Black Friday – jak kupować, by nie zwariować?

Black Friday – jak kupować, by nie zwariować?

 Już niedługo świat opanują wszechobecne wyprzedaże. Black Friday 2023 nadchodzi,  a wraz z nim tysiące promocji, które na pierwszy rzut oka wydają się korzystne – jednak czy na pewno? Końcówka listopada to czas, kiedy sklepy nieustannie informują o zbliżającym się czarnym piątku. Na ten dzień z pewnością czeka wielu zakupomaniaków i łowców promocji. Dziś o tym, jak nie dać się nabić w butelkę
i na wyprzedażach nie przepuścić fortuny.
Jeśli jeszcze nie wiesz, jak robić tanie zakupy, ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Do tego odpowiemy na pytania, kiedy jest Black Friday oraz jak kupować i nie zwariować.

<img data-src="black-friday.jpg"alt="Ludzie na Black Friday">

Kiedy jest Black Friday 2023?

Black Friday to prawdziwy dzień szaleństwa zakupowego, wówczas zdrowy rozsądek często ustępuje miejsca chęci posiadania.
W 2023 roku czarny piątek wypada 24 listopada, zwiastując początek sezonu przedświątecznych zakupów. Święto to do Polski przybyło aż zza oceanu i stało się jednym z najbardziej wyczekiwanych dni dla miłośników okazji. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 2011 roku, a wraz z upływem lat jego popularność dynamicznie rosła. Zastanawiając się, kiedy jest Black Friday, należy zapamiętać, że co roku przypada on na ostatni piątek listopada. Także dzień po jednym z najważniejszych amerykańskich świąt – Dniu Dziękczynienia (ostatni czwartek listopada). Co ciekawe, w tym okresie większość Amerykanów korzysta z dni urlopowych, aby wydłużyć sobie weekend. A dodatkowe wolne, głównie przeznaczają właśnie na zakupy. 

<img data-src="black-friday.jpg"alt="Black Friday 2023">

Czy to się naprawdę opłaca?

24 listopada miłośnicy zakupów szturmem wyruszą do galerii handlowych, by wziąć udział w czarnopiątkowych wyprzedażach. Ogromne promocje kuszą, aby już teraz zaopatrzyć się w prezenty świąteczne, jednak warto zachować zdrowy rozsądek. Wiele sklepów już w połowie listopada startuje z okazjami, które dumnie nazywają Black Week lub Black Month, by jak najbardziej zwiększyć swoje zyski. Nie oszukujmy się, widząc produkty w obniżonej cenie, często pod wpływem impulsu, postanawiamy je nabyć, nawet jeśli nie są nam one niezbędne. W ostatnich latach sklepy często przed Black Friday podnosiły ceny, aby ponownie obniżyć je właśnie w czarny piątek. W tym roku sytuacja ma się trochę inaczej, ponieważ z początkiem 2023 roku zaczęła obowiązywać dyrektywa Omnibus. Jednym z jej założeń jest informowanie o najniższej cenie produktu w ciągu ostatnich 30 dni. Jak to wpłynie na tegoroczne święto zakupów? O tym przekonamy się już niebawem. 

  <img data-src="black-friday.jpg"alt="Wyprzedaże z okazji Black Friday 2023">

W Polsce podczas Black Friday bardzo popularne są promocje, które mają na celu nakłonić klientów, by kupowali jak najwięcej. Na przykład przy zakupie 3 rzeczy wysokość rabatu wzrasta. W rzeczywistości za te produkty będzie trzeba zapłacić więcej, niż byśmy to zrobili, kupując tylko jeden przedmiot. Są jednak firmy, które od samego początku grają fair. Zwykle to niewielkie marki, które
z wyprzedzeniem informują, jakich rabatów można spodziewać się w poszczególne dni Black Week, by podjąć przemyślane decyzje. 

Jak kupować w Black Friday? 

Nim wyruszymy na Black Friday 2023, dobrze jest wiedzieć, jak robić tanie zakupy. W czarny piątek łatwo jest stracić głowę i dać się ponieść emocjom. Aby tego uniknąć, postanowiliśmy podzielić się naszymi sposobami. Pierwszym krokiem przed wzięciem udziału
w wyprzedażach powinno być przygotowanie listy rzeczy, które chcemy kupić. Następnie sprawdzenie ich cen w sieci oraz stacjonarnie, kwoty te potrafi się znacząco różnić. Polecamy to zrobić zarówno kilka dni przed, jak i w dniu zakupów, aby zweryfikować autentyczność rabatu, a także znaleźć produkt w najkorzystniejszej cenie. Po przejściu przez te etapy dobrze jest też określić maksymalny budżet, by nie dać się ponieść czarnopiątkowemu szaleństwu. Najważniejszą jednak zasadą jest kierowanie się szczerą odpowiedzią na pytanie „czy naprawdę tego potrzebuję?”. Często niskie ceny sprawiają, że kupujemy rzeczy, które po prostu są zbędne.

<img data-src="black-friday.jpg"alt="Kobieta z torbami na zakupy w Black Friday 2023">

Zakupy w lumpeksie

Wiedząc już, jak kupować w Black Friday, nie należy zapominać o sklepach, gdzie czarny piątek trwa cały rok. Tymi miejscami są second handy. W nich nie trzeba czekać do listopada na największe promocje. Na przykład w TekStylowo wyprzedaże odbywają się co tydzień, a wtedy ceny nie przekraczają 7 zł za sztukę. W większości oddziałów dzień ten wypada w czwartek, jednak niektóre warto odwiedzić we wtorek lub w środę. Poza tymi dniami ceny również są zaskakująco niskie, na przykład kaszmirowy sweter nie będzie droższy niż kilkadziesiąt złotych. W innych sklepach zaś to koszt nie mniejszy niż 200 zł. Dostępne są tu ubrania na każdą okazję
i oczywiście kieszeń, do tego w pełnej rozmiarówce. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *