10 najlepszych lumpeksów w Katowicach
Stolica śląska, która niegdyś słynęła z licznych kopalni, aktualnie jest jedną z najprężniej rozwijających się aglomeracji w Polsce. Jeszcze w latach 80. XX wieku na jej terenie funkcjonowało ponad 50 kopalni węgla kamiennego. Obecnie fedrują trzy, a pozostałe zostały zlikwidowane lub przerobione na muzea, galerie sztuki, jak i handlowe. W stolicy Górnego Śląska łatwo zauważyć także dynamiczny rozwój sklepów z odzieżą używaną. Dziś poznamy najlepsze lumpeksy w Katowicach. Gotowi na taki zastrzyk wiedzy? W takim razie shopperki na ramię i do second handu.
Dlaczego zakupy w sklepach z odzieżą używaną są ekologiczne?
Gdy rozpruje nam się szew w bluzce lub odpadnie guzik w spodniach, wybieramy zakup nowych ubrań, zamiast naprawić te, które już mamy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ na środowisko naturalne ma przemysł tekstylny. Szacuje się, że produkcja bawełny na jedną parę jeansów, pochłania aż 11 000 litrów wody. Do tego dochodzi 25% globalnego zużycia chemikaliów oraz 10% nawozów sztucznych. Wskutek czego wiele pestycydów dostaje się do gleby, a to prowadzi do jej wyjałowienia. Co więcej, fabryki zajmujące się produkcją odzieży, zlokalizowane są blisko akwenów wodnych, do których bezpośrednio trafiają ścieki bogate w zanieczyszczenia, jak i zabójczy dla zwierząt mikroplastik.
Zakupy w lumpeksie obecnie są jednym z najprostszych rozwiązań dla środowiska naturalnego. Kupując w second handzie, dajemy drugie życie rzeczom, które zostały już wyprodukowane. Wybierając ubrania używane, generujemy mniej odpadów, trafiających na wysypiska śmieci czy ulegających spalaniu. Jaki z tego morał? Lumpeksy to sklepy pełne unikatowych oraz ekologicznych ubrań.
Top 10 second handów w Katowicach
Odwiedzając stolicę Górnego Śląska na naszej liście miejsc do zwiedzenia na pewno znajdzie się słynny Spodek, Muzeum Śląskie czy… lokalne lumpeksy. Dziś przedstawiamy 10 second handów, które naszym zdaniem szczególnie wyróżniają się wśród innych (kolejność jest przypadkowa).
-
Wysznupane – ul. Ułańska 16 – second hand Katowice
Jeden z nowszych na mapie miasta sklepów z odzieżą używaną, w którym towary wyceniane są indywidualnie. W asortymencie Wysznupane znajdziemy wysokiej jakości odzież damską, męską, jak i dziecięcą. Wszystkie rzeczy są wyprasowane oraz rozwieszone na wieszakach. Lokal jest czynny od poniedziałku do soboty, jednak godziny otwarcia są zmienne. We wtorki, czwartki i piątki zakupy możemy zrobić od 9-16; w poniedziałki i środy od 13-20, natomiast sobota jest dniem, kiedy sklep czynny jest najkrócej – od 9-14. Aktualnie obowiązuje promocja -50% na trzecią najtańszą rzecz.
-
Szafiarenka – ul. Józefowska 100/lok.V
Lumpeks, w którym znajduje się zarówno tania odzież damska, jak i wszelkiego rodzaju akcesoria (torebki, biżuteria, apaszki), a także zabawki. Wymiana towaru następuje co trzy tygodnie, a każdy produkt ma swoją cenę. Oprócz odzieży z drugiej ręki znajdziemy tam także nowe ubrania.
-
TekStylowo – ul. Mickiewicza 7
To iście markowy second hand, w którym znajdziemy zarówno odzież sieciówkową oraz tę od wielkich domów mody takich jak Prada, Gucci czy Versace. TekStylowo jest wielkopowierzchniową siecią lumpeksów, w której towary wyceniane są indywidualnie. Sklep ma w sprzedaży odzież damską, męską i dziecięcą. W każdy czwartek odbywa się wielka wyprzedaż, podczas której ubrania i obuwie możemy kupić już od 1,80 zł/szt.
-
Odzież Skandynawska – ul. Kochanowskiego 16
Kolejny wielkopowierzchniowy second hand, w którym nowy towar pojawia się w każdą środę. Sklep jest czynny od poniedziałku do soboty. We wtorki możemy cieszyć się tanimi ubraniami, kupionymi po 2 zł/szt., natomiast w niektóre dni znajdziemy tam także odzież na wagę.
-
Tania odzież „Szwajcar” – ul. Mickiewicza 4
W tym sklepie znajdziemy wiele modnych perełek i dodatków, takich jak kapelusze, apaszki czy okulary przeciwsłoneczne. Dodatkowo Szwajcar oferuje szeroką gamę produktów chemii gospodarczej z Anglii i Niemiec. W tym lumpeksie możemy upolować odzież marek takich jak MIU MIU, Dolce & Gabbana czy Burberry. Nie zabraknie tam także odzieży z popularnych sieciówek.
-
POW_secondhand – ul. Żwirki i Wigury 23
Niewielki lumpeks, w którym każda rzecz wyceniana jest indywidualnie. Sklep czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12-16, zakupy zrobimy także od 12 do 14 w każdą sobotę. W POW_secondhand dostawa nowego towaru jest co drugi dzień, dzięki czemu fani lumpeksowej mody na pewno znajdą tam coś dla siebie.
-
BIM Odzież Używana – ul. 1 Maja 22
Lumpeks wyjęty żywcem prosto z lat 90. Stelaże na wieszaki otulają cały sklep i pękają w szwach od ilości ubrań. Miejsce pełne uroku i odzieży wycenianej indywidualnie. Znajduje się w nim dział damski, męski oraz dziecięcy, a w soboty możemy się cieszyć odzieżą tańszą o 20%.
-
Vintage Shop – ul. Francuska 13
W tym second handzie towar jest starannie wyselekcjonowany, a odzież wyceniana indywidualnie. Ubrania są wysokiej jakości, a samo wnętrze sklepu przypomina drogi butik.
-
Ciucharnia – ul. Słupska 10
Dla fanów lumpeksowej mody sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9-18, a także w soboty od 10 do 13. Kupimy tam ubrania w bardzo dobrym stanie i w niskich cenach. Nowy towar przyjeżdża raz w miesiącu. Natomiast w trzecim tygodniu od dostawy zaczynają się wyprzedaże, podczas których odzież można kupić nawet do 50% taniej.
-
PEWEX – ul. 3 Maja 11
Połączenie second handu i outletu. Znajdziemy w nim markowe ubrania używane, za które będziemy mogli zapłacić kartą. Dostępna jest tam odzież z Nike, Adidasa, Pumy, a także wiele innych. Wszystkie rzeczy są w bardzo dobrym stanie i niezwykle atrakcyjnych cenach.
Jak kupować w lumpeksie?
Przed wyruszeniem na podbój second handów, przemyślmy, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Dziesiąta para spodni, zdobiąca naszą szafę niczym plakat ulubionego zespołu, nie należy do przedmiotów pierwszej, ani nawet piątej potrzeby. Zwracajmy także uwagę na jakość ubrań, które chcemy kupić. Najlepiej sprawdzają się te z naturalnych materiałów, ponieważ ich żywotność jest znacznie dłuższa, a my sami będziemy czuć się w nich bardziej komfortowo. Kupując w sklepach z odzieżą używaną, robimy wiele dobrego zarówno dla środowiska naturalnego, jak i naszego portfela. – zwłaszcza w czasach szalejącej inflacji.