się luksusem każdemu, dowolnej płci oraz wieku.

 

Versace od Naomi Campbell do Dua Lipy

Donatella utrzymując pieczę nad rozwojem kreatywnym marki, podąża ścieżkami wytyczonymi przez brata wizjonera. Gianni od zawsze przekonywał bowiem, iż kontakt mody z światem celebrytów, modelek i gwiazd jest niezwykle ważny. Przecież każdy chce wiedzieć w czyjej kreacji na czerwonym dywanie olśniewa właśnie główna gwiazda wieczoru. Niegdyś Naomi Campbell, stanowiąca ikonę wybiegów w pięknych sukniach, pochodzących z Versace Atelier. Dziś Dua Lipa, która na tegorocznym rozdaniu nagród Grammy pojawiła się w ikonicznej bandażowej kreacji, zdobiącej niespełna trzy dekady temu pierś samej Donatelli. Moda podąża za swoimi własnymi zasadami, a ich spore grono zostało wytyczone właśnie przez dom mody Versace. 

 

 

Ubrania Versace

Chociaż sny o garderobie Donatelli Versace mogą nigdy nie równać się naszej rzeczywistości, to wszyscy pasjonaci mody kochają o niej marzyć. Wiemy bowiem, że bez high fashion nie mielibyśmy o czym tak właściwie śnić. Ubrania Versace choć nie należą do najtańszych, są częstym bywalcem vintage shopów, czy second handów. Tanie sklepy z drugiej ręki to idealne miejsce na znalezienie vintage perełek, które sprawią, iż kawałek luksusu zamieszka w naszej szafie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *