Letnie wyprzedaże 2022 – jak nie dać się ponieść fali zakupów?

Letnie wyprzedaże 2022 – jak nie dać się ponieść fali zakupów?

Sezon letnich wyprzedaży właśnie się rozpoczął, a wiele sklepów kusi nas niskimi cenami i dużymi rabatami. Na każdym kroku napotkać możemy wielkie plakaty SALE -70%, mobilne reklamy popularnych sieciówek czy newslettery z letnimi kodami promocyjnymi. Aby wpasować się w obowiązujące trendy modowe dajemy się skusić ogromnym zniżkom i kupujemy rzeczy, często pod wpływem impulsu. Jak nie dać się ponieść zakupowemu szaleństwu? O tym w dalszej części artykułu.

Moda fast fashion 

Zanim zakupowe szaleństwo ogarnie nasze umysły i portfele, warto zastanowić się, jaki wpływ na środowisko ma przemysł odzieżowy. Szybka moda jest nurtem, który zawładnął światem, a przyświecające mu hasło to: liczy się ilość, a nie jakość. Charakterystyczne dla tej idei czynniki to nieetyczne warunki pracy, krótki cykl życia odzieży, jak i katastrofalne skutki odbijające się na ekosystemie. Moda fast fashion w dużej mierze odpowiada za obecność mikro plastiku w wodach oceanicznych, który jest śmiertelny dla zwierząt. Do długiej listy stawianych jej zarzutów można dopisać także zwiększenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery aż o pięć procent.

Większość społeczeństwa wciąż nie posiada świadomości negatywnych skutków, jakie podejmowane przez nich decyzje zakupowe mają na stan środowiska naturalnego. Właśnie, dlatego tak ważne jest aby nawet w trakcie tak zwanego “czyszczenia magazynów” zachować zdrowy rozsądek i mieć na uwadze zdrowie planety. 

<img data-src="Letnie-wyprzedaże-2022.jpg"alt="strój kąpielowy, aparat canon, zegarek>

Jak kupować, by nie zwariować?

Aby nie dać się ponieść zakupowemu szaleństwu, przemyślmy co tak naprawdę jest nam potrzebne. W tym celu warto otworzyć szafę i przejrzeć jej zawartość. Dzięki temu może okazać się, że wcale nie potrzebujemy kolejnego topu czy nowych krótkich spodenek. Garderobiane braki możemy uzupełnić dzięki ekologicznym alternatywom zakupów w sieciówkach.  Należą do nich second handy, w których z pewnością odnajdziemy letnie elementy także dla siebie. Na zakupy w lumpeksie nie musimy czekać cały rok, ceny w tych miejscach bowiem nie przekraczają kilkudziesięciu złotych za kurtkę czy firmowe jeansy. Co więcej, w popularnych i znanych nam sieciówkach, często możemy natrafić na ubrania wykonana z niskiej jakości tkanin. Materiałem, z którego w dużej mierze szyte są ubrania, trafiające do sprzedaży w sieciówce jest syntetyczny poliester. W 2022 roku mówimy mu stanowcze – NIE! Po pierwsze, nie sprawdza się on w letnich stylizacjach, ponieważ nie przepuszcza powietrza. Po drugie, może spowodować nieprzyjemne odparzenia i otarcia skóry. 

<img data-src="Letnie-wyprzedaże-2022.jpg"alt="ubrania z lumpeksu powieszone na wieszakach obok kwiatka">

Ponadczasowa garderoba

Szafa kapsułowa to pomysł Susie Faux, który na przełomie lat siedemdziesiątych został wylansowany przez domy mody, takie jak DKNY. Nurt ten dotyczy zawartości naszej garderoby, która powinna być skompletowana w taki sposób, aby wszystkie jej elementy pasowały do siebie zarówno kolorystycznie, jak i pod względem fasonu. Zawartość odpowiednio dobranej szafy kapsułowej umożliwi stworzenie nieskończonej ilości różnych stylizacji z wykorzystaniem tych samych ubrań. Zakłada ona posiadanie maksymalnie czterdziestu elementów garderoby na dany sezon w uniwersalnej gamie kolorystycznej. Następnym razem więc zanim skusi nas wyprzedaż letnich sukienek, zastanówmy się czy spełnia ona wymagania garderoby kapsułowej.   

<img data-src="Letnie-wyprzedaże-2022.jpg"alt="Kobiety oglądające odzież z drugiej ręki">

Tania odzież letnia

Second hand to idealne miejsce, które pomoże nam uporządkować szafę w zgodzie z ekologią. Robiąc w nim zakupy stworzymy garderobę kapsułową bez przykładania ręki do prężnie rozwijającego się nurtu fast fashion, w przeciwieństwie do kupowania na letnich wyprzedażach. W lumpeksie znajdziemy dosłownie wszystko – od słomianego kapelusza, przez lniane koszule aż po modne sukienki na wesele 2022, które zadowolą nawet najbardziej wymagające druhny. Właśnie, dlatego lumpeksy zyskały kolejne miano – dziś określa się je także jako fabryka mody ulicznej. Między innymi, taką fabryką modowych trendów jest sieć second handów TekStylowo. To sklepy z tanią odzieżą używaną, w których wieszaki są pełne letnich i ekologicznych ubrań, czekających na drugie życie. W tym lumpeksie znajdziemy także markową odzież prosto spod igły projektantów takich jak: Donatella Versace, Gucci czy Giorgio Armani.

One Reply to “Letnie wyprzedaże 2022 – jak nie dać się ponieść fali zakupów?”

  1. Warto kupować takie rzeczy, które faktycznie nam się przydadzą. Ja dość długo szukałam klasycznych białych koszul czy spodni garniturowych. Wszystko to udało mi się kupić na wyprzedażach w Tkalni, w bardzo dobrych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *