Ekologiczne zakupy w lumpeksie
W obecnych czasach jesteśmy coraz bardziej świadomi, jaki wpływ na środowisko mają nasze codzienne decyzje. Segregujemy odpady, plastikowe słomki zastępujemy papierowymi lub metalowymi, a także rezygnujemy z jednorazowych zrywek na owoce i warzywa. Odpowiadając na rozpaczliwe wołanie natury o pomoc, staramy się wprowadzać ekologiczne nawyki w nasze codzienne życie. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule zastanowimy się, jak robić ekologiczne zakupy i czy nabywanie przedmiotów z drugiej ręki faktycznie sprzyja środowisku.
Obieg zamknięty w branży odzieżowej
Wszystkie produkty, w tym także ubrania, mają swój określony cykl życia. Część z nich posłuży nam dwa lata, a inne piętnaście.
W momencie, kiedy przestają pełnić swoją funkcję, zwykle trafiają do kosza na śmieci. Jednak nie w obiegu zamkniętym, który w branży odzieżowej określamy także mianem mody cyrkularnej. Jej głównym założeniem jest to, aby wytworzone dobra w pełni wykorzystać. Zatem, gdy kupujemy bawełniany T-shirt, warto zastanowić się, jak go przerobić, kiedy przestanie być już koszulką, aby nadal był użyteczny. Później może stać się, np. ekologiczną torbą na zakupy lub ściereczkami do sprzątania. Jednak kiedyś wypalą się też w tej drugiej roli. Wówczas znowu należy zadać sobie pytanie – co dalej? W zgodzie z ideą mody cyrkularnej powinniśmy znaleźć im nową funkcję lub np. oddać do firmy zajmującej się przetwarzaniem tekstyliów, takiej jak Wtórpol. Tam ubrania i materiały dzielone są na kategorie. Część z nich trafia do sklepów z odzieżą używaną TekStylowo, a te które nie nadają się ponownego użycia, poddawane są recyklingowi. Co więcej, procent z dochodów firmy trafia na cele charytatywne.
Ekologiczne zakupy, czyli jakie?
Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na to pytanie jednym słowem, powiedzielibyśmy że – przemyślane. Możemy sobie jednak pozwolić na rozwinięcie tej myśli. Ekologiczne zakupy to takie, gdzie świadomie podchodzimy do nabywania nowych rzeczy. Zatem nie kupujmy na zapas produktów, które mają krótki termin przydatności, bo niezużyte często kończą w śmietniku. Ograniczajmy kolekcjonowanie nowych rzeczy tylko do tych niezbędnych. Warto także inwestować w wysokojakościowe produkty, które posłużą nam przez długie lata, a nie popsują się zaraz po zakupie. Najważniejszą jednak zasadą ekologicznych zakupów jest pozyskiwanie przedmiotów z drugiej ręki. Możemy tak nabyć artykuły RTV i AGD, które często wyglądają jak nowe. Tym samym przyczynimy się do ograniczenia produkcji odpadów, zalegających latami na wysypiskach. Gdy już wyrobimy sobie te ekologiczne nawyki, z czasem zaczną przychodzić nam
o wiele łatwiej.
Jak robić ekologiczne zakupy w lumpeksie?
Zakupy w lumpeksie powszechnie uznawane są za ekologiczne, ponieważ kupujemy ubrania, które zostały już wytworzone. Jednak i tu panują pewne zasady, które mogą sprawić, że shopping będzie jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska. Przede wszystkim, nie należy kupować ubrań z lumpeksu pod wpływem impulsu. Często po przekroczeniu progu królestwa mody używanej, zwłaszcza w dniu wyprzedaży, zdrowy rozsądek ustępuje miejsca podejściu – kupię, bo tanie. Jednak nie o to tu chodzi. Właśnie dlatego mamy dla Was kilka rad, których warto przestrzegać. Najważniejszą z nich jest wybranie tylko tych ubrań, których faktycznie potrzebujemy. Dzięki temu odzież nie zmieni tylko miejsca swojego przechowywania, a rzeczywiście dostanie drugie życie. W tym celu, przed udaniem się na lumpeksowe łowy, warto przygotować listę rzeczy, których brakuje w naszej garderobie. W trakcie zakupów polecamy dokładnie oglądać odzież, aby zweryfikować je pod kątem ewentualnych wad. Sprawdźmy, czy nie mają plam, rozdarć czy innych niedoskonałości, których nie będziemy w stanie usunąć.