Garderoba kapsułowa – jak przygotować swoją szafę na wiosnę

Garderoba kapsułowa – jak przygotować swoją szafę na wiosnę

Wtorek, godzina siódma rano. Wiosenne promienie słońca leniwie zaczynają wyglądać zza chmur, powoli przedzierając się do mieszkania, spowitego… chaosem. Wszystkie szafki w garderobie pootwierane, a z nich wysypują się sterty ubrań, których ilość zawstydziłaby niejedną sortownię odzieży używanej. Pośrodku tego armagedonu stoisz Ty, o krok od załamania nerwowego, na myśl, że znowu nie masz się w co ubrać do pracy. W desperacji sięgasz po spodnie jeansowe, biały t-shirt i oversizową marynarkę. Z półki jednak zerka na Ciebie kolorowa koszula, która miała być idealna na co dzień. Mimo to w ciągu roku ani razu nie opuściła szafy. Brzmi znajomo, prawda? Dlatego dziś przychodzimy do Was z rozwiązaniem tego problemu, jakim jest garderoba kapsułowa. Przede wszystkim wyjaśnimy, czym jest i jak ją stworzyć. To jak, gotowi przygotować swoją szafę na wiosnę? 

<img data-src=”garderoba-kapsułowa.jpg"alt="Komoda z której wypadają ubrania">

Na czym polega garderoba kapsułowa?

Każdy z nas zapewne chociaż raz w życiu spotkał się z tym terminem. Jednak na czym polega garderoba kapsułowa? To dobór minimalistycznych i ponadczasowych ubrań, które z łatwością będziemy mogli ze sobą łączyć. Są to tak zwane elementy bazowe, które pomimo zmieniających się trendów, nadal będą aktualne. W garderobie kapsułowej nie ma miejsca na rzeczy, których nie nosimy. Za to znajdziemy w niej swoje ulubione ubrania, w których czujemy się komfortowo i dobrze. Dzięki starannie dobranej odzieży, zdanie nie mam się w co ubrać, na zawsze wyjdzie z naszego słownika. Garderoba kapsułowa to także, kolejny krok, by być bardziej eko, bo odnajdujesz swój styl, przez co nie podążasz za coraz to nowszymi trendami charakterystycznymi dla mody fast fashion.

<img data-src=”garderoba-kapsułowa.jpg"alt="Garderoba kapsułowa –przykład">

Jak stworzyć garderobę kapsułową?

Czy istnieje lepsza okazja do rozpoczęcia przygody z wardrobe capsule niż wiosenne porządki? Naszym zdaniem nie. To właśnie wtedy sprzątamy w szafach i wymieniamy ubrania z zimowych na letnie. Zatem wykorzystajmy to i dowiedzmy się, jak stworzyć garderobę kapsułową.

Krok 1: Określ swój styl

W tym celu należy wykonać proste ćwiczenie. Przy użyciu trzech słów opisz swój styl, na przykład: kolorowy, wygodny i minimalistyczny. Wówczas określisz, w czym czujesz się najlepiej i wyznaczysz kryteria, którymi należy się kierować przy tworzeniu garderoby kapsułowej. 

Krok 2: Wiosenne porządki w szafie

Po określeniu swojego stylu, należy dokładnie przeanalizować zawartość garderoby zgodnie z wyznaczonymi kryteriami. Dodatkowo, jeśli są w niej takie elementy, które nie były użyte w ciągu ostatniego roku, od razu należy odłożyć je na kupkę z rzeczami do oddania lub na sprzedaż. Tym samym niechciane już ubrania dostaną drugie życie.

<img data-src=”garderoba-kapsułowa.jpg"alt="Kobieta segregująca swoje ubrania">

Krok 3: Posegreguj to, co zostało

Następnie poszczególne elementy należy podzielić na sezonowe, uniwersalne i te na wielkie okazje. Właśnie tak, szafa kapsułowa również przewiduje ubrania, które sprawdzą się na eleganckie wyjście, jak na przykład wesele przyjaciółki. Należy także pamiętać, że to pora roku i pogoda determinuje modyfikacje w szafie, a nie np. wiosenne trendy. 

Krok 4: Zaplanuj zakupy

Nadszedł czas na sprawdzanie, jakie stylizacje uda się stworzyć z tego, co zostało. Przez kolejnych kilka tygodni eksperymentujmy, przy okazji tworząc listę rzeczy, których brakuje w garderobie kapsułowej. Gdy stworzymy checklist, wówczas należy uzupełnić braki. Ważne jest też, aby nowe ubrania były wysokiej jakości i z naturalnych materiałów, ponieważ to one posłużą nam najdłużej. W tym celu polecamy zakupy w lumpeksie, gdzie kupimy porządne ubrania za grosze.

<img data-src=”garderoba-kapsułowa.jpg"alt="Kobieta robiąca listę zakupów">

Co powinno znaleźć się w garderobie kapsułowej?

Często pierwszym skojarzeniem z tym stylem ubierania jest… nuda. Należy jednak pamiętać, tworząc garderobę kapsułową, że to ona ma być dostosowana do nas, a nie my do niej. Zatem jeśli lubimy kolorowe stylizacje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie takie ubrania znalazły się w szafie. Garderoba kapsułowa w swoich wnętrzach przewiduje wszystko to, co niezbędne. Zatem nie może w niej zabraknąć jeansów (maksymalnie dwóch par), spodni materiałowych, t-shirtów w neutralnych kolorach, okryć wierzchnich na każdą porę roku (po jednym w zupełności wystarczy), porządnych swetrów (najlepiej z naturalnych materiałów), marynarki czy w szafach pań eleganckiej sukienki i spódnicy. Co więcej, do garderoby kapsułowej zaliczamy także wszelkiego rodzaju dodatki i akcesoria, w tym buty, torebki i biżuterię. Kluczowe w tym przypadku jest, aby ubrań było możliwie jak najmniej, lecz możliwości ich łączenia w różnych kombinacjach, jak najwięcej. Natomiast dokupować kolejne rzeczy należy tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. My wówczas polecamy robić zakupy w lumpeksie. Dzięki temu nie trzeba wydawać majątku, by uzupełnić brakujące stroje. W sklepach z odzieżą używaną, takich jak TekStylowo, znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy, z naprawdę dobrym składem. 

<img data-src=”garderoba-kapsułowa.jpg"alt="second hand online">

0 Replies to “Garderoba kapsułowa – jak przygotować swoją szafę na wiosnę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *