Jak usunąć plamy z ubrań – domowe sposoby

Jak usunąć plamy z ubrań – domowe sposoby

Romantyczny wieczór tylko we dwoje, w tle leci Wasza ulubiona piosenka, a na stole stoją dwa kieliszki czerwonego wina i świece. Chcesz złapać za dłoń miłości swojego życia i z gracją baletnicy… zahaczasz o naczynie z czerwonym napojem. Tak, przewraca się, po czym niczym wodospad spływa strugami na Twoją białą sukienkę. Romantyczny nastrój, który jeszcze 30 sekund temu wypełniał salon, właśnie się ulotnił. W popłochu biegniesz do łazienki pozbyć się dowodów swojej niezdarności, ale jak na złość butelka z odplamiaczem jest pusta. Właśnie dlatego w takich sytuacjach warto wiedzieć, jak usunąć plamy z ubrań domowymi sposobami. 

<img data-src="jak-usunąć-plamy-z-ubrań.jpg"alt="Jak usunąć plamy z ubrań – domowe sposoby">

1. Usuwanie tłustych plam z ubrań

Chyba każdy na swoim koncie ma historię z tłustą plamą w roli głównej. Grill w towarzystwie najbliższych, rozmowy trwają
w najlepsze, aż tu nagle na Twoich ulubionych jeansach niespodziewanie ląduje kawałek karkówki. To raczej jeden ze scenariuszy, którego wszyscy wolelibyśmy uniknąć, jednak stało się i co zrobić w tej sytuacji? Sposobów na usuwanie tłustych plam z ubrań jest kilka, na przykład
jako domowy odplamiacz sprawdzi się sól wymieszana z alkoholem. Następnie przy pomocy ściereczki należy nanieść miksturę na zabrudzenie i zacząć pocierać. Po chwili nie powinno być już po nim śladu. Innym tipem na wywabianie tłustych plam jest przetarcie ich roztworem z octu spirytusowego i wody, z tym że po tym zabiegu od razu należy ubranie wyprać. Wskazówka: wszystkie rodzaje zabrudzeń należy pocierać do ich wnętrza i na lewej stronie odzieży. Dodatkowo warto podłożyć pod nie czysty biały ręcznik, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nieczystości. 

<img data-src="jak-usunąć-plamy-z-ubrań.jpg"alt="Wiklinowy kosz z praniem">

2. Usuwanie żółtych plam z białych ubrań

Chyba w każdej szafie znajdzie się biała bluzka lub koszula, na której pojawiły się żółte przebarwienia pod pachami czy też kołnierzyku. Jest sposób, by się ich pozbyć przy użyciu produktów z kuchni. Na początek sprawdź pastę z sody oczyszczonej i wody, którą wystarczy nanieść na zanieczyszczenie, a następnie delikatnie potrzeć. Pozostaw na materiale przez około półtorej godziny, a później wypierz odzież zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli ten sposób nie zadziała na usuwanie żółtych plam z białych ubrań, to sięgnij po ocet spirytusowy.  On nie tylko pomoże Ci się ich pozbyć, ale także będzie chronił tkaninę przed powstawaniem nowych. Wystarczy tylko, że zalejesz nim przebarwienie i pozostawisz na 15 minut, a następnie wypierzesz. Innym zaś produktem, który uratuje Twoje białe ubrania, jest woda utleniona. Sprawdzi się nie tylko do usuwania krwi z tkanin, ale właśnie też żółtych śladów. Wystarczy, że namoczysz w niej plamę i odstawisz na 30 minut (sposób ten sprawdza się najlepiej na naturalnych tkaninach). Oczywiście po tym czasie ubranie należy wyprać w pralce.

<img data-src="jak-usunąć-plamy-z-ubrań.jpg"alt="Kobieta piorąca białą bluzkę">

3. Jak usunąć stare plamy z ubrań?

W usuwaniu plam z ubrań szczególnie ważny jest czas działania, jednak nie zawsze jest możliwość, aby od razu zareagować, tak jak by się chciało. Walkę z zabrudzeniem należy zacząć przed wrzuceniem odzieży do pralki, ponieważ pranie (zwłaszcza w wysokich temperaturach) może je tylko utrwalić. Zatem jak usunąć stare plamy z ubrań? Najważniejsze w tym procesie jest namoczenie tkaniny w zimnej wodzie, a następnie potraktowanie jej odpowiednim środkiem. W tym celu warto sięgnąć po szare mydło w kostce, natrzeć nim niechcianą ozdobę na odzieży i odstawić na około 20 minut, aby zaczęło działać. Można też zastosować sok z cytryny lub wodę utlenioną, które świetnie sprawdzą się do usuwania śladów z czerwonego wina. Tymi produktami należy skropić plamę i również odczekać 20 minut, a następnie od razu nastawić pranie. Zatem, jeśli znajdziesz w lumpeksie odzież, która wpisuje się w Twój styl, ale posiada drobny mankament w postaci zanieczyszczenia, to może nie warto spisywać jej na straty? Wystarczy tylko wiedzieć, jak usuwać plamy z ubrań i nawet stare brudy znikną z tkanin. 

<img data-src="jak-usunąć-plamy-z-ubrań.jpg"alt="Kobieta rozwieszająca pranie na suszarce">

Chemia gospodarcza w TekStylowo

Ile razy podczas zakupów w lumpeksie zrezygnowałeś z jakiejś rzeczy, ponieważ była poplamiona? Z pewnością nie raz taka sytuacja miała miejsce. Teraz jak już znasz domowe sposoby na usuwanie zanieczyszczeń z ubrań, może spojrzysz łaskawszym okiem na takie elementy garderoby? Pamiętaj jednak, że to nie jedyne tipy, by pozbyć się plam. Do tego możesz wykorzystać też odplamiacze do tkanin, które uratują niejedno ubranie. W wybranych sklepach TekStylowo znajdziesz specjalne regały z chemią gospodarczą, a na nich niemieckie środki do prania, sprzątania, ale też kosmetyki do pielęgnacji ciała. Wyróżnia je nie tylko świetna jakość, ale także atrakcyjna cena, której nie sposób się oprzeć. Będąc zatem w TekStylowo, koniecznie rozejrzyj się za tym działem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *