Garderoba kapsułowa – jak przygotować swoją szafę na wiosnę
Wtorek, godzina siódma rano. Wiosenne promienie słońca leniwie zaczynają wyglądać zza chmur, powoli przedzierając się do mieszkania, spowitego… chaosem. Wszystkie szafki w garderobie pootwierane, a z nich wysypują się sterty ubrań, których ilość zawstydziłaby niejedną sortownię odzieży używanej. Pośrodku tego armagedonu stoisz Ty, o krok od załamania nerwowego, na myśl, że znowu nie masz się w co ubrać do pracy. W desperacji sięgasz po spodnie jeansowe, biały t-shirt i oversizową marynarkę. Z półki jednak zerka na Ciebie kolorowa koszula, która miała być idealna na co dzień. Mimo to w ciągu roku ani razu nie opuściła szafy. Brzmi znajomo, prawda? Dlatego dziś przychodzimy do Was z rozwiązaniem tego problemu, jakim jest garderoba kapsułowa. Przede wszystkim wyjaśnimy, czym jest i jak ją stworzyć. To jak, gotowi przygotować swoją szafę na wiosnę?
Na czym polega garderoba kapsułowa?
Każdy z nas zapewne chociaż raz w życiu spotkał się z tym terminem. Jednak na czym polega garderoba kapsułowa? To dobór minimalistycznych i ponadczasowych ubrań, które z łatwością będziemy mogli ze sobą łączyć. Są to tak zwane elementy bazowe, które pomimo zmieniających się trendów, nadal będą aktualne. W garderobie kapsułowej nie ma miejsca na rzeczy, których nie nosimy. Za to znajdziemy w niej swoje ulubione ubrania, w których czujemy się komfortowo i dobrze. Dzięki starannie dobranej odzieży, zdanie nie mam się w co ubrać, na zawsze wyjdzie z naszego słownika. Garderoba kapsułowa to także, kolejny krok, by być bardziej eko, bo odnajdujesz swój styl, przez co nie podążasz za coraz to nowszymi trendami charakterystycznymi dla mody fast fashion.
Jak stworzyć garderobę kapsułową?
Czy istnieje lepsza okazja do rozpoczęcia przygody z wardrobe capsule niż wiosenne porządki? Naszym zdaniem nie. To właśnie wtedy sprzątamy w szafach i wymieniamy ubrania z zimowych na letnie. Zatem wykorzystajmy to i dowiedzmy się, jak stworzyć garderobę kapsułową.
Krok 1: Określ swój styl
W tym celu należy wykonać proste ćwiczenie. Przy użyciu trzech słów opisz swój styl, na przykład: kolorowy, wygodny i minimalistyczny. Wówczas określisz, w czym czujesz się najlepiej i wyznaczysz kryteria, którymi należy się kierować przy tworzeniu garderoby kapsułowej.
Krok 2: Wiosenne porządki w szafie
Po określeniu swojego stylu, należy dokładnie przeanalizować zawartość garderoby zgodnie z wyznaczonymi kryteriami. Dodatkowo, jeśli są w niej takie elementy, które nie były użyte w ciągu ostatniego roku, od razu należy odłożyć je na kupkę z rzeczami do oddania lub na sprzedaż. Tym samym niechciane już ubrania dostaną drugie życie.
Krok 3: Posegreguj to, co zostało
Następnie poszczególne elementy należy podzielić na sezonowe, uniwersalne i te na wielkie okazje. Właśnie tak, szafa kapsułowa również przewiduje ubrania, które sprawdzą się na eleganckie wyjście, jak na przykład wesele przyjaciółki. Należy także pamiętać, że to pora roku i pogoda determinuje modyfikacje w szafie, a nie np. wiosenne trendy.
Krok 4: Zaplanuj zakupy
Nadszedł czas na sprawdzanie, jakie stylizacje uda się stworzyć z tego, co zostało. Przez kolejnych kilka tygodni eksperymentujmy, przy okazji tworząc listę rzeczy, których brakuje w garderobie kapsułowej. Gdy stworzymy checklist, wówczas należy uzupełnić braki. Ważne jest też, aby nowe ubrania były wysokiej jakości i z naturalnych materiałów, ponieważ to one posłużą nam najdłużej. W tym celu polecamy zakupy w lumpeksie, gdzie kupimy porządne ubrania za grosze.
Co powinno znaleźć się w garderobie kapsułowej?
Często pierwszym skojarzeniem z tym stylem ubierania jest… nuda. Należy jednak pamiętać, tworząc garderobę kapsułową, że to ona ma być dostosowana do nas, a nie my do niej. Zatem jeśli lubimy kolorowe stylizacje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie takie ubrania znalazły się w szafie. Garderoba kapsułowa w swoich wnętrzach przewiduje wszystko to, co niezbędne. Zatem nie może w niej zabraknąć jeansów (maksymalnie dwóch par), spodni materiałowych, t-shirtów w neutralnych kolorach, okryć wierzchnich na każdą porę roku (po jednym w zupełności wystarczy), porządnych swetrów (najlepiej z naturalnych materiałów), marynarki czy w szafach pań eleganckiej sukienki i spódnicy. Co więcej, do garderoby kapsułowej zaliczamy także wszelkiego rodzaju dodatki i akcesoria, w tym buty, torebki i biżuterię. Kluczowe w tym przypadku jest, aby ubrań było możliwie jak najmniej, lecz możliwości ich łączenia w różnych kombinacjach, jak najwięcej. Natomiast dokupować kolejne rzeczy należy tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. My wówczas polecamy robić zakupy w lumpeksie. Dzięki temu nie trzeba wydawać majątku, by uzupełnić brakujące stroje. W sklepach z odzieżą używaną, takich jak TekStylowo, znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy, z naprawdę dobrym składem.
Super artykuł! Pozdrawiam i dziękuję!