Dzień Ziemi – jak przerabiać ubrania w zgodzie z ekologią
22 kwietnia obchodzimy największe międzynarodowe święto ekologii – Dzień Ziemi. W ramach obchodów planujemy sprzątanie lasów, sadzimy drzewa czy zbieramy makulaturę. Warto jednak pójść o krok dalej i ekologiczne nawyki na stałe wprowadzić w codzienne życie. Zmiana zaczyna się od jednostki, dlatego najpierw wprowadźmy je we własnym domu. W dzisiejszym artykule powiemy, jak to zrobić, a także przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów na przerabianie ubrań z lumpeksu (i nie tylko) w zgodzie z ekologią.
Jak przerabiać ubrania z lumpeksu?
Jednym z wielu sposobów dbania o planetę jest przerabianie starych ubrań. Dzięki metodzie DIY można stworzyć unikatowe stylizacje, jakich z pewnością nie znajdziemy na sieciówkowych wieszakach. Do ich stworzenia warto wykorzystać ubrania z lumpeksu lub te, które od lat zalegają w naszych garderobach. Jednak jak przerabiać ubrania? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.
1.Modny komplet
Oversizowa bluza sięgająca do kolan, która od roku nie opuściła szafy? Zmień ją w dresowy komplet. Wystarczy przeciąć ją na pół, a w dolną część wszyć gumkę i tak oto powstanie spódnica i krótka bluza, które możesz nosić w zestawie, jak i osobno.
2. Protip na stary t-shirt
Z pewnością w szafie każdego z nas znajdują się koszulki, których lata świetności już dawno minęły, jednak trudno nam się z nimi pożegnać. Teraz nie musimy tego robić. Przy pomocy nitki, igły i nożyczek stworzymy z nich bawełniane torby na zakupy. Wystarczy odciąć rękawy i zrobić większe wycięcie w dekolcie, tworząc uchwyt torby, a następnie zszyć dół. Na koniec wystarczy naciągnąć powstałe uszy i gotowe. Możemy ruszać w miasto.
3. Nie wyrzucaj – napraw
W ulubionych jeansach zepsuł się zamek? To nie powód, by je wyrzucać. Wystarczy znaleźć dobrą krawcową, która go wymieni i cieszyć się przedłużonym życiem spodni.
4. Doszyj frędzle – przerabianie ubrań z lumpeksu
Frędzle na nowo wracają do łask. Mogliśmy je zobaczyć między innymi w najnowszej kolekcji Michaela Korsa. Czy musimy, jednak wydawać setki złotych na kurtkę wzbogaconą o ten akcent? Zdecydowanie nie! W second handach znajdziemy jeansowe katany, którym możemy dać drugie życie, doszywając frędzle. Wówczas stworzymy kurtkę w stylu samego Jackoba Buczyńskiego.
Dzień Ziemi 2023 – bądź bardziej eko
Wprowadzenie do życia ekologicznych nawyków wcale nie musi być trudne. Wystarczy tylko kilka prostych kroków. Segregacja odpadów, dzięki czemu wyprodukowane przez nas śmieci zostaną poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane. Co za tym idzie, zmniejszy się ilość odpadów gromadzących się na wysypiskach śmieci. Zakupy z drugiej ręki – dotyczy to zarówno ubrań, jak i sprzętów codziennego użytku. W second handach oraz na popularnych portalach aukcyjnych znajdziemy tysiące produktów, które zasługują na drugie życie, zamiast zalegać na strychu. Dodatkową korzyścią są zaoszczędzone pieniądze, które możemy przeznaczyć np. na kawę na mieście. Pamiętajmy jednak o zabraniu ze sobą kubka wielokrotnego użytku, bo te papierowe dostępne w kawiarniach często zawierają domieszkę plastiku, którego praktycznie nie da się oddzielić. Przez to nie podlegają recyklingowi, a stają się kolejną górą śmieci. Jak widać, taka mała zmiana może przynieść duży efekt. Nadszedł, więc czas na zadbanie o planetę, nie tylko w Dzień Ziemi.
Jak fast fashion wpływa na środowisko?
Przemysł odzieżowy jest jednym z najbardziej destrukcyjnych dla Ziemi. To właśnie on odpowiada za 10% światowej emisji CO2 i zużywa ogromne ilości wody. Szacuje się, że do wyprodukowania jednej pary jeansów potrzeba aż 11 000 litrów, zaczynając od wyhodowania bawełny, a na barwieniu kończąc. Jednak na tym nie koniec. Szybka moda odpowiedzialna jest również za dostarczanie większości mikroplastiku do oceanów, który jest szkodliwy dla żyjących tam zwierząt. Ponadto ubrania marek fast fashion charakteryzują się niską jakością i syntetycznymi materiałami. Co się z tym wiąże? Krótki cykl życia ubrań, które później w masowych ilościach trafiają na wysypiska śmieci. Zatem skąd pozyskiwać odzież, by nie przyczyniać się do szkodliwego dla środowiska przemysłu fast fashion? My polecamy zakupy w lumpeksie, takim jak TekStylowo. Znajdziemy tam szeroki wybór ekologicznych ubrań, z dobrej jakości materiałów, które posłużą nam przez lata. Na koniec zostawiamy Was z krótką refleksją Arystotelesa – aktualną i w starożytności, i dziś.