Jak rozpoznawać markowe ubrania w second handzie?

Jak rozpoznawać markowe ubrania w second handzie?

Sklepy z odzieżą używaną w swojej ofercie posiadają ubrania polskich, jak  i zagranicznych marek. Nierzadko fani zakupów w sklepach z drugiego obiegu chętnie chwalą się znalezionymi “perełkami”, których wartość rynkowa stanowi czasem nawet do 1000% ceny zakupu.  Zanim jednak ruszymy na zakupy  z zamiarem znalezienia lumpeksowych graali, warto zapoznać się kilkoma najważniejszymi zasadami i wskazówkami, które ułatwią nam wypatrywanie markowych ubrań wśród setek kolorowych wieszaków. 

 

Czy marka jest najważniejsza?

W ferworze zakupów należy pamiętać o tym, że nie zawsze sama marka danego produktu jest w nim najbardziej istotna. Oczywiście zgadzamy się z tym, iż produkty flagowych firm, czy domów mody często reprezentują ekologiczne wartości, czy do produkcji swoich ubrań wykorzystują wysokiej jakości tkaniny. W trakcie zakupów warto jednak zwrócić uwagę także na niszowe marki, które mogą okazać się idealną bazą do zbudowania “basicowej” podstawy garderoby, uzupełnianej o późniejsze markowe dodatki. 

 

Najpopularniejsze marki ubrań 

Ubrania w second handach w Polsce zazwyczaj pochodzą z Wielkiej Brytani. Popularnymi markami są tam np. Atmosphere, Marks&Spencer, H&M, Gina Tricot, Levis. Koszule Tommy Hilfiger czy koszulki polo Lacoste to także częste znaleziska. Jak więc wiedzieć, czy trzymana przez nas odzież jest oryginalna? W końcu upolowanie idealnych 501 to nie lada wyczyn. Jak już znajdziemy te dopasowane do nas, chcemy by służyły nam przez długie lata. Ponadto drugi obieg to idealne rozwiązanie dla znalezienie luksusowych marek w bardziej przystępnych cenach. 

 

 

Jak rozpoznać markowe ubrania?

Ubrania marek premium są coraz lepiej kopiowane, a co za tym idzie, rozpoznanie podróbek staje się trudniejsze. Jeśli nie jesteś miłośniczką rynku fashion i nie śledzisz kolekcji domów mody, możesz nie kojarzyć, jak wyglądają flagowe projekty danej marki, ani które logo może być tym właściwym. Zebraliśmy wyznaczniki, za którymi warto podążać przy odróżnianiu podróbki od oryginału. Kieruj się jednak jedną nadrzędną zasadą: jakością. Jeśli ubranie, które weryfikujesz jest niedbale wykonane, możesz być pewna, że to replika. 

Guziki i zamki 

Większość projektantów, w celu zapewnienia najwyższej jakości, używa guzików z masy perłowej. Często są one sygnowane logo, sygnetem lub inną charakterystyczną grafiką. Jeśli chodzi o zamki, powinny one działać idealnie. Możliwym jest również to, że z czasem lub w wyniku nieodpowiedniego użytkowania zamek będzie wadliwy, a guziki zastąpione zamiennikiem, na co więc jeszcze należy zwrócić uwagę?

Szwy

Szwy to podstawa w krawiectwie. Ubrania marek premium prezentują najwyższą jakość, tym samym perfekcyjne szwy są ich cechą charakterystyczną. Jeśli znalazłaś ubranie z logo znanego projektanta z niedbale wykonanymi szwami, lub nitki nie są odpowiednio przycięte, możesz być pewna, że nie jest to oryginał. 

Materiał 

Wielkie domy mody kierują się zasadą, że ich ubrania mają być ponadczasowe. Łączy się to z tym, że taka odzież wykonana jest zazwyczaj z porządniejszy materiałów. Szukaj kaszmiru, wełny, skóry naturalnej. Zarówno jeśli chodzi o warstwę zewnętrzną, jak i podszewkę. Jeśli nie jesteś pewna, spójrz na etykietę ze składem. Chociaż nie ufaj jej stuprocentowo, jeśli ktoś podrobił odzież, przy tworzeniu metki pielęgnacyjnej też mógł być  nieszczery. Przykładowo, naturalna skóra pachnie w dość określony sposób, a jej powierzchnia jest chropowata. Skóra sztuczna często jest bardzo gładka i pachnie chemicznie. Jeśli chcesz być pewna, na co dokładnie zwracać uwagę, odwiedź sklep oferujący produkty premium. Obejrzyj je, przymierz, a prościej będzie wychwycić Ci różnice. 

 

Metki i etykiety pielęgnacyjne 

Weryfikacja metek wewnętrznych wiąże się już z posiadaniem pewnej wiedzy, lub poziomu wtajemniczenia w rynek mody. Markowe ubrania posiadają obecnie numery RN i CA, które można zidentyfikować wyszukując niemal każdą etykietę danej marki. Tyczy się to wielkich domów mody, jak Gucci, Dior, Armani czy Dolce&Gabbana. Odzież i dodatki takich marek również znajdziesz w sklepach TekStylowo. 

Logo

Logotypy marek pozostają raczej niezmienne przez lata. Oczywiście zdarzają się rebrandingi, jednak i wtedy prosto zauważyć, które logo może być oryginalne.
W przypadku podróbek, loga często są wykonanie niedbale – ranty nie są równe, a samo logo ucięte. Wyrównanie logo to czasochłonny proces, który wykonywany musi być przez rzemieślnika,  a co za tym idzie, wyższych kosztów produkcji, które towarzyszą wyrobom dóbr luksusowych. Akcesoria markowych ubrań posiadają metalowe elementy, zwróć więc uwagę, czy jest to prawdziwy metal, a nie tworzywo sztuczne i czy logo na każdym elemencie jest identyczne i starannie wykonane. 

Lumpeks – sposób na markowe ubrania za grosze

Motywacji do robienia zakupów w lumpeksach jest wiele. Część osób decyduje się na to ze względów finansowych, część z powodów środowiskowych, a jeszcze inna część, wie, że w drugim obiegu można znaleźć prawdziwe perełki. Markowe ubrania, które wykonywane są z zachowaniem najwyższej jakości mogą służyć nam na lata. Luksusowe marki dostępne są nie tylko w second handach stacjonarnych, ale także tych oferujących sprzedaż odzieży używanej online

<img data-src="Markowa-odzież-używana.jpg"alt="Second hand online">

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *