Jackob Buczyński i TekStylowo – pokaz mody w sortowni

Jackob Buczyński i TekStylowo – pokaz mody w sortowni

Podczas gdy na sycylijskim wybiegu, Dolce&Gabbana prezentuje najnowszą jesienną kolekcję haute couture, sortownia TekStylowo także zamienia się w stolicę mody, ale… używanej. Wszystko to za sprawą polskiego projektanta zero waste – Jackoba Buczyńskiego, który po raz kolejny zachwyca swoimi wyjątkowymi kreacjami. Dzięki nam uzyskacie ekskluzywną wejściówkę na backstage tego nietypowego fashion show. 

<img data-src="Pokaz-mody-w-sortowni.jpg"alt="modelki w strojach zrobionych z rzeczy z sortowni">

Zacznijmy od początku 

Pomysł na kolekcję z wykorzystaniem wyłącznie ubrań znalezionych w sortowni TekStylowo zakiełkował w głowie projektanta jeszcze w ubiegłym roku. Tylko po to aby wraz z początkiem stycznia pojawić się w naszych progach i wyselekcjonować odzież, która otrzyma szansę na nowe, designerskie życie. 

Warto zaznaczyć także, iż nie jest to nasz pierwszy wspólny projekt, bo proekologiczną modę w wykonaniu Jackoba Buczyńskiego wspieramy już od dłuższego czasu – do jednej z poprzednich kolekcji projektanta przekazaliśmy 500 jeansowych kurtek właśnie z naszej sortowni. <img data-src="Pokaz-mody-w-sortowni.jpg"alt="modelka w cekinowej kurtce">

Światła, kamera… akcja! 

Chociaż pokaz nie przewidywał udziału publiczności na żywo, to w jego przygotowanie zaangażowane zostało ponad 40 osób. Ekipa produkcyjna składała się z pracowników sortowni, operatorów kamer, dźwiękowców, realizatorów i reszty niesamowitych osobistości, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć. Na wybiegu, powstałym na terenie hali głównej sortowni, gdzie codziennie sortowane jest ponad 350 ton odzieży, zaprezentowało się 10 modelek w unikatowych stylizacjach, stworzonych przez projektanta. 

<img data-src="Pokaz-mody-w-sortowni.jpg"alt="modelki w sortowni odzieży używanej"

<img data-src="Pokaz-mody-w-sortowni.jpg"alt="ruda modelka w kwiatowym stroju"

Coś z niczego

Najnowsza kolekcja Jackoba Buczyńskiego to czysta definicja upcyklingu, umożliwiającego wykorzystanie wyprodukowanych już dóbr ponownie w zupełnie innym wydaniu. Na 20 zaprezentowanych sylwetek złożyły się patchworkowe, kolorowe sukienki, płaszcze, a nawet długie, wzorzyste kozaki. Nie zabrakło także elementów dla fanów błysku – Ci odnajdą swój azyl w garniturowym, cekinowym komplecie, powstałym po połączeniu ze sobą kilku bluzek i spódnic. Pytacie o nasze zdanie? W TekStylowo jesteśmy zakochani w każdym elemencie kolekcji, ale do szafy najchętniej przygarnęlibyśmy długi, cekinowy trencz! 


Wszystkie sylwetki znajdziesz TUTAJ.<img data-src="Pokaz-mody-w-sortowni.jpg"alt="Modelki w trakcie tworzenia strojów na pokaz mody">

Odpowiedzialna moda

Jak w przeprowadzonym przez nas niedawno wywiadzie przyznał sam projektant, każdy producent od momentu wytworzenia swojego produktu bierze za niego odpowiedzialność. Oznacza to, iż powinien być w pełni świadomy wpływu jego działalności na otaczające go środowisko.
Do jednych z najważniejszych obecnie problemów cywilizacyjnych należy kwestia nadprodukcji, której dalsze ignorowanie przyniesie katastrofalne dla natury i życia na Ziemi skutki. 


To jest według mnie właściwa przyszłość działalności producentów – że każdy powinien być odpowiedzialny za rzecz, którą wypuszcza i produkuje. (…) Bo tak naprawdę upcykling i przetwarzanie jest jedyną dobrą opcją w przyszłości tej branży.  <img data-src="Pokaz-mody-w-sortowni.jpg"alt="Modelki spacerujące przez sortownię z projektantem">

Czym jest zrównoważona moda?

Badania przeprowadzone przez Mobile Institute we współpracy z psycholog Dorotą Mintą wykazały, iż ponad połowa ankietowanych na przełomie zeszłego roku wykazywała chęć zmiany i ograniczenia swoich nawyków zakupowych. Dziś jednak wciąż wielu z nas nie posiada świadomości skutków jakie nasze decyzje konsumenckie wywierają na stan środowiska naturalnego. Dla znacznej większości społeczeństwa podczas zakupów od względów ekologicznych ważniejsza jest niska cena produktu, polecenie influencera czy dodatkowe rabaty. Kiedy nadejdzie czas, w którym otworzymy oczy i zaczniemy w pełni korzystać z posiadanych już dóbr? Zrównoważona moda to jednak nie tylko wybór ubrań z drugiej ręki, ale styl życia zakładający większą uważność na czynniki takie jak:
tkaniny wykorzystane do wyprodukowania odzieży;
– etyczne warunki produkcji;
– filozofię prowadzenia danej marki. 

<img data-src="Pokaz-mody-w-sortowni.jpg"alt="Modelka na rampie w sortowni w kolorowym stroju od Jakuba Buczyńskiego">
Zmiana zaczyna się od jednego człowieka, za którym z czasem podążają tłumy. W TekStylowo niezwykle cenimy sobie wartości związane z promowaniem ekologicznej mody, dlatego współpraca z eko designerem Jackobem Buczyńskim jest dla nas kolejnym powodem do dumy!

One Reply to “Jackob Buczyński i TekStylowo – pokaz mody w sortowni”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *