„Kwadrans z modą” w TekStylowo – dlaczego kupujemy w second-handach?

„Kwadrans z modą” w TekStylowo – dlaczego kupujemy w second-handach?

 

TekStylowo odwiedził zespół Telewizji Śląskiej! W naszym sklepie powstał pierwszy odcinek programu „Kwadrans z modą” poświęcony zakupom w second-handach (kolejne wkrótce!). Podczas rozmowy dziennikarki Katarzyny Siwczyk ze stylistką Karoliną Matlachowską pod lupę wzięte zostały powody rosnącej popularności sklepów oferujących odzież z drugiej ręki. Stylistka podzieliła się także wskazówkami na to, w jaki sposób można dobierać stylizacje, by nadać im charakteru i oryginalności.

 

 

Kupowanie odzieży w second-handach i nadawanie jej “drugiego życia” to stale rosnący trend. Podczas gdy jeszcze kilka lat temu odwiedzanie tzw. lumpeksów nie było aż tak popularne, obecnie coraz więcej osób chętnie wyposaża swoje szafy właśnie w tego typu miejscach, korzystając z możliwości znalezienia wymarzonych modowych perełek za przystępną cenę.

 
Dlaczego ubieramy się w second-handach?

Jednym z czynników wpływających na ogromną popularność sklepów z odzieżą używaną jest rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie ekologii i chęci ochrony środowiska naturalnego. Nadawanie w ten sposób ubraniom “drugiego życia” w znaczący sposób przyczynia się do dbałości o planetę – korzystamy przecież z odzieży, która już została wyprodukowana, ale jednocześnie nie napędzamy machiny konsumpcjonizmu nabywając nowe towary w sieciówkach.

 

Jak podkreślały bohaterki odcinka „Kwadrans z modą”, second-handy oferują też wiele niedostępnych w „zwykłym” sklepie możliwości. W lumpeksach już za niewielkie pieniądze można kupić odzież pochodzącą od znanych marek w idealnym lub niemal idealnym stanie. Możemy być oryginalni za niewielką cenę – podkreśla stylistka Karolina Matlachowska. W materiale pokazano na kilku przykładach porównanie ceny z TekStylowo do kwot, jakie trzeba wydać, kupując nowy produkt.

 

„Zła sława”, którą jeszcze kilka lat temu owiane były sklepy z odzieżą używaną, znika, ustępując ekologicznej modzie na ponowne wykorzystanie ubrań. Zakupy w second-handach są również coraz częściej promowane przez influencerów. W swoich social mediach pokazują oni, jak wiele unikalnych przedmiotów można tam znaleźć i jak skomponować je ze sobą, tworząc oryginalne kompozycje. Z pewnością uświadamianie o korzyściach płynących z takiego stylu życia i zachęcanie do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń mają wpływ na zmianę sposobu, w jaki Polacy robią zakupy.

 

O czym powinno się pamiętać, kupując odzież w second-handach?

Słuchając rozmowy z Karoliną Matlachowską, widzowie mogli dowiedzieć się, jakie zasady warto wziąć pod uwagę przy kompletowaniu swojej garderoby. Stylistka podzieliła się radami dotyczącymi tego, gdzie i jakich ubrań należy szukać.

 

Przede wszystkim warto pamiętać, że kupowanie odzieży powinno odbywać się w sposób świadomy. Zanim klienci „rzucą się” w wir zakupowy – powinni najpierw poznać siebie, jak mówi Karolina. Należy zastanowić się, w czym czujemy się dobrze i w czym wyglądamy korzystnie. Mowa tutaj zarówno o kolorystyce odzieży, jak i o danym fasonie. Nie każdej osobie będzie pasował ten sam kolor – niekiedy czarne ubrania warto jest zastąpić na przykład ciemnoszarymi bądź granatowymi odcieniami. Stylistka wspomina tutaj również o analizie kolorystycznej. Wszystko zależne jest od cery, koloru włosów oraz stylu bycia. Innym ciekawym aspektem, nad którym należy się zastanowić przy wyborze ubrań, jest to, czy lubimy… prasować. W porannym pośpiechu nie wszyscy znajdą czas na tę czynność. Warto jest więc dbać o to, by tworzenie nowych stylizacji było czymś przyjemnym, a nie wywoływało pewnego rodzaju presję i zabierało cenny dla nas czas.

 

Kolejna cenna rada – podczas kompletowania swojej garderoby nie zapominajmy o ponadczasowości! Taka klasyczna, uniwersalna baza nigdy nie wyjdzie z mody – jest to coś, co można ubrać zawsze, przy zestawieniu z różnymi dodatkami. Bohaterki odcinka mają tutaj na myśli chociażby spodnie cygaretki czy eleganckie sukienki, pasujące na wiele okazji. Do takiej sukienki można dobrać zarówno szpilki jak i trampki, co całkowicie odmieni odbiór stroju. Zdecydowanie, odpowiednie dodatki w postaci obuwia czy biżuterii potrafią nadać oryginalnego charakteru. Ważne jest, żeby stylizować ubrania, nie tylko je zakładać – dodaje Karolina Matlachowska. Klasyczne i ponadczasowe jeansy zupełnie inaczej będą odebrane gdy na przykład zostaną podwinięte, odsłaniając kostki. Nie powinniśmy bać się eksperymentować, mieszać i łączyć style.

 

Wymienione przykłady oraz inne, ważne elementy stylizacji w praktycznym ujęciu zobaczymy właśnie w materiale „Kwadrans z modą”. Stylistka Karolina Matlachowska w rozmowie z Katarzyną Siwczyk pokazuje kilka propozycji ubioru, które z pewnością można wykorzystać na wiele różnych okazji – a tutaj wszystko zależy zarówno od dobranych dodatków, jak i charakteru danej osoby. Niewątpliwie zakupy dokonywane w second-handach mogą stać się źródłem wielu inspiracji oraz oryginalnych, modnych stylizacji na każdą kieszeń.

 

 

 

Kolejne odcinki „Kwadransu z modą” inspirowane zakupami w second-handach już za dwa tygodnie 😊.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *