Jak Coco Chanel zredefiniowała klasyczną małą czarną?

Jak Coco Chanel zredefiniowała klasyczną małą czarną?

Moda od samych początków swego istnienia nie stanowi jedynie określenia na sposób ubioru, czy małostkowy wybór poszczególnych elementów garderoby. Zapisała się na kartach historii jako niezwykle silny środek przekazu, często znaczący o wiele więcej niż niejedno słowo. Za jej pomocą już w latach 70 kobiety mogły stawiać pierwsze kroki “ w męskim” świecie, co stało się za sprawą płynnej płciowo modzie. Kolejnym przykładem mogą być słynne broszki Królowej Elżbiety II, która za ich pomocą często “bezgłośnie” wyraża swoją opinie na tematy społeczne, czy nawet polityczne. Także dziś używamy mody do przekazywania wartości, w które silnie wierzymy i jakie chcemy przekazywać dalej. Właśnie, dlatego w ramach gestu wsparcia dla wszystkich dotkniętych Zespołem Downa, 21 marca nosimy dwie różne skarpetki. Prekursorką w tej dziedzinie była także Coco Chanel, której kreacje na zawsze odmieniły nie tylko świat mody, ale przede wszystkim wizerunek kobiety w społeczeństwie.

 

Styl Coco Chanel 

Styl Coco Chanel na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych zeszłego wieku odzwierciedla wszystko to,  czym we wcześniejszych latach NIE była kobieta. Wraz z nadejściem I wojny światowej, płeć piękną zmuszona została do przejęcia obowiązków mężczyzn walczących na froncie. Jak wspominała sama Coco, momentem, decydującym o zmianie jej wizerunku była praca przy piecu w białej sukni oraz z długimi warkoczami. Gabrielle, bo tak w rzeczywistości miała na imię ścięła więc włosy, a na nogi założyła spodnie. Jej fenomen opiera się na zrozumieniu nie teraźniejszych potrzeb kobiet, a tych przyszłych. Jej pierś nierzadko zdobył męski podkoszulek, a uszy sztuczne brylanty, które jak sama zwykła mawiać nie musiały być prawdziwe, aby błyszczeć. 

 

Cytaty Coco Chanel 

Złote sentencje Gabrielle do dziś dnia znane są na całym świecie, stając się tym samym niezwykle ważnym, a nawet fundamentalnym elementem kultury popularnej.

 

“Zawsze ubieraj się jakbyś miała spotkać swojego największego wroga”

 

Coco potrafiła wykazać się zrozumieniem dla nowoczesnej kobiety, która wkrótce miała stać się rewolucją. Nic dziwnego, iż wielu przypisuje jej ogrom zasług w zakresie dążenia do emancypacji i nadania praw kobietom. Nadchodzące reformy polityczne oraz społeczne, wspomogły zrzucenie niewygodnych gorsetów oraz dostosowanie stroju płci pięknej do pełnionych nowych obowiązków. To główny powód, dla którego Gabrielle w krótkim czasie stała się wzorem i inspiracją, a jej modowe wybory wytoczyły nurt, za którym wkrótce podążyć miał cały świat. 

Klasyczna mała czarna

Do jednych z najbardziej kultowych elementów wylansowanych przez Coco Chanel należy klasyczna mała czarna, stanowiąca określenie dla sukienki długości, kończącej się przed kolanem. Przed rewolucją, wprowadzoną przez Gabrielle kolor czarny w modzie zarezerwowany był wyłącznie dla uczniów, duchownych, czy żałobników. To ona pozbawiła go ciążącego na nim smutku oraz zapakowała w zupełnie nową jakość. Dlaczego kobiety oszalały na punkcie małej czarnej? Odpowiedź, brzmi piękno tkwi w prostocie, a czarny… wyszczupla (optycznie), co spowodowało także pojawienie się tego typu propozycji wśród gwiazd telewizji, kina, czy rozrywki. 

 

Tweedowe marynarki, pikowane torebki i…

Dziś Chanel jest jedną z najbardziej luksusowych marek na świecie, a kultowa pikowana torebka modelu Boy marzeniem nie jednej nastoletniej, czy dorosłej już kobiety. Jednak dlaczego, chociaż w większości nie możemy sobie na nią pozwolić, stała się ona obiektem naszych westchnień? Chanel po blisko 100 latach na rynku, cieszy się nieskazitelną opinią oraz nienagannym gustem. Cenimy ją za elegancję, za czystość kroju, za estetykę i wierność pierwotnym krojom. Na wybiegowych sylwetkach, oglądanych przez nas w trakcie paryskiego tygodnia mody nigdy nie zabraknie kultowych tweedowych zestawów, marynarskich spodni, czy męskich bryczesów.
To nie tylko dom mody, a dom inspiracji, na którym wzorowała się niemała część naszej kultury. 

 

Markowe ubrania w second handzie

Choć ubrania sygnowane marką Chanel nie należą do tych najbardziej przystępnych cenowo, to wiele vintage elementów,  wywodzących się z pierwotnych kolekcji, wciąż znaleźć możemy w second handach, czy zagranicznych vintage shopach.  Produkty tej marki znalezione w lumpeksie, warto poddać “testom” autentyczności. Pamiętajmy, że każda luksusowa torebka posiada swój unikalny numer seryjny, znajdujący się wewnątrz podszewk. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na sposób wykończenia danego przedmiotu, jakość materiałów, czy szew. Pamiętajmy, że nawet jeśli nie uda znaleźć się nam wymarzonego żakietu a’la Gabrielle to wciąż możemy zainspirować się jej stylem. W lumpeksie znajdziemy wiele różnych opcji, mogących podbić niejeden fashion week. W końcu jak mawiała sama Coco – moda przemija, a styl pozostaje. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *