Doskonałość mody 2022 – nagroda dla Jackoba Buczyńskiego

Doskonałość mody 2022 – nagroda dla Jackoba Buczyńskiego

Pamiętacie jak sortownia Wtórpol, z którą współpracujemy, zmieniła się w istny Fashion Week za sprawą Jackoba Buczyńskiego? Jeśli tak, to dziś przychodzimy ze świetną informacją. Ten sam projektant zdobył nagrodę Doskonałość Mody miesięcznika Twój Styl, w kategorii moda cyrkularna. Czy jesteśmy tym zaskoczeni? Zdecydowanie nie, w końcu Jackob Buczyński to prawdziwy wirtuoz upcyklingu. A teraz rozsiądźcie się wygodnie i przeczytajcie o tym pełnym wrażeń wieczorze. 

<img data-src="doskonałość-mody.jpg"alt="Doskonałość mody 2022">

Doskonałość Mody 2022 w kategorii moda cyrkularna

Wieczór rozdania nagród, w trakcie którego miesięcznik Twój Styl, wyróżnił Jackoba Buczyńskiego w kategorii moda cyrkularna, na długo pozostanie w naszej pamięci. Podczas gali zostały wręczone dwadzieścia cztery statuetki w różnych dziedzinach, zaczynając od projektantów ubrań, przez twórców biżuterii, na kampaniach reklamowych kończąc. To właśnie wtedy Jackob Buczyński zdobył nagrodę Doskonałość Mody za swoją upcyklingową kolekcję, która powstała we współpracy z TekStylowo i sortownią ubrań Wtórpol. Tym samym projektant  udowodnił, że podążanie za trendami może odbywać się w zgodzie ze środowiskiem. Jackob Buczyński znany jest z tworzenia projektów, do których wykorzystuje surowce z drugiego obiegu. Jego ubrania są pełne przepychu i koloru. Kolorowe frędzle, ozdobne aplikacje czy błyszczące cekiny – zdecydowanie nie ma tu mowy o minimalizmie. Dzięki jego pracom termin modna odzież używana zyskuje całkowicie nowe znaczenie. Czego dowodem była nie tylko gala, ale także prowadzony przez niego sklep.

<img data-src="doskonałość-mody.jpg"alt="Gala wręczenie nagród doskonałość mody">

Jak to się zaczęło?

Zacznijmy jednak od początku. Jackoba Buczyńskiego poznaliśmy podczas jednej z edycji programu Top Model, którego fragmenty nagrywano w warszawskim oddziale TekStylowo. Wówczas projektant pomagał uczestnikom przerobić ubrania, tak aby były jeszcze bardziej wyjątkowe. To właśnie tego dnia zrodził się pomysł na nawiązanie współpracy. Początkowo przekazaliśmy mu 500 jeansowych kurtek z sortowni Wtórpol, którym nadał niecodzienny design, jak i drugie życie.  

<img data-src="doskonałość-mody.jpg"alt="Top Model w sklepie TekStylowo">

Na tym jednak nie koniec naszych wspólnych działań. W styczniu 2022 roku Jackob Buczyński ponownie przekroczył progi sortowni w Skarżysku-Kamiennej. Tym razem, aby wybrać odzież, na bazie której powstała niezwykła proekologiczna kolekcja. Mogliśmy podziwiać patchworkowe, kolorowe sukienki, płaszcze, a nawet długie, wzorzyste kozaki czy nakrycia głowy. Po wielu miesiącach pracy nad kolekcją nadeszła wielka chwila – pokaz mody w sortowni.  Hala, gdzie dziennie sortowanych jest 350 ton odzieży, zamieniła się w prawdziwy wybieg. Podczas pokazu wystąpiło dziesięć modelek, które zaprezentowały dwadzieścia stylizacji stworzonych przez projektanta. 

<img data-src="doskonałość-mody.jpg"alt="Jackob Buczyński podczas pokazu mody w sortownii">

Moda cyrkularna

Czym jest jednak moda cyrkularna? To nic innego jak pozyskiwanie materiałów i surowców z drugiej ręki, a następnie ponowne wprowadzenie ich do wtórnego obiegu. Mogą to być na przykład zakupy w lumpeksie czy pożyczenie ubrań z szafy babci. Głównym celem jest ponowne wykorzystanie, wytworzonych już dóbr, a powstałe z nich produkty mają krążyć w drugim obiegu tak długo, jak to tylko możliwe. W TekStylowo niezwykle ważna jest dla nas edukacja. Stale przypominamy, że odzież używana to nie tylko sposób na niemałe oszczędności, ale także świadomy wybór i sposób na troskę o środowisko. Właśnie dlatego od 30 lat sortownia Wtórpol, której częścią jesteśmy, pozyskuje ubrania ze znanych wszystkim kontenerów PCK i Ecotextil. Często są to ubrania, które były użyte raz lub dwa, a nierzadko znajdziemy tam też odzież z metką. Należy pamiętać, że cała zawartość kontenerów dostaje drugie życie między innymi przez takie projekty, jakie wychodzą spod igły Jackoba Buczyńskiego.

Więcej o działalności sortowni Wtórpol i TekStylowo dowiesz się z video.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *